DHEA, פרגננלון, פוריות ואיזון המערכת ההורמונלית

פרגננולון הוא ה"סבא" של ההורמונים. הוא תת הורמון ומוצאו מבלוטת יותרת הכליה. מהפרגננולון נוצר ה DHEA – "אב ההורמונים", שממנו בהמשך נוצרים הורמונים סטרואידליים. ביניהם: טסטוסטרון, אסטרוגן, קורטיזון, אלדוסטרון.

איזון הורמונאלי לאישה – המיוחד וחשוב לנו לדעת כי פרגננולון הוא חומר מוצא ליצירת פרוגסטרון (שלא בתיווך ה DHEA), הורמון הנחוץ לנשים, לשם איזון עם האסטרוגן. נקודה זו חשובה לתפקוד התקין של המחזור החודשי, לאיזון הנטיה של האסטרוגן לעורר יתר על המידה תאים בשדיים וברחם. חוסר איזון זה מוביל להתפתחות שרירנים ברחם ושינויים פיברוציסטיים בשד. ללא האיזון על ידי ה-פרוגסטרון ישנה נטיה להתפתחות סרטן השד.  מינון רגיל מקובל: 25 מ"ג ליום. בטיפולים בנשים חשוב לאזון עם  50 מ"ג DHEA.

דלקת – פרגננלון כהורמון סטרואידלי, נבחן כבר בשנות ה-40 לטיפול בדלקת מפרקים. הוא אכן הוריד דלקתיות,  נפיחות וכאב ללא תופעות לוואי. ניתן להשתמש בו במקום סטרואידים כמו פרדניזון לטיפול באסטמה, זאבת, דלקת מפרקים. ללא תופעות הלוואי הנגרמות על ידי סטרואידים.

דיכאון – בשילוב עם DHEA הוא יעיל מאוד להקלה בדיכאון. רמות נמוכות פרגננולון בדם, הן גורם אפשרי לדיכאון. במחקר שביצע ה-NIH נמצא שבאנשים הסובלים מדיכאון, נמצאות רמות נמוכות באופן משמעותי של פרגננולון בדם.[4]

זיכרון – לשיפור הזכרון, לפי נסיונות על בעלי חיים.

אפילפסיה – התקף אצל נשים בזמן הוסת, בגלל חוסר איזון הורמונאלי.

מקורות: אטקינס, עוצמת הריפוי של תוספי תזונה, 2005 ע' 261.

 

DHEA משמש לאיזון המערכת ההורמונלית, לפוריות, למערכת החיסון ולכלי הדם. משמעות השם DHEA – דֶהִידְרוֹ-אֶפִּיאַנְדרוֹסְטֶרוֹן Dehydro-epiandrosterone‏. הוא פרו-הורמון סטרואידי טבעי המיוצר בגוף מ-פרגננולון המיוצר מכולסטרול על ידי בלוטות יותרת הכליה (האדרֶנָל), וכן בבלוטות המין כגון השחלות והאשכים, בעור, ברקמות השומן ובמוח. ה-DHEA משמש בגוף כחומר קוֹדְמָן ליצירת ההורמון הסטרואידי אנדרו-סטנדיון (Andro-stenedione), שבהמשך עובר המרה נוספת, ומייצר את הורמוני המין הנקביים והזכריים, בהם האנדרוגן טסטוסטרון והאסטרוגנים אסטרון ואסטרדיול.  (מקור ויקיפדיה).  DHEA מיוצר באופן טבעי ע"י בלוטת יותרת הכליות. כתוסף מזון DHEA מיוצר ממרכיבי בטטת בר – Dioscorea. תוספי DHEA חשובים מפני שכמותו יורדת עם הגיל, בגיל 70 רמתו היא כ 10% מרמתו בגיל 20. בנוסף הרמה מושפעת מגורמים אחרים, במיוחד: תרופות נגד כולסטרול (סטטינים), עישון, שתיית אלכוהול ולחץ פתאומי.

DHEA הינו הורמון המשמש כבסיס לייצור הורמונים אחרים, בנשים לאסטרוגנים, ובגברים לאנדרוגנים (טסטוסטרון). פוריות: במוסף לנשים "את", בגיליון יולי 2005, ע"מ 138, התפרסמה כתבה על תוסף המזון DHEA. התברר שבמחקר שנערך על 45 נשים עם בעיות פוריות, שלקחו את התוסף, נצפה שינוי משמעותי במספר הביציות בכל טיפול, והיו אף כאלה שנכנסו להריון ללא טיפול אחר, מלבד נטילת התוסף. יש לציין שכל 45 הנשים שנבדקו הגיבו לטיפול. ישנם גניקולוגים הרושמים תוסף זה במסגרת טיפולי פוריות. מגיבים טוב לטיפול כשה- FSH יורד (כלומר אם ה FSH גבוה, אז לא מגיבים טוב או לא מגיבים בכלל לטיפול) אבל עדיין צריך להזריק כמות נכבדה של הורמונים. מזה עולה שה- FSH נותן מדד לתגובה לטיפולים.

