טופהיל
יוביקווינול  (קואנזים Q10 פעיל) - טוב לקחת ללב, אבל לא רק ללב

מה זה קו-אנזים Q10?

Q10 הוא נוגד חמצון תוך-תאי רב עוצמה, החיוני ליצור אנרגיה, תומך כמעט בכל רקמה הזקוקה לסיוע ומגן מפני הזדקנות מוקדמת. הגוף זקוק לרמה מסוימת של Q10 בדם לתפקוד תקין. כשרמת הQ10- בדם נמוכה מדי, גוברת הנטייה להתפתחות של מחלות ניווניות והזדקנות מואצת.

לכן, תוסף תזונה קו אנזים  Q10 מסייע לטיפול ומניעה של שורה ארוכה של מחלות ובעיות בריאות חמורות, כולל מחלות לב, יתר לחץ דם, סרטן, מחלות חניכיים ומסב השן, סכרת, הפרעות נוירולוגיות ואפילו הזדקנות. כמו כן, מסייע קו-אנזים Q10  בשיקום התפקוד המיני, שנפגע כתוצאה ממחלות או אירועי לב.

כלומר קו אנזים Q10 לא רק מגביר ומשפר את איכות החיים של אנשים חולים, אלא גם מציל חיים!

מה זה יוביקווינול ולמה הוא חשוב?

קואנזים Q10 קיים למעשה בשתי צורות - הצורה הקונבנציונלית, הידועה גם בשם יוביקינון, היא הצורה המחומצנת של גורם התזונה הזה, המסייעת לגוף לייצור אנרגיה. כדי להשתמש בה, הגוף צריך להפוך אותה ליוביקווינול. למעשה, יותר מ-90% מכמות ה-Q10 הכללית בדם היא בצורת יוביקווינול.(4)

האברים החשובים שלנו – הלב והמוח – דורשים כמויות עצומות של אנרגיה כדי לתפקד ברמה אופטימלית. כאמור, כדי לייצר את האנרגיה הזו, אנו זקוקים ל-Q10 בצורת היוביקווינול שלו - בתוך מפעלי האנרגיה הזעירים שבתא, הקרויים מיטוכונדריות, היוביקווינול תורם את 2 האלקטרונים שלו כדי לסייע להפיכת המזון לדלק (שנקרא ATP), החיוני לגופנו.

תפקיד ייחודי נוסף של יוביקווינול הוא בהיותו נוגד חמצון (שלא כמו CoQ10). יוביקווינול הוא אחד מנוגדי החמצון היחידים שעובדים בתוך המיטוכונדריה: כמו שמכוניות פולטות גזי פליטה, כך גם המיטוכונדריה פולטת רדיקלים חופשיים תוך כדי ייצור האנרגיה שהגוף צריך - יוביקווינול הוא הצורה היחידה של Q10  המסוגלת להגן על המיטוכונדריות מהתקפת הרדיקלים החופשיים.

גופנו חייב להפוך את ה-Q10  ליוביקווינול, לפני שהוא יכול להשתמש בו לייצור אנרגיה

יוביקווינול לבריאות הלב

ירידה ברמות Q10 בגוף מסוכנת בעיקר לשריר הלב, שכן Q10 חיוני ליצירת אנרגיה בגוף, ובמיוחד ליצירת אנרגיה בתאי הלב - שם ריכוזו הוא הגבוה ביותר. אך למעשה 50-75% מהחולים במחלות לב וכלי דם סובלים ממחסור של קו אנזים Q10.

כתוצאה מכך, אנשים רבים הסובלים ממחלות לב ו/או נוטלים תרופות מסוג סטטינים, נעזרים בתוספי Q10 כדי לסייע להם ביצירת האנרגיה התאית החיונית, בין השאר, לתמיכה בבריאות הלב. זה צעד חשוב. אבל, יש חשיבות קריטית לצריכת הסוג הנכון של Q10 - כשלוקחים Q10 רגיל, רובו לא נספג, ואפילו פחות ממנו הופך ליוביקווינול, כמות שהולכת ויורדת במשך השנים.

