מוח בריא – תמיכה טבעית בבריאות המוח

ספק אם קיים איבר מורכב ומופלא יותר מן המוח האנושי. המוח הוא איבר רגיש במיוחד ומושפע מאיכות, כמות המזון שאנו צורכים ומהרכבו. למעשה, תזונה ורכיבי-תזונה הם הגורמים החשובים ביותר, למעט גורמים גנטיים, הקובעים את בריאות הנפש. יתרה מזו, ליקויים נפשיים רבים גוררים אחריהם הפרעות עיכול וחוסר תיאבון, המפחיתים את ספיגת רכיבי – התזונה הנחוצים למוח.

פעילות המוח קשורה קשר הדוק לפעילותה של מערכת החיסון. מחלות מוח שונות כגון אלצהיימר ופרקינסון, קשורות להתמוטטותה של מערכת החיסון ולליקויים בתקשורת של מעבירים בין עצביים (נוירוטרנסמיטורים). מעדויות מחקריות שהצטברו במשך השנים, ברור כי לפעילותו הביוכימית של המוח השלכות לא רק על התפקוד הפיזי, אלא גם השפעה מרחיקת לכת הן על המצב הנפשי והן על הפעילות החשיבתית.

מחקרים רבים שנערכו בתפקודי המוח מוכיחים כי רכיבי-תזונה, כוויטמינים ומינרלים וצמחי מרפא (שנטילתם כתוספי תזונה מספקת את הכמות הנדרשת), מסייעים לשפר תהליכי זיכרון וריכוז, התמודדות עם מצבי-לחץ ואף לעכב תהליכי הזדקנות וניוון של תאי המוח.

עקרונות הגישה הטיפולית הנטורופתית

שיפור התזונה (פחות פחמימות, צמצום גלוטן, יותר מזון חי ומונבט, שומן ללא טרנס).

איזון השעון הביולוגי (שעות שינה סדירות מאזנות סרוטונין – מעביר בין עצבי מרגיע ומשביע. להוסיף מלטונין + 5HTP).

הפחתת החשיפה לקרינה סלולרית (כיבוי תקשורת הנתונים של הטלפון הסלולרי, כיבוי הסלולרי בלילה, הפחתת השימוש בו ביום, ועוד)

איזון הורמונלי  (פרגננלון,  DHEA).

ריפוי דלקות (להרחבה ראה דף דלקות). בפרט סראזים 250,000, וכורכומין ליפוזומלי – (תמצית פעילה פי 30 של החומר הפעיל שבכורכום).

תיקון מערכת העיכול – (נבגי פרוביוטיקה איכותיים – לאיזון פלורת החיידקים הטובים במעיים ולייצור אנטי אוקסידנטים).

טיהור רעלים (NAC, תרסיס גלוטטיון).

ניטרול מתכות כבדות (ACZנאנו, ועוד) .

שמירה על כלי הדם (נאטוזים, בלוקבסטר אולקליר).

שיפור ייצור האנרגייה המטבולית בגוף (קואנזים בי קומפלקס פעיל, מתיל בי 12).

תמיכה בייצור מעבירים עצביים: קואנזים B קומפלקס פעיל.

חומצות שומן (שמן זרעי רימונים, אומגה 7, שמן קוקוס לתזונה).

חומצות אמינו מופרדות ונגזרותיהן (קרניטין, קרנוסין, גליצין, גלוטמין, GABA, מטיונין SAMe ועוד).

הרגעת המחשבה והנפש (GABA).

שיפור התזונה והרגלי הבריאות

"פחמימות עלולות להרוס את המוח. אפילו פחמימות בריאות לכאורה, כמו דגנים מלאים, עלולות לגרום לשיטיון, הפרעת קשב וריכוז, מחלת הנפילה, חרדה, כאבי ראש כרוניים, דיכאון, ליבידו מופחת, ועוד. המקור לכל המחלות הניווניות, כולל הפרעות מוחיות, היא הדלקת, המתפרצת עקב נוכחות פחמימות, במיוחד אלו המכילות גלוטן (חיטה) או הרבה סוכר" (ד"ר פרלמוטר, "מוח לבן"

עדיף לבשל באידוי. מזונות שעברו אפיה, צלייה, טיגון, או בישול "על האש" וצבעם הפך לחום או צהוב. מכילים AGEs (Advanced Glycation End products) – חומרים המרעילים ושוחקים את דפנות כלי הדם וגורמים לנזק גבוה יותר מהסוכר עצמו. (ד"ר עדיאל תל אורן הרצאה על בריאות המוח

יש חשיבות רבה לשומנים בתפריט. שמן קוקוס אורגני בכבישה קרה חיוני כדי לספק את השמן שהמוח צריך כדי לפעול מאחר שהוא מכיל חומצת שומן לאורית.

