טופהיל
ויטמין D - לא רק לעצמות

כפתיחה, צפו בקטע מהרצאתו של ד"ר אריה אבני שנערכה בנהריה ב-17/12/15, שבו הוא מדבר על ויטמין D:

בעבר היה ידוע שחוסר בוויטמין D אצל ילדים גורם למחלת הרככת. בשנים האחרונות נוספו עובדות חדשות על תרומתו לבריאות הלב, מע' החיסון, הלימפה, מע' העיכול ועוד. התצרוכת היומית המומלצת גם היא גדלה.  גם ה- FDA האמריקאי מאשר כיום לשיווק וצריכה של 5000 - 10,000 יחידות ליום ויותר.

ויטמין D שייך לקבוצת הויטמינים המסיסים בשומן: A, D, E, K. הם מסתפחים אל השומנים בכל תהליכי העיכול, הספיגה, ההובלה והאגירה בגוף. כל ליקוי הקשור לתהליכים אלה, כגון חסר במלחי מרה או באנזימים המשתתפים בעיכול שומנים, שלשול או מעי מקוצר, עלולים לפגוע גם בזמינותם של הויטמינים המסיסים בשומן.  הויטמין מיוצר בגוף באופן טבעי, מנגזרת של כולסטרול המצויה בעור, בעזרת הקרינה העל סגולה מהשמש. תנאי זה חסר בד"כ, בגלל חוסר חשיפה לשמש. תרופות נוגדות כולסטרול מגבירות חסר זה. הויטמין מאוחסן בכבד, ושם גם חל בו שינוי כימי ראשון. משם הוא עובר לכליות, בסיוע חלבון ספציפי, לייצור ההורמון קאלציטריול. מההכליות מועבר ההורמון באמצעות אותו חלבון אל העצמות, המעי והכליות.

כמה ויטמין D נחוץ?

רמה טובה היא 75-100, רמות נמוכות פחות מ -32 ננוגרם למ"ל (ng/ml) מצביעות על מחסור ברמות ויטמין D3 בדם ומחייבות תוספת של הויטמין. מחסור בוויטמין D קיים בכל הגילים, בגלל העבודה במשרדים, לבוש והגנה על העור. עפ"י התקן הישן של U.S Institute of Medicine, אנשים צריכים לקבל בין 200 ל-400 יחב"ל של ויטמין D ליום. התברר כי זאת מנה קטנה ובלתי מספקת.

ד"ר מרקולה: הערך המומלץ בדם של אדם בריא, צריך לעמוד על 50-65 ננו גרם למ"ל.

ד"ר אריה אבני ממליץ ליטול 10,000 יחב"ל של הויטמין ביום. באנשים חולים הוא מתחיל את הטיפול ב-25,000 יחב"ל ויורד עם ההתייצבות. כפי שתראו בגרף שלמטה, רמה של פחות מ-5000 יחב"ל לא מעלה את כמות הויטמין בדם לרמת המינימום הנדרשת (3, 4).

vitamin-d

דרך טובה לקבלת הויטמין היא להיחשף לשמש בשעות הצהריים בקיץ. האדם, בחשיפה מתאימה לשמש (באורך גל מסויים), למשך זמן מסויים, מסוגל לייצר 10,000 – 25,000 יחידות של ויטמין D  ליום. כמות זו תעלה את רמת ויטמין D  בדם שלנו ל-60-100 ננוגרם למ"ל, או 150-250 ננוגרם למול.

גורמים לחוסר ויטמין D

  • חוסר חשיפה לשמש. עובדי משרד, חולים המרותקים לבית, אנשים בעלי עור כהה, אנשים באזורים צפוניים, סופגים פחות קרינה. אלה נמצאים בקבוצת הסיכון של מחסור מתמשך בוויטמין D.
  • סבון רחצה (אם מתקלחים במשך 48 שעות לאחר החשיפה לשמש, הויטמין D נשטף החוצה).
  • קרם הגנה.
  • שימוש קבוע בתרופות להורדת כולסטרול (סטטינים). כולסטרול הוא חומר מוצא לייצור D.
  • חסר במלחי מרה או באנזימים המשתתפים בעיכול שומנים. שלשול או מעי מקוצר, דלקת מעיים.
  • חוסר D במזון: המזונות מהחי מספקים רק כמות מינימאלית של ויטמין D, שהיא כמות הרחוקה מהמיטבית.
  • מזונות עשירים באומגה 6 גורמים להיווצרות רדיקלים חופשיים המחסלים את פרו-ויטמין D. לכך יש להוסיף כבד שומני, ומחלות כבד.