יוביקווינול לנוטלי תרופות מסוג סטטינים

בנוסף למחלות הלב עצמן, גם התרופות שלוקחים לטיפול ומניעה עשויות לגרום למחסור בקו אנזים Q10. כך, למשל, תרופות (מסוג סטטינים) לטיפול במחלות שריר הלב , כולסטרול והורדת לחץ דם הן בראש הגורמים לירידת רמת ה -Q10. מכאן, שנוצרת סתירה בין נטילת תרופה האמורה למנוע מחלות לב, אך גורמת לחסר מהותי ברכיב החיוני כל כך לבריאותו של הלב.

מדוע הסטטינים גורמים לירידה ברמת ה-Q10?

כי כולסטרול וקו-אנזים Q10 הם מאותו פס ייצור: הסטטינים מעכבים את פעילותו של האנזים HMG-CoA reductase בכבד, האחראי על ייצור חומצה מֶואלונית, שהיא חומר מוצא של כולסטרול, אך גם של קו אנזים  Q10. לכן, תרופות אלו מפריעות לתהליך הייצור של הרכיב החיוני Q10 ומפחיתות את ריכוזו בתאים - בעיקר בתאי השריר בכבד ובלב - מה שגורם לעייפות וחולשה ממושכים.

ואמנם, מחקרים הוכיחו כי נטילת תרופות ממשפחת הסטטינים (בזליפ, סימוביל, סימבאקור, ליפיטור, לובאליפ ועוד) לאורך זמן, גורמים להפחתת  הייצור של קו-אנזים זה.

לכן קו-אנזים Q10 חיוני לנוטלים תרופות ממשפחת הסטטינים - למעשה, מחקרים הראו כי הסובלים מכאבי שרירים (מיופתיה) ומטופלים בסטטינים ייהנו מירידה בכאבי שרירים (ב-40%) לאחר 30 יום של צריכת Q10  במינון של 100 מ"ג.

מי עוד עלול לסבול ממחסור ב-Q10?

החל מגיל מסוים, קשה לנו יותר להפוך את ה-Q10  ליוביקווינול ויעילות התהליך פוחתת, דבר המשפיע על אספקת האנרגייה שלנו. בנוסף, מחלות ובעיות בריאותיות שונות(4) עשויות גם הן לפגוע ביכולת הגוף להפוך את אנזים Q10 ליוביקניוול, אלה כוללים:

 • לחץ דם - 39% מהחולים בלחץ דם גבוה סובלים גם הם ממחסור
 • תרופות מסוימות-  כאמור, רוב החולים במחלת שריר הלב, הנוטלים סטטינים, חוסמי בטא, חוסמי תעלות סידן ומעכבי  ACE
 • גילרמות Q10 יורדות במיוחד לאחר גיל 35.
 • חסרים תזונתיים -חסר של Q10 עלול להתרחש בעקבות חסרים של יסודות חיוניים אחרים (דוגמת ויטמיני B) המשתתפים בייצורו.
 • מחלות כרוניות- מחלות כבד, תזונה לקויה ותת תזונה יכולים אף הם להוביל לחסר של Q10
 • גורמי לחץ סביבתיים וגופניים-  פעילות גופנית אינטנסיבית ממושכת וסגנון החיים, עלולים להפחית את רמתו.
 • סרטן השד- ראו בהמשך.

הממסד הרפואי מאמץ רכיב חיוני זה

השימוש ב Q10 ניתן למצוא כבר במוסדות רפואיים.  כאשר השימוש בו הולך וגובר לאור ההצלחה.

כדוגמה: בעקבות ההכרה בסגולותיו של Q10, החלו לשלבו בתוכנית הטיפול החדשנית בחולי לב, בבית החולים "אלפרד" במלבורן, אוסטרליה. שם ניתנת תוספת של קו-אנזים Q10 לכלל החולים שעוברים ניתוחי לב (600 בשנה) לשמירה על בריאות הלב והעלאת רמת האנרגיה.