כולסטרול גם הוא אינו אויב האנושות. המוח זקוק לכולסטרול. רמה נמוכה מדי של כולסטרול פוגעת בייצור ויטמין D, הורמונים ו-Q10 (אנזים חיוני לבריאות המוח). כשאנשים נוטלים תרופות סטטינים רמת הכולסטרול יורדת אצלם עד לרמה מסוכנת (תזונה פלוס, גליון 94)

אספקת חמצן: מחלות שונות של ניוון מוחי קשורות באובדן חמצן לרקמות המוח. חשובה פעילות פיזית באויר נקי או תוך נשימת חמצן מרוכז ד"ר עדיאל תל אורן 

"כל תרופה, במרשם או שלא במרשם – היא קודם כל נזק לכבד, לכליות ולמוח." ד"ר עדיאל תל אורן

תוספים הנדרשים לבריאות המוח:

המרכיבים הנדרשים לבריאות אופטימלית של המוח הם רבים. עכשיו ניתן להשיג תשלובת טבעית לשיפור תפקוד המוח, בשם בריין בוסטר מקסהמכילה מיצוי מרוכז של 7 מהמרכיבים החשובים ביותר הפועלים סינרגטית. הנוסחה מכילה: 

 • תמצית גינקו – גינקו נמצא בשימוש נרחב באירופה לטיפול בדמנציה. בהתחלה רופאים חשבו שזה עזר עקב השיפור בזרימת הדם למוח. היום נמצא כי ג'ינקו עשוי להגן אפילו על על תאי עצב פגומים במחלת אלצהיימר… ולסייע בשיפור החשיבה, הלמידה והזיכרון (התפקוד הקוגניטיבי).
 • פוספוטדיל סרין – המרכיב החשוב ביותר בבניית תאי מוח בריאים חדשים. ובהמרצת ייצור נורפפרין (הורמון הזיכרון).
 • כולין – אבן בניין של אצטילכולין, המעביר העצבי החשוב ביותר לזיכרון, המשפר את הפעילות החשמלית בקרומי העצב ותאי המוח.
 • הופרזין A, אלקולואיד המופק מהצמח הסיני הופרזיה סראטה, מעכב את פעילות האנזים המפרק את המוליך העצבי אצטיל כולין, ובכך מאפשר לו פעילות רבה יותר. נמצא קשר בין חוסר אצטיל כולין להתפתחות אלצהיימר. ניסוי בעל סמיות כפולה בוצע בסין. 50 מטופלים קיבלו 0.2 מ"ג של הופרזין A. 53 מטופלים קיבלו פלצבו למשך 8 שבועות. 29 מתוך 50 הפציינטים שטופלו בהופרזין הראו שיפור בזיכרון ובתפקוד הקוגניטיבי וההתנהגותי. לא נמצאו תופעות לוואי חריפות.
 • גלוטמין חופשי פעיל – חומצת האמינו גלוטמין הופכת במוח לחומצה גלוטמית. חומצה זו, יחד עם גלוקוז, הופכת למרכיב הדלק העיקרי של המוח. היא מונעת רמות אמוניה גבוהות ומאזנת את רמות הסוכר בדם, המשפיעות על תפקודים קוגניטיביים. יכולה לסייע בהפחתת הכמיהה לסוכרים והתמכרות לאלכוהול. נמצאת בפורמולות לשיפור יכולת הלמידה והזיכרון, כמחדדת יכולת מנטאלית.
 • מיצוי עלי גוטה קולה – גוטה קולה מספק אנרגיה למוח, גורם לערנות מנטלית, ויכולת שכלית.

