תזונה לנפש – תוספי תזונה לטיפול טבעי בבעיות נפשיות

רעב רע לגוף ורע יותר לנפש!

כולנו מכירים את המצבים בהם אדם רעב יכול להיות עצבני או כעוס ולהתנהג באופן לא שפוי ממש. אבל גם לתזונה רשלנית ולא בריאה יש השלכות מרחיקות לכת על הנפש-  חוסרים בויטמינים B1 או B3 אמנם פחות נפוצים כיום, אך ידועים כגורמים להתנהגות פסיכוטית של ממש. חוסרים, אפילו קלים, בויטמין B12 עלולים לגרום נזק למוח.

חוסרים במרכיבי מזון רבים נוספים, עלולים לגרום גם הם להשפעות שליליות על מערכת העצבים. הפתרון? תזונה טובה יכולה במידה רבה לתרום למצב רוח טוב ולשפר מצבי תודעה ומצב רוח  קיימים.

מתי תוספי תזונה נקראים לשירות הנפש?

אם  התזונה אינה עשירה מספיק בגורמי תזונה, או כאשר מצבים קיצוניים דורשים "תגבור תזונתי" יש מקום להיעזר בתוספי תזונה. מתן תוספי תזונה במקרה כזה לא נועד להשלמת חוסרים תזונתיים, אלא לאספקת מינונים גבוהים יותר מהקצובה המומלצת של המרכיבים הנדרשים.

שימוש כזה מיושם ברפואה הנטורופתית והחל בגישה ה"אורתו מולקולרית" (אורתו=תיקון. מולקולות), לטיפול טבעי בגוף ובנפש, השיטה שייסד פרופ' לביוכימיה לינוס פאולינג, איש אשכולות, מהיחידים שזכו פעמיים בפרס נובל – הראשון בביוכימיה, השני פרס נובל לשלום.

הגישה ה"אורתו מולקולרית"

השימוש במינונים גבוהים לתמיכה בבעיות נפשיות מותקף לעיתים על ידי הרפואה הממסדית, היות שהמחקר האקדמי בתחום של תרופות פסיכיאטריות ממומן באופן כמעט מוחלט על ידי חברות התרופות.

רופאים, שתומכים במתן תוספי תזונה, עושים זאת לאור העובדה שמדובר במרכיבי מזון, ולכן גם אם נגדיל את כמותם באופן משמעותי מאד, לא נקבל תופעות של רעילות, בניגוד לשפע תופעות הלוואי והנזקים שגורמות תרופות פסיכיאטריות.

להלן סקירה תמציתית של כמה מהתוספים הנפוצים ביותר בהקשר לטיפול טבעי בנפש. חשוב לציין שרבות מההשפעות המצוינות כאן, מושגות כאשר מרכיב זה או אחר ניתן בשילוב עם מרכיבים אחרים. לכן בשונה מתרופה שמגדירים אותה למטרה כלשהי, תוספי התזונה דורשים לעיתים קרובות שילובים של כמה מרכיבים זה עם זה כדי להשיג את ההשפעה הרצויה.

הערה: אין לראות במאמר זה המלצה טיפולית או ייחוס סגולות מרפא לתוספי תזונה אלא איסוף מידע על השפעות של תוספי תזונה אלה. מאמר זה לא מתייחס למינונים, השפעות לא רצויות או השפעות הדדיות בין תוספים ובין תוספים לתרופות. להמלצות טיפוליות יש להיעזר באנשי המקצוע.

ויטמינים חשובים

קואנזים B קומפלקס פעיל מכיל 11 מרכיבים שונים החיוניים לבריאות המוח (הרחבה). הוא אקטיבי (מכיל את הקו-אנזימים הפעילים של ויטמיני B) וטהור (ללא הנדסה גנטית). לא ניתן לאחסן ויטמיני B בגוף ולכן אנו תלויים לחלוטין בתפריט שלנו כדי לספק אותם.