עודף ויטמין D

מנה יומית של 10,000 יחב"ל למשך 12 חודש, או 125,000 מנה יומית לחודשיים, נחשבת בטוחה. לכל החוששים: מנה רעילה היא: מליון וחצי יחב"ל כל יום למשך 7 חודשים!!! ויטמינים מסיסי שומן, הנאגרים בגוף עלולים לגרום רמת יתר, כי שומנים עודפים לא מורחקים בקלות מהגוף. אך רעילות לא יכולה להיגרם ע"י צריכה רגילה תקנית!

מהם התפקידים והשימושים של ויטמין D ?

מחלות לב – ויטמין D מצמצם התפתחות אי ספיקת לב גדשתית  CHF – Congestive Heart Failure. סיבותיה של מחלה זו הן: יתר לחץ דם, מחלת שריר הלב, סכרת, מחלות לב כליליות, מום בשסתומי הלב. לתזונה יש  חלק מרכזי, לטוב ולרע בהתפתחות מחלה זו. בנוסף, חשוב להוסיף קו-אנזים Q10, קרניטין, טאורין, ויטמין E מתקדם, נאטוקינאז ועוד. D חשוב ביותר בשלב המניעה, הוא מצמצם למחצית את התמותה ממחלות לב. המניעה חשובה יותר מהטיפול אחרי שהמחלה מופיעה.

לחץ דם –D עשויי לאזן לחץ דם, בהיותו מסדיר את המערכת רנין – אנגיוטנסין. כשויטמין D עולה, יורדת רמת ה-רנין.

מערכת החיסון – עליה של ויטמין D, מונעת מחלות כרוניות וניווניות של: כליות, מעי, ערמונית, לבלב (סכרת), שליה, שד.

סרטן - D מצמצם ומונע משמעותית תחלואה בסוגי סרטן מערכת העיכול ומערכת הרבייה, סרטן פרוסטאטה,  נמצא מפחית סרטן שד ושחלות. ויטמין D כטיפול, מצמצם התפשטות גידולים. בפרט גידולים במוח מסוג -  Glioblastoma, נמצא גם כבולם צמיחתם של תאי לויקמיה. מצמצם את גורם הנמק לשאתות (tumor necrosis factor).

לימפה - D אף משתתף בבקרה של התחלקות תאי הלימפה ובהתמיינות של תאים אחרים.

אוסטיאופורוזיס - D נחוץ לחילוף חומרים של סידן, שומר על מסת העצמות. אוסטיאופורוזיס בגילאים מתקדמים קשור בחסר D, אבל גם לגורמים נוספים (כמו: ויטמין K, ויטמין C, מגנזיום, בורון ועוד מינרלים). תוספת של D בלבד, אינה מרפאה או מונעת את המחלה. כשרמת D עולה בפלזמה, יורדת רמת ההורמון פרא-תירואיד – הגורם לבריחת סידן. חסר D אצל ילדים גורם למחלת הרככת ואצל מבוגרים למחלה נקראת אוסטאו-מאלאציה. בשני המקרים נפגע החלק האנאורגאני של העצם. מחלות אלה עלולות להיגרם עקב ליקויים בספיגת המזון במעי.

מפרקים -  דלקת מפרקים וכאבי מפרקים, קשורים לעיתים קרובות לחסר D

D מצמצם ייצור של מעוררי דלקת

סכרת גבולית – מתאפיינת בהשמנה, עליה ברמות כולסטרול וטריגליצרידים, עליה בתהליכי קרישיות הדם ובלחץ הדם, עמידות לאינסולין (רמת אינסולין גבוהה בדם הפוגעת בבריאות).

סכרת – בסכרת מבוגרים (סוג 2) D משפר עמידות לגלוקוז- מפחית רמת סוכר בדם ומצמצם שכיחות סכרת נעורים תלוית אינסולין. לחולי סכרת נמצאו רמות נמוכות של D בדם. נמצא כי בלבלב מצויים קולטנים לוויטמין D, לכן יש קשר בין D והפרשת אינסולין, ובהתאם רמות גלוקוז בדם. (לאלה עם רמת אינסולין נמוכה נחוץ בנוסף ל- D, גם ארגינין – מפעיל ייצור אינסולין).

השמנה – נמצא קשר בין מחסור בוויטמין D והשמנה. הסיבה היא עליה ברמת ההורמון פרא- תירואיד. במחקר: נמצא אצל 62% מבעלי עודף משקל חוסר ויטמין D, בצרוף לרמה גבוהה של פרא-תירואיד.