DHEA ודחף מיני נמוך: DHEA מחדש את הדחף המיני של גברים ונשים, דרך שלב ביניים שבו נוצר אנדרוסטנדיון. המעלה רמת טסטוסטרון – ההורמון הגברי. הורמון זה נפגע במיוחד מתרופות נגד כולסטרול -סטטינים.

DHEA וזרימת דם: מונע היוצרות של קרישי דם. עשויי להוריד את לחץ הדם, הודות לשיפור זרימת הדם. בניסויים קליניים, DHEA נמצא כבעל השפעה טובה על פונקצית האנדותל וזרימת דם בריאה, בהשוואה לפלסבו. (אנדותל: endothelium –  היא שכבה יחידה של תאים שטוחים המרפדת את מדורי הלב ואת כלי הדם והלימפה). Hata, T., et al., American J of Prinatology, March1995; 12(2): 135-137

DHEA ועייפות: עם הגיל (50~) יורדת תפוקת בלוטות יותרת הכליה. מפרישות פחות הורמונים, ביניהם DHEA. תוספי DHEA יכולים להעלות את רמת האנרגיה, תוך מספר שבועות. Ebeling P., et al., Lancet,1994; 343: 1470-81.

DHEA  משפיע לטובה על מצב הרוח: פועל יוצא של ירידת העייפות הוא שיפור במצב הרוח והרגשה כללית. מחקר נוסף על נשים שקיבלו מינון של 50 מיליגרם ליום, הראה כי טיפול ב-DHEA משפר באופן מובהק הרגשה כללית טובה, מצב רוח ורגיעה.

DHEA  ודיכאון: DHEA הוא תכשיר טבעי נוסף לטיפול בדיכאון שנבדק לאחרונה. במחקר שפורסם לאחרונה בעיתון פסיכיאטרי יוקרתי בארצות הברית, הראתה קבוצת חוקרים ממרילנד, כי תוספת של DHEA עשויה לסייע מאוד במקרים רבים של דיכאון קל עד בינוני.

DHEA ומערכת החיסון: DHEA מגן על מערכת החיסון במצבי סטרס. במצבי סטרס מופרשים הורמונים כמו קורטיזול וחומרים אחרים. ה DHEA תומך בפעילותם של תאי הדם הלבנים מסוג T. חיוני לסובלים מתסמונת העייפות הכרונית- CSF, ומחלות הקשורות למע' חיסון ירודה.  Herbert, J. et al., Lancet,1995; 345: 1193-94.

DHEA ומחלות אוטואימוניות: במחקר: קבוצת נשים חולות זאבת (לופוס), קיבלה 200 מ"ג ל-6 חודשים. נמצאה הפחתה משמעותית של הסימפטומים. מה שאפשר הפחתה בטיפול התרופתי.  Van Vollenhoven R., et al Arthritis and Rheumatism, 1994; 37:1305-10. במחקר בחולים בדלקת מפרקים נמצא כי לאלו בד"כ יש רמות נמוכות של DHEA.   Wilder,R. L.,J. of Rheumatology,1996:51: 1366-69.

DHEA ומחלות לב: מפחית רמות כולסטרול בדם, ללא תופעות לוואי, מוריד גם לחץ דם כי מרפה את כלי הדם.. הורדת כולסטרול באמצעות תרופות, (סטטינים), גורמת בין השאר להורדת הDHEA וירידה בהורמונים. Newcomer, L., et al., American J of Epidemology, 1994:140:870-75. בעלי כולסטרול נמוך, יסבלו גם מ DHEA נמוך.

 DHEA ואנטי אייג'ינג: תוסף מזון שמכיל DHEA, עשוי להאט תהליכי הזדקנות בכלי הדם. נציין כאן כי עצירת ההזדקנות קשורה למספר גורמים, ולא רק ל DHEA.  The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism Vol. 88, No. 7 3190-3195 . מאחר ורמתו יורדת עם הגיל, נעשה שימוש בו בתוספים לגיל המבוגר. פרופ' קרסו ממליץ למטופליו המבוגרים על 25 מ"ג ליום, כחלק בטיפול אנטי אייגינג.

DHEA מפרק סוכר: תוספי DHEA תמכו אפקטיבית בפירוק הסוכר. במחקר חדש נמצא שצריכה של 50 מג' DHEA ליום למבוגרים, סייעה לפירוק הסוכרים וירידה בתנגודת לאינסולין. כלומר תורם להורדת רמות סוכר וירידה במשקל הקשורה לכך.

DHEA  עוזר לנגמלים מסמים: תגלית ישראלית: תוסף מזון מוכר מסייע לגמילה של נרקומנים. במרכז לחקר המוח באוניברסיטת בר אילן, חשף דוקטור גל ידיד את ממצאי המחקר שלו: מתן הורמון DHEA שנמכר כתוסף מזון בארה"ב, גורם לנגמלים מסמים שלא לחזור ולהשתמש שוב בסם.  שרה בק  (ערוץ 2  06.06.06).