"ויטמיני B נהרסים על ידי אלכוהול, סוכרים מזוקקים, ניקוטין וקפאין – ברור שאצל המכורים מתפתח מחסור." (1), (2)

בין מרכיביו של קואנזים B קומפלקס פעיל תמצאו:

  • בנפותיאמין (ויטמין B1): מספק אנרגיה טבעי למוח. על פי מחקרים רבים משפר ליקויי למידה, בעיות התנהגות, בעיות ריכוז, דיכאון, כאבים נוירולוגיים ומונע הידרדרות הזיכרון.
  • ניאצינאמיד 500 (ויטמין B3 פעיל): (נוח להשתמש בנגזרות שלא גורמות סומק) מחקרים של ד"ר הופר ואוסמונד הראו שיפור ניכר במצבי סכיזופרניה. עוד מחקרים מראים שוויטמין זה מרגיע במצבי חרדה ומסייע בטיפול טבעי באנורקסיה ובולימיה, דיכאון, קשב וריכוז ואלכוהוליזם.
  • P5P (ויטמין B6 פעיל): קשור באופן טבעי ביצירת המוליכים העצביים גאבא, סרוטונין ונוראדרנלין. נמצא בעל ערך בטיפול באפילפסיה, הפרעות קשב וריכוז, סכיזופרניה, דיכאון ואוטיזם. אצל קשישים נמצא כמסייע בשיפור זיכרון ובטיפול טבעי באלצהיימר ופרקינסון.
  • פולאטה (חומצה פולית פעילה): ע"פ ד"ר אטקינס נדרשים מינונים גבוהים בהרבה מהקצובה היומית המקובלת, ואלה מסייעים בטיפול טבעי בדמנציה (שיכחון), תשישות כרונית, דיכאון ודיכאון אחרי לידה. הוא ממליץ ליטול גם B12 במקרים אלה, ראה להלן.
  • מתילקובלאמין (ויטמין B12 פעיל): בניגוד לתסמינים של חוסר בו, כמויות מספקות שלו שיפרו את התפקוד הנפשי בדמנציה (שיכחון) ובלבול אצל קשישים. ה- B12 תורם לייצור המלטונין, הורמון טבעי שאחראי להסדרת השינה וכך נוצר שיפור בקצב ההירדמות ובמשך השינה. ד"ר ניובולד הניו יורקי התפרסם בטיפול טבעי בעייפות כרונית, דיכאון וערפול מחשבה באמצעות מינוני ענק של ויטמין זה. מומלץ ליטול אותו תמיד בתוספת עם שאר ויטמיני B ועם פולטה (חומצה פולית).
  • כולין ^: מרכיב חיוני במעטפת של תאי העצבים. מקל בתופעות של תנועות בלתי רצוניות, כמו בעקבות נטילת תרופות לסכיזופרניה או טיקים בתסמונת טורט. נתגלה כמשפר טבעי של זיכרון לטווח הקצר ולכן יעיל לשיפור הלמידה. חשוב ליטול אותו יחד עם סידן וויטמין C ליפוזומלי.
  • אינוזיטול ^: נגזרת של גלוקוז. ד"ר קרל פייפר גילה כי הוא מרגיע מתחים ומעודד שינה עמוקה. כמו כן נתגלה שמסייע בטיפול טבעי בדיכאון קליני, בחרדה, הפרעות פאניקה ובהפרעה אובססיבית כפייתית ללא תופעות לוואי. השפעות אלה נתגלו במינונים של גרמים ביום. עזר באלצהיימר ובבעיות שפה והתמצאות.
  • כולין^ ואינוזיטול נמצאים באופן טבעי בלציטין. מומלץ שמן לציטין טבעי מחמניות (ללא סויה וללא הנדסה גנטית) שמכיל כולין ואינוזיטול בנוסף לפוספוליפידים שיוזכרו למטה.

ויטמין C ליפוזומלי: חיוני להתמודדות עם לחץ, שותף בייצור הורמוני בלוטת יותרת הכליה, שנדרשים בהתמודדות עם לחץ. בכמויות גדולות נמצא יעיל בהפחתה בדרך טבעית של תסמיני גמילה מהרואין והפחתת ההשתוקקות לסם ביחד עם תזונה שעשירה בחלבונים, מגנזיום ועם ויטמינים מקבוצת B. ד"ר אטקינס טוען שסידן אסקורבט נמצא פחות יעיל מנגזרות אחרות של ויטמין C.

ויטמין E עם טוקטרואינולים: ויטמין E מגן על בריאותה ותפקודה של מערכת העצבים. במינונים גבוהים מהרגיל נמצא שהאט את התקדמותה של מחלת הפרקינסון, והחמרתה של מחלת האלצהיימר. מחקרים אחרונים מצביעים שהוא עשוי אפילו לסייע אחרי אירוע מוחי, ביצירת מעקפים לנימי דם שבורים.