מרכיבים נוספים החשובים לתמיכה בבריאות המוח:

ויטמיני B פעילים בייצור המעבירים העצביים דופמין, אפינפרין וסרוטונין . קואנזים B קומפלקס  פעיל מכיל ויטמיני B בצורת קואנזים פעילה, ובפרט מתיל B12, פולאט, P5P. במצבים  ספציפיים רצוי לקבלם בנוסף גם בנפרד:

 • מתיל-B12 – ויטמין B12 מתקדם. שמירה על רמות B12 תקין בגוף היא דרך כדי לשמור על בריאות המוח, כפי שהוא נלחם בבעיות זיכרון ודיכאון. כיום מגוון רחב של מחקרים מצביעים בחוזקה כי חוסר B12 יכול להוביל להתכווצות המוח ולבעיות רבות אחרות הקשרות למוח ומערכת העצבים. הסיבה? B12 משפר את ייצור המיאלין (מעטפת תאי העצב, המאפשרת להם להוליך דחפים עצביים במהירות גבוהה יותר).
 • פולאט חשוב לשיפור העירנות, הזיכרון, והמיקוד. הוא מסייע להורדת רמת ההומאוציסטאין שהורס תאי מוח. התופעה השכיחה ביותר עקב חוסר בפולאט היא דיכאון. יתרה מזאת אנשים אשר סבלו ממחסור בפולאט לא הגיבו לתרופות נוגדות דיכאון.( American J of Pcychiatry, 1997;154:3 426-428.).
 • P5P עוזר להמיר 5HTP לסרוטונין (מעביר עצבי מרגיע ומשביע). ירידה בסרוטונין משפיעה על מצב הרוח עד כדי דיכאון.
 • כולין ואינוזיטולמסייעים בשיפור הזיכרון ובהעברת מסרים במערכת העצבים. גם מחסור בכולין יכול לגרום לאפילפסיה, פרקינסון, אצלהיימר ובעיות מוחיות אחרות.

ויטמין C מחקרים אישרו באופן סופי שכי ויטמין C ממיס את הבטא עמילואיד, חומר המורכב משיירי חלבון שלא הגיע למקום הנכון, ונמצא במוחם של חולי אלצהיימר.

מגנזיום נחוץ ליותר מ-300 תפקידים ביוכימיים בגוף. בנוסף לתמיכתו בבריאות הלב, מערכת הדם, העצמות, חילוף החומרים והמצב רוח, נמצא לאחרונה שיש לו תועלת רבה לתפקודים קוגניטיביים. אולם, קשה מאד לגוף לשמור על רמות מגנזיום אופטימאליות במוח. מגנזיום-ל-טְרֶאוֹנָט הוא תוסף המגנזיום היחיד שנמצא שמעלה את רמת המגנזיום במוח, דבר המוליך לשיפור הזיכרון והתפקוד הקוגניטיבי. נמצאה עלייה של 15% ברמת המגנזיום בנוזל המוח,  18% שיפור בזיכרון לטווח קצר, ו-100% בזיכרון לטווח ארוך (Neuron. 2010 Jan 28;65(2):165-77). הספיגה הגבוהה שלו בדם ובמערכת העצבים הפכה אותו לתוסף המגנזיום המועדף גם על ד"ר מרקולה (mercola.com). מגנזיום טָאוּרַאט נמצא כמפחית חרדה, מקל על עייפות שרירים ומחזק את מערכת החיסון.

גבר "רגזן, חרד, מאד פטפטן, די מדוכא", מעשן, שותה אלכוהול, צרכן קוקאין לקח מגנזיום טאוראט בכל ארוחה ולפני השינה. הסימפטומים נעלמו תוך שבוע והתשוקה לטבק, קוקאין ואלכוהול נעלמה. הרעב המתמיד נפסק, וירידת משקל מועילה החלה.

 – Psychology Today 

כשמוסיפים מגנזיום, מומלץ לשלב עם סידן אלמוג, ויטמין D3 5000 וויטמין K2 (mk-7).