מחלות מעיים (קוליטיס קרוהן) - D נמצא בחסר אצל חולים אלה. מתן D  נמצא מצמצם או מבטל חלק מתסמיני המחלות. חסר D  קשור להתפתחות סרטן במע' העיכול.

שומנים בדם – לוויטמין D יש השפעה על הורדת הטריגליצרידים והכולסטרול בדם.

טרשת נפוצהD נמצא לעיתים בריכוז נמוך, מתן D משפר את יעילות הטיפול במחלה.

רעלת היריון – בחסר נצפתה התפתחות לחץ דם בהיריון. בטיפול, ל"ד ירד ב 40% בממוצע.

אפילפסיההתרופה פניטואין, דילנטין (נוגדת פירכוסים) מרוקנת את מלאי D מהגוף.

זאבת (לופוס) – נמצא קשר למחסור D.

שרירים – משפר פעולת השרירים.

תמצית מחקרים

Health Day News – כמות לקויה של ויטמין D לאורך זמן, עלולה לגרום לעלייה של 26% בסיכוי המוות, כך מראה המחקר. מחקר מקיף הראה כי 41% מהגברים ו-53% מהנשים אינם מקבלים כמות מספקת של ויטמין זה.

"החשיבות של ויטמין D אינה מוערכת מספיק", טוענת ד"ר מיכל מלמד, מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס (1). "ישנם מחקרים המצביעים על קשר בין רמות נמוכות של ויטמין D להתפתחות של מחלות לב, מחלת העורקים ההיקפית, סוכרת, לחץ דם גבוה וסוגי סרטן שונים", הממצאים של מחקר זה אמתו מגמה שהוצגה כבר במחקרים אחרים המקשרים מחסור בוויטמין D לסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן השד ודיכאונות אצל קשישיםכלי דם - קבוצת המחקר של ד"ר מלמד הראתה קודם לכן, שמחסור בוויטמין D מעלה את הסיכון לבמחלת העורקים ההיקפית (בעיות במחזור הדם ברגליים) ב-80%. משק הסידן - "כמו ויטמינים אחרים, ויטמין D חיוני לשמירה על רמות סידן וזרחן בגוף".

תמצית מהמחקרים של ד"ר מיכאל פ. הוליק, אוניב' בוסטון (2): מייעץ ליטול כ- 1400 יחב"ל של ויטמין D ליום. לילדים: 1000 יחב"ל ליום. "אנו יודעים כי רמות מספקות של ויטמין D מקטינים את הסיכוי להתקף לב ראשון ב-50%, מחלה היקפית של כלי הדם ב- 80% ובנוסף מקטינים את הסיכויים לסרטן הערמונית, המעי הגס, השד ועוד הרבה סרטנים אחרים ב- 50%-70%". לגבי סכרת, הוליק מציין: "כבר בהגברת הכמות ל-800 יחב"ל ליום, קטן הסיכוי לחלות בסכרת כבשליש."

ויטמין K2 (בנגזרתו הטבעית, MK-7) משפר את ספיגת ויטמין D, וכדאי לקחת אותם ביחד.

איזה סוג של ויטמין D כדאי לקנות? ואיפה להשיג?

ד"ר עדיאל תל-אורן ממליץ על D3 Micellized הוא צורה טבעית של ויטמין D המומסת במים. תהליך המיסליזציה מייצר טיפות קטנות (micelles) ומגדיל בהרבה את יכולת ההמסה, הספיגה, והזמינות הביולוגית של המוצר. בכל טיפה יש 1000 יחב"ל. ניתן להזמין דרך "טבע-לי נטורופתיה".

את הסוגים האפקטיביים האחרים של ויטמין D, בתוכם אלו שד"ר אבני ממליץ, ניתן להזמין בחו"ל.

לחברים של טופהיל, הזמנה דרך הקישורים שלמטה מקנה 5% הנחה וכן 5% זיכוי לקנייה חוזרת.

מינון של 5000 יחב"ל זו התחלה טובה.

נתחיל עם D3 טבעוני, ללא הנדסה גנטית, העשוי מחזזית, ומספיק ל-60 יום.

"רמת הויטמין שלי היתה הכי נמוכה שהרופא ראה אי פעם. אחרי שרשמו לי מינון גבוה, השתמשתי בכמוסות אלו של 5000 יחב"ל כדי לעזור לי לבנות ולשמר את רמת הויטמין D שלי. אני יודע שהן עובדות כי כששכחתי לקחת אותן לזמן מה הסימפטומים שלי (כאבים חזקים מאד ועייפות) התחילו לחזור. זה הויטמין D3 הטבעוני הכי משתלם שמצאתי. בהחלט אקנה שוב".