מינרלים חיוניים

סידן אלמוגים: מסייע טבעי בהרגעה ובעידוד השינה וכדאי ליטול אותו לפני השינה מסיבה זו.

מגנזיום טאוראט: (ראה גם טאורין בהמשך). רמות מגנזיום נמוכות נמצאו נמוכות אצל חולי טרשת נפוצה, פרקינסון, אלצהיימר ודמנציה (שכחון) ואצל חולים פסיכיאטריים. המגנזיום נמצא יעיל בתסמונת התשישות הכרונית ובפיברומיאלגיה. המגנזיום מסייע לטיפול טבעי בנדודי שינה.

אבץ: נחקר רבות על ידי ד"ר אברהם הופר, יעיל ובעל ערך לטיפול טבעי במקרים של סכיזופרניה והפרעות פסיכיאטריות אחרות, דיכאון קליני, תהליכים ניווניים של מערכת העצבים, אפילפסיה, טרשת נפוצה, דיסלקציה, פסיכוזה חריפה, דמנציה (שיכחון), אנורקסיה, בולימיה, הפרעות קשב וריכוז, עייפות, חוסר תיאבון, הפרעות אכילה, מניעת הופעת אלצהיימר ועוד. הצורה היעילה היא אבץ פיקולינאט. חשוב לתת יחד עם ויטמיני B ומנגן.

"מחסור באבץ עלול להוביל לאתגרי בריאות רבים, כולל הפרעות מנטליות, אובדן חדות החושים, ותפקוד פסיכולוגי וקוגניטיבי לקוי" — ד"ר מרק לוי וד"ר תמי בראי.

מנגן: חוסרים עלולים לגרום ל: אפילפסיה, לטרשת נפוצה. ד"ר אטקינס מצא כי תוספי מנגן מפחיתים פרכוסים בחולי אפילפסיה. ד"ר קרל פייפר סייע לאלפים שאובחנו בסכיזופרניה עם מינרל זה. חשוב לאזן עם אבץ אם נוטלים לאורך זמן. ויטמין סי וחלבונים מסייעים לספיגת המנגן. (אטקינס, עוצמת הריפוי של תוספי תזונה, 2005 ע' 133).

יוד לוגול: ידוע שחוסר ביוד בתזונה אצל ילדים מעלה את הסבירות ללקות בבעיות למידה, ולהיות בעל פחות מוטיבציה אינטלקטואלית. להרחבה ראו את עבודת המחקר של הנטורופט גדעון כינר.

כרום פיקולינאט: מינרל שמסייע לטיפול טבעי באפילפסיה ובהפרעות פסיכיאטריות שונות.

מוליבדניום: נדרשת ממנו כמות זעירה, אולם יכול לסייע באי יציבות נפשית, פרכוסים אצל תינוקות, וליקויים שכליים.

ליתיום אורגני טבעי (Lithinase): תמיכה תזונתית אפקטיבית למצבי מניה-דפרסיה.

"רבים סובלים כיום ממחסור בליתיום בגלל מים שעברו טיהור. אמנם חשוב וצריך לטהר את המים ממתכות כבדות ורעלים אחרים, אבל למרבה הצער אנחנו מאבדים גם את המינרלים החיוניים שבתוכם. במקום לטפל במחסור ע"י לקיחת תרופה רעילה שכמותה פי אלף יותר מהכמות הפיזיולוגית של הליתיום, אני ממליץ על לקיחת כמות מאוד קטנה של ליתיום אורגני טבעי – המוח צריך אותו לתפקוד נורמלי. קל מאד לתת תוספת מזון של ליתיום שהוא לא תרופה, לא במרשם, לא רעיל, ומשקם את תפקוד המוח מהרבה בחינות חיוניות." ד"ר עדיאל תל-אורן.

חומצות אמינו חשובות למוח

גלוטמין: – גלוטמין משמש מקור אנרגיה עיקרי למוח. אבן בנין לנאורו- טרנסמיטורים – מעבירים בין עצביים. היא חומצת אמינו המסוגלת לחדור ישירות למוח, ושם הופכת לחומצה גלוטמית (מעורר) או גאבא (מרגיע). שומרת על פעילות תקינה של המוח, משפרת ערנות ותפקודים קוגניטיביים (מחשבתיים). עשויי לשפר מצב רוח. היא יכולה לסייע להחזרת הזיכרון והריכוז.

