טופהיל
ויטמין E עם טוקוטרואינולים

ויטמין E, או בשמו הביוכימי טוקופרול (Tocopherol) הוא אחד מנוגדי החימצון החשובים. ויטמין E טבעי מכיל ארבע נגזרות (טוקופרולים): אלפא, בטא, גמא, דלתא. כאשר השילוב שלהם אפקטיבי יותר (LifeExtension). אל המקור הטבעי מתלוים ארבעה טוקוטריאנולים (Tocotrienols), לווינים של ויטמין E המשפרים את פעילותו וספיגתו. הצורה הסינטטית של ויטמין E, נקראת: DL-Alpha Tocopheryl, היא פחות פעילה, ואינה מכילה נגזרות נוספות. גם תוספים טבעיים חשוב לבדוק שמכילים טוקוטריאונולים.

"לא ניתן לקבל מספיק E  בתזונה למניעת התקפי לב ללא נטילת תוספים... " (2)

פעילות תשלובת E עם טוקוטריאונולים

נוגד חמצון - מפחית את חמצון השומנים. "השילוב של ויטמין E, גלוטטיון ו-NAC  הוריד את חמצון השומנים ב-94%" (Milchak et al 2002)

לב וכלי דם - ויטמין E חשוב להגנה מפני התפתחות מחלות לב וכלי דם, שומר על גמישות הרקמות ומגן על הלב, כלי הדם והמוח מפני נזק חימצוני.

"אחרי 18 חודש לנוטלי ויטמין E היו 77% פחות התקפות לב" (3)

חשוב לבריאות הלב במיוחד גם גמא-טוקופרול (LifeExtension).

נוגד דלקות רב עוצמה – ויטמין E מסוגל להפחית במידה משמעותית את רמת מגוון חומרים המעידים על קיום דלקת וחומרים מלבי דלקת. רמת ה-CRP (C-reactive Protein) בדם היא מדד מרכזי לזיהוי דלקתיות בגוף. ויטמין E הוא גורם התזונה היחיד החשוב ביותר להפחתת רמת ה-CRP. לכן, אין פלא שהוא מועיל גם לטיפול באלצהיימר, דלקת מפרקים, אלרגיות, סרטן, ומחלות דלקתיות רבות נוספות (סינדרום הדלקת, הוצאת פוקוס, עמ' 155-170).

נוגד סרטןבמיוחד הטוקוטריאנולים

"לטוקוטריאנולים תכונות אנטי סרטניות חזקות והמחקרים הוכילו שפעילותם חזקה בהרבה מהטוקופורולים" (4)-- Schwenke et al

אירוע מוחי, פציעה

"מתן טוקוטריאנולים תומך ביצירת מעקפים לנימי דם שנפגעו" (5)

מערכת הרבייה - לתפקוד תקין של מערכת הרבייה. מיחסים לו חשיבות במניעת הפלה.

המערכת ההורמונאלית - ויטמין E בעל השפעה מיטיבה על המערכת ההורמונאלית הנשית והגברית כאחד. מיחסים לו חשיבות לאיזון המערכת ההורמונאלית בגיל המעבר, ולתופעות הקשורות בתסמונת קדם מחזור – PMS.

עור - E חשוב לשמירה על גמישות ובריאות העור ומראה צעיר, למניעת צלקות עקב אקנה, לטיפול בכוויות כתוצאה מחשיפה לשמש, וביובש עור כתוצאה מפגיעת מזג האויר.  חשוב למניעת סימני מתיחה עקב ירידה מהירה במשקל, הריון ולידה. לעסות את העור פעמים ביום.

כולסטרול - טוקוטריאנולים הם בעלי פעילות מעכבת ייצור כולסטרול בכבד תוך עלייה ברמות Apo-A ושימור רמות תקינות של HDL – הכולסטרול הטוב. מנגנון פעולתם קשור בויסות ביטוי אנזים ה HMG-Co-A reductase, המשתתף בתהליך ייצור הכולסטרול בכבד.