ד"ר דני קרת ממליץ על 200 מ"ג לנוטלי סטטינים. גם פרופ' תלמה רוזנטל ראש הקתדרה לחקר יתר-לחץ-דם באוניב' תל-אביב. ממליצה.

לסיכום: Q10 הוא רכיב משמעותי לשמירה על בריאות הלב. הוא נמצא יעיל במניעת מחלות לב, הורדת לחץ דם גבוה, שיפור זרימת הדם, מניעת חמצון כולסטרול, הסדרת קצב לב ומניעת תעוקת חזה. ההמלצה כיום לשלב Q10 בתוכנית הטיפולית.

Co Q10 וסרטן השד

רגרסיה במחלה  עם Q10

כבר בשנת 1995 תוארו מספר מקרים בהם CoQ10תרם לריפוי מסרטן השד.  בשנת 1993 נצפתה רגרסיה מוחלטת המחלה בשני מקרים של סרטן השד.  בהמשך לכך 3 חולות סרטן השד קיבלו 390 מ"ג  CoQ10 ביום במשך 3-5 שנים. הגרורות בכבד של חולה בת 44 "נעלמו" ולא נמצאו גרורות בשום מקום אחר.  למטופלת אחרת בת 49  אשר קיבלה 390 מ"ג CoQ10  נעלם הגידול אחרי חצי שנה ומצבה תואר כ"מעולה". אצל חולה בת 75 עם קרצינומה בשד אחרי כריתה אשר קיבלה גם היא 390 מ"ג של CoQ10 לא נצפו כל גרורות או הופעה חוזרת של הגידול. רמות ה- CoQ10  של הנבדקות בדם עלו מפחות מ-1 מק"ג למ"ל לממוצע של 3.5 מק"ג למ"ל.

(מקור: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7612003)

 

ריכוז Q10 ברקמה הסרטנית

במחקר משנת 2000 בו נבדק הקשר בן סטרס חימצוני והתפתחות סרטן השד ברקמות ב-21 חולות אשר עברו כריתת שד ואובחנו בקרצינומה דלקתית נמצא בן השאר כי ריכוז נמוך של coenzyme Q10 היה קשור להימצאות רקמה סרטנית. (באזור מסביב לרקמה הסרטנית רמות ה coenzyme Q10  היו גבוהות יותר משמעותית). החוקרים הציעו כי לשימוש בתוסף coenzyme Q10  תתכן השפעה מגינה.

(מקור: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10936586)

 

שילוב של CoQ10 ריבופלאבין (ויטמין בי 2) וניאצין (ויטמין בי 3) עם טיפול בטמוקסיפן לחולות סרטן השד

בשנת 2007 פורסם מחקר אשר הראה ירידה בסמנים לסרטן בדם (CEA ו- CA 15-3) לחולות אשר נטלו בנוסף לטמוקסיפן פעמיים ביום גם 100 מק"ג CoQ10, 10 מ"ג ריבופלאבין ו- 50 מ"ג ניאצין.

המחקר מצא שהמדדים בקבוצה שקיבלה את התוספים ירדו בצורה ניכרת לעומת הקבוצה שלא קיבלה אותם וקיבלה רק טיפול בטמוקסיפן.

(מקור: https://www.jstage.jst.go.jp/article/bpb/30/2/30_2_367/_article)

המינון המומלץ

100- 200 מ"ג במינון יומי (למקרים קשים 400 מ"ג ויותר) - להתחיל במינון קטן יותר ולהגביר. ליטול עם ארוחת הבוקר

המלצות טופהיל

אוביקינול 100 בכמוסות צמחיות ללא הנדסה גנטית - ניתן לרכוש בארץ או בחו"ל .

References

 1. פרופ' פרנקלין רוזנפלדט, מומחה בכירורגיה של בית החזה, מלבורן, אוסטרליה.
 2. ד"ר PhD מרדכי הוכברג, נס- ציונה: "מחלות לב וכלי דם". בהוצאת המחבר.
 3. http://rejuvenation-science.com/coenzyme-q10_ubiquinol.html
 4. https://ubiquinol.org/ubiquinol-vs-coq10