"גלוטמין היא חומצה אמינית המסייעת לדכא באופן טבעי תשוקה לאלכוהול ולדברי מתיקה. הופכת בגוף לגאבא, חומר הרגעה טבעי המצוי במוח" — ד"ר רוג'ר וויליאמס

פנילאלנין: חומצה אמינית המגבירה ערנות ומצב רוח. נמצאה יעילה בשילוב עם ויטמין B-6 בשיפור מצבי דיכאון. עשויה להגביר לחץ דם ודופק במינון גבוה.

טירוזין: חומצה אמינית שיעילה מאד בטיפול: בעייפות, בדיכאון ובטיפול טבעי במתחים ומצבי לחץ.

אצטיל טירוזין חודרת טוב יותר את המוח ולכן גם יעילה יותר. על פי ד"ר אטקינס היא מתאימה יותר לדיכאון שכרוך באדישות, עייפות וחוסר עניין. יעילה עוד יותר בשילוב עם החומצה האמינית טריפטופאן (5HTP). שילוב זה יעיל גם להפרעת קשב וריכוז/היפראקטיביות, פרקינסון, וגמילה מהתמכרות לממריצים. חומצות אמינו עדיף ליטול על בטן ריקה בצירוף ויטמין B6 פעיל (P5P) וויטמין C ליפוזומלי. גם טירוזין במינון גבוה, עלולה להגביר דופק או לחץ דם.

גאבא: חומצה אמינית שהיא "סם הרגעה" טבעי ויעיל. משמשת כמוליך עצבי (נאורו-טרנסמיטור) שקיים בגוף. מיוצר יותר כאשר התזונה עשירה בחלבונים, אבץ וויטמין בי-6. מסייעת לטיפול טבעי בחרדה, אי שקט, דיכאון, פרכוסים באפילפסיה, משפרת יכולת דיבור ואבדן זיכרון אצל חולי שבץ. (אטקינס, עוצמת הריפוי של תוספי תזונה, ע' 164).

SAMe (קיצור של S–אדנוזיל מתיונין): תוצר של החומצה האמינית מתיונין. מסייע בשיפור מצב רוח במקרי דיכאון. מסייע בשיקום אלכוהוליסטים, כי משפר תפקודי כבד. עשוי לסייע בטיפול טבעי בפיברומיאלגיה ובתסמונת התשישות הכרונית. מינונים: 200 עד 3200 מ"ג ליום. במחקר כפול סמיות עדכני נמצא כי SAMe במינון 3200 מ"ג טוב יותר מסמים פסיכיאטריים מסוג SSRI .(עיין במקורות)

טאורין: חומצה אמינית שנמצא כי היא מסייעת להפחית התקפים אפילפטיים באופן טבעי. (אטקינס, עוצמת הריפוי של תוספי תזונה, ע' 171).

5HTP (טריפטופאן): חומצה אמינית שנמצאה יעילה בהפגת דיכאון המלווה בחרדות, השריית שינה והשקטת חרדות באופן כללי. יעילה גם בטיפול בבעיות רגשיות, כמו: חרדה ודיכאון שלפני מחזור ודיכאון חורף, הפרעות אכילה, התמכרות לאלכוהול, תוקפנות, בעיות קשב וריכוז/ היפראקטיביות, סכיזופרניה, וכאבים כרוניים. ד"ר אטקינס מצביע גם על שיפור בהפרעות כפייתיות, בתסמונת טורט, בחולי פיברומיאלגיה ובתסמונת התשישות הכרונית. יש ליטול על קיבה ריקה, ורצוי בתוספת ניאצינאמיד או ויטמינים נוספים ממשפחת B כדי להאריך את משך וחוזק ההשפעה.

חומצות שומן

אומגה 3: חשוב לתפקוד תקין של המוח ושמירה על מצב רוח טוב, מרכיב חיוני בטיפול בדיכאון. מסייע בשיפור רמות האנרגיה בתסמונת התשישות הכרונית.