חומצות אמינו הן אבני היסוד של החלבונים, ולהן תפקיד חשוב בתהליכים הביוכימיים של המוח. נוירוטרנסמיטורים – מוליכים בין עצביים במוח, עשויים ממספר חומצות אמינו. בפרט:

 • GABA, חומצה אמינית הנוצרת מחומצה גלוטמית. פועלת כמוליך עצבי. בעלת השפעה מרגיעה ומאזנת על מערכת העצבים המרכזית ועל חילוף החומרים במוח. משמשת לטיפול בחרדות ובמצבי מתח, יעילה למצבי חוסר שינה. תורמת לרגיעה ולשקט נפשי, לטיפול במחלת הנפילה. נמצא כי במחלות המלוות בעוויתות, בתנועות גוף לא רצוניות ובבעיות מוטוריות, כגון אפילפסיה, קיים חסר של GABA
 • N-אצטיל-ציסטאין (NAC) מסייעת בניקוי המוח מרעלים ומהווה חומר מוצא לגלוטטיון. שימושית בטיפול בהפרעות פסיכיאטריות – התמכרויות, סכיזופרניה, ואחרות. (N-acetylcysteine in psychiatry)
 • SAMe, נגזרת מתקדמת של מטיונין, קשורה לסינתזה של מעבירים עצביים. חיונית לויסות מצב הרוח, ע"י העלאת רמת הסרוטונין והדופמין, שירידה בהם גורמת לדיכאון. משמשת גם לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. השימוש בה אינו גורם התמכרות.  
 • ל-גלוטמין, הופכת במוח לחומצה גלוטמית. חומצה זו, יחד עם גלוקוז, הופכת למרכיב הדלק העיקרי של המוח. מונעת רמות אמוניה גבוהות ומאזנת את רמות הסוכר בדם, המשפיעות על תפקודים קוגניטיביים. יכולה לסייע בהפחתת הכמיהה לסוכרים והתמכרות לאלכוהול. נמצאת בפורמולות לשיפור יכולת הלמידה והזיכרון, כמחדדת יכולת מנטאלית.
 • קרנוסין, שילוב של שתי חומצות אמיניות, נמצא בריכוז גבוה ברקמת השריר ובמוח. הוא מסייע בניטרול הרעילות של נחושת ואבץ במוח (Horning et al. 2000; Trombley et al. 2000). ובעל תועלות רבות נוספות.
 • טירוזין מאפשר ערנות ותיפקודים פיזיים ללא תופעות לוואי (מחקר של צבא ארה"ב).
 • גליצין טוב גם הוא לבריאות המוח.
 • פנילאלנין – הגוף הופך פנילאלנין לטירוזין, חומצה אמינית אחרת, הנחוצה במוח כדי לבנות חלבונים וחומרים אחרים, כולל L-DOPA, אדרנלין, נוראדרנלין והורמוני בלוטת התריס. צורות שונות של פנילאלנין הוצעו לטיפול בדיכאון, זאת עקב ההשפעה של נוראדרנלין על מצב הרוח,
 • אצטיל-ל-קרניטין – חומצת האמינו החשובה ביותר לבריאות המוח. יעילה לעיכוב התפתחות אלצהיימר והידרדרות המוח במצבי מתח. נוגדת חמצון ותומכת גם בטיפול בשיטיון (דמנציה) ודיכאון שנובע ממצבים אלה.
 • DMAE (די-מתיל-אמינו-אתנול) הוא פרקרסור של הנוירוטרנסמיטור אצטיל כולין התומך בשיפור תפקודי המוח (במצבי תשישות כרונית, דיכאון, ואלצהיימר וכן לשיפור למידה, קשב וריכוז, וזיכרון).

תשלובת ויטמין E וטוקוטריאנולים – נמצא שויטמין E יכול לעכב התקדמות אלצהיימר  טוקוטריאנולים עוזרים למניעת אירוע מוחי וחיוניים לשיקום אחריו. מתן טוקוטריאנולים תומך ביצירת מעקפים לנימי הדם שנפגעו ומצמצם במידה ניכרת את הסיכון לאירוע מוחי משני, שאיתו יש הרבה יותר סיכון לתמותה או נכות מעבר למה שקרה אחרי האירוע הראשון.        (תזונה פלוס, גליון 94, מאת מרדכי הוכברג). ניתן לקבל טוקוטרואינולים איכותיים גם בנפרד.

בלוקבסטר אולקליר הוא מכלול אנזימים מקיף ומתקדם שאין שני לו. תומך בניקוי כלי הדם שבמוח ובנושאים משלימים נדרשים: בריאות מערכת העיכול, חיזוק מערכת החיסון, ריפוי דלקות, ושיפור תמונת שומני דם.