DHEA וסרטן: מכיוון ששכיחות הסרטן גדלה עם הגיל, ומצד שני נצפית ירידה של ה DHEA, הרי תוסף כזה עשויי לתת הגנה מסוימת מפני סרטן. כי לאנשים עם סרטן שלפוחית השתן, נמצאו רמות נמוכות של  ה DHEA, לעומת אנשים בריאים.  DHEA.  לא מתאים בסרטן הערמונית, או כאשר הערמונית מוגדלת, כי הוא מעלה רמת הטסטוסטרון. מסיבה זאת, גם אצל מפתחי גוף, אין לצרוך DHEA על בסיס קבוע, ללא צורך רפואי מוכח. אצל גברים שלקחו את התוסף, חלה עלייה ברמות של הורמונים אחרים, בהם ADG, ההורמון הקשור להגדלת הערמונית ולא דווקא הטסטוסטרון. לכן הוא לא מתאים בסרטן שד/שחלה על רקע הורמונאלי.

DHEA ואקנה – לא מתאים. בזמן של מתח נפשי. ישנה עלייה ביצירת שני הורמוני של מתח: גלוקו-קורוטיקוידים (glucocorticoids) והורמון Dehydropiandrosterone- DHEA מבלוטת יותרת הכליות, שניהם הורמונים הידועים כמגבירי אקנה, הם אלו המשתחררים במהלך תקופות של מתח נפשי. הורמונים אלה מגרים את בלוטות השומן, וגורמים להיווצרות יתר של שומן בנקבוביות העור, ובכך תורמים להתגברות האקנה. עלייה פתאומית ברמת ה – DHEA מעודדת ייצור שומן, ומגבירה את התפרצויות האקנה אצל צעירים. לכן הוא לא מתאים ללקיחה, ללא בירור מקדים על נחיצותו. הירידה הטבעית בהיווצרותו מתחילה בעשור הרביעי של החיים. אנשים רבים לוקחים DHEA דרך הפה כתוסף תזונתי, בכדי לנצל את יתרונותיו. יש לשים לב לתופעת לוואי נפוצה אצל צעירים – עור שמן ונגוע באקנה.

DHEA ותת פעילות בלוטת התריס, השמנה: בנוסף ל DHEA, כדאי להוסיף: סלניום הוא חלק מהרכב  ההורמונים של בלוטת התריס. אצות ים – יוד טבעי הוא חלק מהרכב  ההורמונים של בלוטת התריס, .12 B – הוא חלק מהרכב  ההורמונים של בלוטת התריס, אומגה 3 6 9 שומנים הנחוצים לתפקוד ההורמונים, גם של בלוטת התריס. סידן – מגנזיום נחוצים למניעת בריחת סידן, לצמצם פחמימות – סוכרים ועמילנים. לא לאכול לאחר 7 בערב, להגביר פעילות גופנית.

מינון כללי:  מקובל לתת DHEA בין  75- 25 מ"ג ליום, להתייעץ עם המטפל. לנשים: לאזן עם פרגננולון.

איפה להשיג?

DHEA ופרגננולון טבעוניים ואיכותיים וללא הנדסה גנטית תוכלו להשיג בחנות טופהיל. יש מינון של 25 ושל 50 מ"ג. כדי להגיע למינון של 75 מ"ג ליום, כפי שמומלץ במצבים מסויימים, יש לקחת 3 כמוסות של 25 מ"ג  (שאז קופסה אחת של 25 מ"ג תספיק לחודש), או כמוסה אחת של 50 ואחת של 25, שאז זה יצא קצת יותר משתלם (אם תיקחו קופסה אחת של 25 ואחת של 50 זה יספיק לחודשיים).

אם אתם מתוסכלים ממצב הבריאות שלכם, נבוכים מול שפע האפשרויות, חסרי סבלנות מול הרצון לבדוק את כולן וחוסר הזמן לעשות זאת, יש עצה! אנחנו בטופהיל מאמינים שלכל אדם יש את הפרופיל הבריאותי הייחודי לו, וכל אדם זקוק לתמיכה אישית ולליווי לאורך זמן. בחרו היום בבריאות של מחר! העיקר הבריאות! וכשרוצים להבריא תמיכה נטורופתית יכולה לסייע מאד ולחסוך הרבה זמן וכסף. התקשרו עכשיו לקו החם 03-9569449 או כתבו לנו בוואטסאפ. בואו לבקר!

ידע הוא כח! הכל מתחיל בהקשבה לעצמנו, באמירת תודה, בתפילה לבורא עולם, ובבחירה מושכלת של הערוצים שלהם אנחנו מקשיבים. מי שמעריך מזון בריא וטיפול טבעי, מומלץ שיתעדכן בערוצי תקשורת אלטרנטיביים ונקיים, שאינם מצונזרים. התחברו לקבלת עדכונים במייל . אנחנו שולחים מדי פעם מילות עידוד והעצמה, כתבות מרחבי העולם, מידע על חידושי בריאות , וטיפים מועילים.

 

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X