DHA: מרכיב של שומני אומגה 3. במחקרים נמצא כי הוא מועיל בשיפור תסמיני סכיזופרניה.

GLA – חומצה גמא-לינולאית – חומצת שומן מסוג אומגה 6: נמצאת בשמן נר הלילה ובשמן הזייפן. לטפול במתח וברגזנות שלפני קבלת המחזור (תסמונת טרום ווסתית PMS) .

תוספים נוספים

פוספטידיל סרין: מגביר העברה עצבית בין תאי המוח. משפר זיכרון (מועיל ללמידה), מזרים אנרגיה לחשיבה ופועל נגד נזק עצבי שקשור למתח (בכך שהוא מווסת את ייצור רמות הקורטיזול, הורמון הלחץ). משפר תפקוד שכלי בפרקינסון ואלצהיימר. משמש רופאים תזונתיים בטיפול בדיכאון ודיכאון עונתי.

DMG – די מתיל גליצין (או TMG- טרי מתיל גליצין): מעלה רמות אנרגיה, מטפל בעייפות, נמצא במחקרים כי הוא מפחית תדירות של התקפים אפילפטיים. ד"ר רימלנד, שהוא חסיד של התוסף בטיפול באוטיזם מצא על פי ניסיונו הרב כי התוסף מגדיל את טווח הקשב ומסייע בשיפור מצב הרוח ובהפחתת התקפי כעס והתנהגות כפייתית. מנסיונו ה-DMG   גם גרם לשיפור הדיבור במקרים של ילדים שלא דיברו קודם.

פרגננלון – בשילוב עם DHEA, נמצא יעיל מאוד להקלה בדיכאון. רמות נמוכות של פרגננולון בדם, הן גורם אפשרי לדיכאון. במחקר שביצע ה- NIH נמצא שבאנשים הסובלים מדיכאון, נמצאות רמות נמוכות באופן משמעותי של פרגננולון בדם. (אטקינס, עוצמת הריפוי של תוספי תזונה, ע' 261).

מלטונין: הורמון טבעי מטפל בנדודי שינה ויצור סרוטונין- החיוני למניעת דיכאון. מומלץ לשלב עם 5HTP וכן עם P-5-P, ראה לעיל.

צמחים

ג'ינקו בילובה: ממריץ פעילות שכלית, מקדם זיכרון ופעילות מנטלית. מסייע לטיניטוס, סחרחורת, תסמונת קדם ווסתית ודיכאון.

ג'ינסנג סיבירי (אלאוטרוקוק): משפר מצב רוח, מסייע לעמידה בלחצים.

ג'ינסנג קוריאני (פאנאקס): סוג חזק יותר. שמירה על כושר שכלי. לעיתים גורם לעצבנות ואי שקט.

ג'ינסנג אמריקאי: מתון יותר בפעולתו לעומת הקוראני אך יעיל.

היפריקום (פרע): משפר טבעי של מצב רוח בדיכאון קל עד בינוני.

גוטה קולה: מספק אנרגיה למוח, גורם לערנות מנטלית, ויכולת שכלית. משפר תפקוד המוח במקרים של פיגור שכלי.

קווהקווה: סם הרגעה טבעי. מפיג חרדה מבלי לגרום לנמנום. משפר יכולת חשיבה ומצב רוח.

ולריאן: מסייע בהרגעה ושינה.

פסיפלורה: מסייעת בהרגעה ושינה.

מליסה: מרגיעה ומשפרת מצב רוח.

"רשימת הבעיות הבריאותיות הקשורות לכימיה של המוח או הנגרמת כתוצאה ממנה, היא אדירה. טיפלתי בלמעלה מ-400 מצבים שונים שהיו קשורים להפרעות במאזן הכימי של המוח.  מחסור בכל אחד מארבעת המוליכים העצביים העיקריים (נוירוטרנסמיטרים) שהם: דופאמין, גאבא, אצטיל-כולין וסרטונין, עלול לגרום לשרשרת של בעיות בריאותיות. חוסר איזון ברמותיו של אחד מהמוליכים העצביים, מוביל לתגובת שרשרת שתסב נזק לכל גופכם." — ד"ר אריק בוורמן, מחבר הספר "איזון המוח" שיצא בהוצאת פוקוס. קראו את סיכום ההרצאה בכנס "אוכלים בריא".

 References

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X