"היה לי כלי דם חסום ב-98% בצד שמאל של המוח. קניתי בקבוק אחד של בלוקבסטר באוגוסט ושני בספטמבר, ולקחתי 3 בבוקר ו-3 בערב. ראיתי את הדוקטור היום – לא היה זכר לחסימה." (M.D, ארה"ב, 31/10/07,

NADH, (הרחבה) הוא נגזרת פעילה מטבולית של ויטמין B3, הוא אנזים עם תפקיד מרכזי בייצור האנרגיה בכל תא חי, ובמיוחד בתאי המוח. התא יכול לייצר אנרגיה בכמות שהיא ביחס ישר לכמות הזמינה של NADH. מחקרים חשובים תיעדו את האפקטיביות הרבה של NADH בטיפול במחלות נוירולוגיות שונות כמו אלצהיימר ופרקינסון. בפרקינסון מתרחשת ירידה בדופמין. כדי למנוע ניוון מוחי אנו חייבים להתמקד במנגנוני ייצור האנרגיה. (מעגל קרבס)

יוביקווינול (Q10 מתקדם), גורם מפתח בייצור האנרגיה בתא וכנוגד חמצון. מסייע בשיפור אספקת הדם למוח ובשיפור קליטת החמצן.

וינפוסטין (Vinpocetine) המופק כתמצית מהצמח הטרופי פריווינקל הוכח כמשפר את זרימת הדם במוח באופן משמעותי. הוא מגביר את חילוף החומרים במוח, ומהווה גם הוא סוג של נוגד חמצון. הוא נמצא בשימוש כטיפול יעיל בדמנציה וסקולרית, וכאלמנט חשוב בהחלמה משבץ מוחי. עוזר מאוד גם לשיפור הזיכרון. (ד"ר עדיאל תל אורן, http://bit.ly/medbrain)

פרגננלון – משמש לשיפור ושמירה על היכולת השכלית והזיכרון ועוזר למוח המזדקן לתפקד טוב יותר.

D5000 – נמצא שויטמין D מפעיל אנזימים במוח המעורבים בבניית המעבירים הבין עצביים ובגדילה העצבית, מגן על תאי העצב, מפחית דלקתיות ומשפר תפקודים קוגניטיביים.

ליתיום אורגני טבעי (Lithinase): תמיכה תזונתית אפקטיבית למצבי מניה-דפרסיה. "רבים סובלים כיום ממחסור בליתיום בגלל מים שעברו טיהור. אמנם חשוב וצריך לטהר את המים ממתכות כבדות (ראה עמ' 71) ורעלים אחרים, אבל למרבה הצער אנחנו מאבדים גם את המינרלים החיוניים שבתוכם. במקום לטפל במחסור ע"י לקיחת תרופה רעילה שכמותה פי אלף יותר מהכמות הפיזיולוגית של הליתיום, אני ממליץ על לקיחת כמות מאוד קטנה של ליתיום אורגני טבעי – המוח צריך אותו לתפקוד נורמאלי. קל מאד לתת תוספת מזון של ליתיום שהוא לא תרופה, לא במרשם, לא רעיל, ומשקם את תפקוד המוח מהרבה בחינות חיוניות. ד"ר עדיאל תל אורן

פִיסֵטִין (Fisetin) – באזורי מוח הקשורים לזיכרון יכול להיווצר סבך של פלאקים  (סתמים) שעשויים מסיבים  מפותלים של חלבון.  באלצהיימר, שהיא הצורה היותר שכיחה של דמנציה,  ישנה תמיד הופעה של משקעים עמילואידיים. תהליך זה פוגע בחשיבה, זיכרון והתנהגות. פיסטין יכול לגרום למוח לעקוף חסימה זו, ולפעול באופן עצמאי לשמר זיכרון בתאי העצב של המוח. הוא מפעיל מחדש מסלולי זיכרון. (ד"ר מרדכי הוכברג, תזונה פלוס, גליון 93). חדש – פיסטין חשוב לא רק לבריאות המוח אלא גם כנגד סרטן, דלקות והזדקנות מוקדמת.