איך להשתמש

תמיד כדאי לקחת ויטמיני E עם ארוחה שומנית.

איפה להשיג?

אפשר להשיג תשלובת ויטמין E עם טוקוטרואינולים גם בארץ, אך הכמוסות הן כמוסות ג'לטין.

תשלובת ויטמין E מתקדמת המכילה טוקוטרואינולים בכמוסות צמחיות ניתן להשיג רק בחו"ל.

המוצר הידוע יותר הוא המוצר של ד"ר מרקולה, המכיל את הספקטרום המלא של טוקופורולים וטוקוטריאנולים, בכמוסות צמחיות, ללא הנדסה גנטית וללא סויה.

"ויטמין E זה עשוי מחמניות ועשוי ללא סויה. יש לו כמויות טובות מכל שמונת הסוגים של ויטמין E. אם על הויטמין E שלך לא כתוב שהוא עשוי ללא סויה, קרוב לוודאי שהוא נעשה עם סויה. לא מספיק שיהיה כתוב עליו שהוא חופשי מסויה, כי הם משתמשים בסויה אך מסננים את חלבוני הסויה מאוחר יותר ולכן המוצר לא מאושר בתור מוצר ללא הנדסה גנטית. הבעיה היחידה עם המוצר של מרקולה היא הכמות הקטנה של הכמוסות בכל בקבוק. אני לוקח 3 כמוסות ביום ולכן גומר בקבוק ב-10 ימים וזה די מעצבן. עדיין, זו הנוסחה הבטוחה והטהורה ביותר של ויטמין E שמצאתי"

במחיר משתלם יותר מצאנו את Purely E - ויטמין E טהור וטבעי, עם הספקטרום המלא של הטוקופורולים והטוקוטרואינולים. זהו ויטמין E היחיד המופק ממזון מלא - זרעי חמניות, דקל בר אדום, וזרעי דלעת אוסטרליים בלבד. המוצר הוא ללא הנדסה גנטית, ומכיל פי 2 כמוסות.

"זהו ויטמין E איכותי ביותר, ואני מרוצה מאד מהחברה ומהמוצר. רוב החברות האחרות מוכרות צורות סינטטיות של ויטמין E (בצורת DL ו-DL-A) שהם קרציניוגנים. אני אוהב גם את הכמוסה מג'לטין דגים. אני אני מודאג מאד מהטעיית הציבור לגבי כמוסות צמחיות שלמרות שהחברות מצהירות שהן עשויות מן הצומח, למעשה הם חצי סינטטיות ועשויות מ-HPMC (הידרופרופיל מתיל צלולוז) או מהיפרומלוז, שהוא חומר חצי סינטטי., כך שההשפעות שלו על הגוף מדאיגות. כמו כן, כמהחברות משתמשות ב-HPMCP (הידרוקסי פרופיל מתיל צלולות פטאלט) כחומר ציפוי לטבליות וגרגרים רבים, ואני לא רוצה להכניס לגוף שלי שום פטאלטים. רוב הציפויים האינטריים (העמידים בחומצת המעי) מכילים פטאלטים, שהם קרציניוגניים"

לחברים של טופהיל, הזמנה דרך הקישורים שלמעלה מקנה 5% הנחה וכן 5% זיכוי לקנייה חוזרת. ובהזמנות מעל 40$, המשלוח בד"כ חינם.

.

References

1.  גליון 98 של הרבעון "תזונה פלוס" - מאת התזונאי מרדכי הוכברג

2.  Stampfer M. D. and Eric Rimm Sc. D. Harvard, healthyprotocols.net

3. Prof. Morris Brown & Dr. Malcom Michinson, Cambridge Univ.

4. Nature Communication 2011 Dec 20.

5. תזונה פלוס, גליון 94, מאת התזונאי מרדכי הוכברג