צמחי מרפא: 

 • בקופה (פשטה שרועה) – הוא צמח יליד הודו ששימש באופן מסורתי ברפואה האיורוודית לשיפור הזיכרון, הלמידה והריכוז, וגם לטיפול בחרדות, בעיות לב, הפרעות עיכול, אסטמה וברונכיטיס.
 • תמצית תה ירוק – תה ירוק עשוי להגביר את פעילות הזיכרון שלנו. תה ירוק זכה לשבחים רבים עקב היתרונות הבריאותיים שלו, כולל השפעותיו נגד סרטן, מחלות לב וסוכרת סוג 2. מחקר חדש מציע שתמצית תה ירוק יכולה לשפר גם את התפקודים הקוגניטיביים של המוח שלנו, במיוחד את פעילות הזיכרון.

דגשים לאתגרי בריאות ספציפיים:

בנוסף להמלצות הכלליות שלמעלה, להלן דגשים לאתגרי בריאות ספציפיים:

פרקינסון: ראה דף נפרד. .

אבדן זיכרון (דמנציה) הוא תחנה בדרך לאלצהיימר. מומלצים בריין בוסטר, מגנזיום-ל-טְרֶאוֹנָט, קואנזים B קומפלקס פעיל, תשלובת ויטמין E וטוקוטריאנולים, וינפוסטין

אלצהיימר: מתיל קובלאמין בנפרד, בנוסף לקואנזים B קומפלקס פעיל, תשלובת ויטמין E וטוקוטריאנולים. שמן קוקוס, בריין בוסטר.

אפילפסיה:  בנוסף לקואנזים B קומפלקס להוסיף בנפרד: מתיל קובלאמין, פולאט, P5P, אבץ גליסינאט, מנגן  (אטקינס ע'133). גאבא – מרסן התקפי אפילפסיה (אטקינס ע'164). טאורין – מונע התקפים חוזרים (אטקינס ע'171).  DMG מצמצם התקפי אפילפסיה.

טינטון, ירידה בכושר השמיעה: NAC, קואנזים B קומפלקס פעיל, מתיל B12, מגנזיום-ל-טְרֶאוֹנָט, מלטונין, ג'ינקו בילובה, יוביקוינול, אבץ גליצינט, שמן מרוה, טאורין.

סחרחורת: דיקור סיני לשלב עם "וורטיגו" – תרופה הומיאופתית. 1X3 טבליות למציצה ליום. נטוקינאז משפר זרימת דם במוח.

אירוע מוחי מוכר בעולם הרפואי כשלב העלול להקדים שבץ מוחי. הוא נובע מחסימה חלקית בכלי דם המוביל חמצן למוח למשך מספר שניות. התוצאה היא מגוון רחב של תסמינים, החל מחולשה, איבוד הכרה, או שיתוק. בשבץ מוחי נגרמת חסימה מלאה בכלי הדם, עד לחוסר אספקת חמצן לאותו אזור המוזן על ידי כלי הדם החסום. הסיבה השכיחה היא טרשת עורקים.

במצב זה מתיישבים על דפנות כלי הדם החלקים שומן וסידן, גורמים לתהליכים דלקתיים, ולשבירת טסיות דם עליהם. התוצאה היא חסימה של מעבר הדם. גם יתר לחץ דם הוא אחד הגורמים העיקריים המובילים לאירוע מוחי ולשבץ מוחי.

חשוב במצבי שבץ, חבלות, ועוד. מומלץ צרברום קומפוזיטום – תכשיר הומאופטי הומאוטוקסיקולוגי לפגיעות מוחיות רציניות.

דיקור סיני עשוי לתרום לשיפור המצב.

בלוקבסטר אולקליר, רסוורטרול (בייחוד ליפוזומלי), שמן קוקוס, SAMe . גם למניעה.

כשנימי דם התפוצצו במוח: תשלובת ויטמין E וטוקוטרינאולים, רסוורטרול (בייחוד ליפוזומלי).

דיכאון: שמן מרווה, כורכומין ליפוזומלי, מיצוי תה ירוק, SAMe, הרחקת רכיבי מזון המכילים סוכר מזוקק. היות והמוח מהווה צרכן מספר אחד של אנרגיה והיות והמוצר הבלעדי (כמעט) ממנו מייצר המוח אנרגיה הוא סוכר, יש להימנע ממצבים של היפוגליקמיה. היפוגליקמיה מאופיינת במצבים נפשיים רבים כגון: דיכאון, בלבול, חרדות, שינויים במצב הרוח, עייפות, מבוכה ועצבנות. לרופאי נפש יש נטייה להתעלם מהיפוגליקמיה בזמן דיכאון, למרות תיעוד נרחב המצביע על הקשר בין שתי התופעות (Am J Psychiatry145:325-30, 1988). לעיתים קרובות כל מה שנידרש לטיפול בבעיות נפשיות קשות של מטופל היפוגליקמי הינה הרחקה של רכיבי מזון המכילים סוכר מזוקק. לשלב עם ל-גלוטמין – חומצה אמינית המפחיתה את הכמיהה לסוכר. ניתן לבדוק היפוגליקמיה ע"י בדיקה של סבילות לגלוקוז ואינסולין (G-ITT).

כאבי ראש: קשורים לעיתים לחוסר מגנזיום. להוסיף מגנזיום-ל-טְרֶאוֹנָט, כמוסות חרצית ריחנית. במצבי מיגרנה כשיש אזהרה מוקדמת כחצי שעה לפני הופעתה, אפשר לקבל ניאצין100 מ"ג.

תפקודים קוגניטיביים: בריין בוסטר, מגנזיום-ל-טְרֶאוֹנָט, ו-D5000.

בריאות הנפש: עבור תשושי נפש, במצבי ערפול מחשבתי, חרדות, אובצסיות  ובעיות פסיכיאטריות מומלץ מגנזיום טאורט, תמצית תה ירוק, שתיית מיצי ירקות, וטיפולים טבעיים לחיזוק מערכת החיסון (תזונה פלוס). להרחבה ראה דף תזונה לנפש.

מניה  דפרסיה (הפרעה דו-קוטבית): מעבר לתזונה נכונה (היפוגליקמיה, גלוטן). איזון מערכת העיכול (נבגי פרוביוטיקה איכותיים  – לאיזון פלורת החיידקים הטובים במעיים, טיפול בקנדידה). קואנזים B קומפלקס להוסיף בנפרד: מתיל קובלאמין (B12). אינוזיטול. מלטונין, HTP5 – לאיזון השינה (2230-0600) ויצור סרוטונין. גאבא, SAMe, ליתיום אורגני, חומצות שומן – שמן מרווה. מגנזיום טריאונאט. איזון תפקוד בלוטת התריס. לסרב לקבל שוק חשמלי- מחמיר את המצב.

סכיזופרניה: NAC ועוד.

גמילה מהתמכרויות (עישון, אלכוהול, …): NAC, ל-גלוטמין, קואנזים B קומפלקס.

קשב וריכוז: SAMe, קואנזים B קומפלקס, P5P, שמן מרווה, מגנזיום.

היפראקטיביות: מגנזיום אורוטאט.

אם אתם מתוסכלים ממצב הבריאות שלכם, נבוכים מול שפע האפשרויות, חסרי סבלנות מול הרצון לבדוק את כולן וחוסר הזמן לעשות זאת, יש עצה! אנחנו בטופהיל מאמינים שלכל אדם יש את הפרופיל הבריאותי הייחודי לו, וכל אדם זקוק לתמיכה אישית ולליווי לאורך זמן. בחרו היום בבריאות של מחר! העיקר הבריאות! וכשרוצים להבריא תמיכה נטורופתית יכולה לסייע מאד ולחסוך הרבה זמן וכסף. התקשרו עכשיו לקו החם 03-9569449 או כתבו לנו בוואטסאפ. בואו לבקר!

ידע הוא כח! הכל מתחיל בהקשבה לעצמנו, באמירת תודה, בתפילה לבורא עולם, ובבחירה מושכלת של הערוצים שלהם אנחנו מקשיבים. מי שמעריך מזון בריא וטיפול טבעי, מומלץ שיתעדכן בערוצי תקשורת אלטרנטיביים ונקיים, שאינם מצונזרים. התחברו לקבלת עדכונים במייל . אנחנו שולחים מדי פעם מילות עידוד והעצמה, כתבות מרחבי העולם, מידע על חידושי בריאות , וטיפים מועילים.

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X