המוצר טבעוני, ולכן גם מבחינת כשרות עבור רובנו זה יספיק (ראה כתבה נפרדת בנושא כשרות להרחבה). למהדרין, ניתן להשיג גם ויטמין D3-5000 כשר (בכמוסות צמחיות).

"יש לי אתגרים בבריאות הלב ולחץ דם גבוה והמוצר הזה עשה פלאות."

"תוסף נקי, ללא חומרי מילוי ותוספות אלרגניות. הדוקטור אמר לי לקחת 50,000 יחב"ל לשבוע כדי להעלות את רמות הויטמין D שלי וכאן אני צריך לקחת רק 10 כמוסות לשבוע לעומת 50 כמוסות או יותר שהייתי צריך לקחת אם הייתי לוקח D 1000. אני נותן את זה גם לילדים. "

"מאז שהתחלתי לקחת את התוסף הצלחתי להישאר בריא, למרות שאנשים סביבי היו חולים בבית ובעבודה. אני ממליץ על זה לכל החברים."

ויטמין D3 כדאי לקחת עם MK-7  - סוג הטבעי של ויטמין K2, המסייע בשיפור הספיגה ובהחזרת הסידן לעצמות (K2 אינו K1 ואין לו השפעות על דילול דם).

נמליץ על K2 טבעוני, ללא הנדסה גנטית וללא סויה.

"לקחתי הרבה ויטמין D (בטיפות, 8000 יחידות ליום) כעת זו כבר השנה התשיעית ובאמת הייתי פחות  מצונן. אני מאמין גדול בויטמין D מסיבה זו וגם בגלל שהיו לי בעיות עם צפיפות העצם. אבל רק לאחרונה הבנתי שאני צריך גם K2 ביחד עם הויטמין D3 כדי להבטיח שמספיק D3 מגיע לעצמות. כעת אני לוקח את טיפות ה-D3 בבוקר ביחד עם ה-K2.

"רובנו יודעים שצריך להשלים את התזונה שלנו עם D3, אבל רבים אינם יודעים שצריך לשלב אותו עם K2. מוצר זה מכיל את הסוג היחיד של K2 שנבדק קלינית - MenaQ7."

אפשרות נוספת היא  K2 אורגני, קצת יותר יקר אבל מכיל עם פטריות מרפא אורגניות ומזונות על כחומרי מילוי.

"אבחנו אצלי פלאק בעורקים לפני 3 שנים כך שהחלטתי לנסות את המוצר, אחרי שחקרתי את הנושא וקראתי שהוא טוב לעורקים. לקחתי אותו זמן ממושך. לאחרונה, עשו לי בדיקת אנגיוגרפיה שהראתה שהעורקים שלי נקיים ובמצב מצויין. "

לילדים (למרות שיש גם מבוגרים האוהבים את הטעם), נמליץ על מוצר צמחוני וכשר למציצה המשלב D3 + K2 ביחד במינונים יפים. טעים, חוסך את הסרבול של  לקחת כל אחד מהם בנפרד וגם משתלם.  הנה הרחבה בנושא.

אם רמת הויטמין נמוכה, עדיף להתחיל במינון של 25,000 יחידות.

כשצריך להעלות את רמות הויטמין D מהר, ד"ר אבני ממליץ למטופליו להתחיל עם מינון של 25,000 יחידות לחודש-חודשיים (או עם שתי כמוסות D 10,000) ולהמשיך עם מינון של כ-10,000 יחידות ליום (או 25,000 כל יומיים-שלושה).

ד"ר אבני ממליץ על D 25,000 עוצמתי ואיכותי בכמוסות צמחיות. מכיל רק מרכיבים שצריך. ללא BHT, BHA, סודיום בנזואט, חומצה סורבית, וכו'. מכיל ויטמין E כחומר נוגד חמצון. אפשר לקחת אותו בהתחלה כל יום ואח"כ כל יומיים. זו גם האופציה המומלצת לטבעונים או לנמנעים מג'לטין עקב שיקולי כשרות.

"השתמשתי בזה כי היה לי מידע שרמות גבוהות של ויטמין D מומלצות לזמן קצר של עד חודש. נראה שהמוצר באיכות גבוהה"

"בדיוק חזרתי מהרופא והתוצאות בבדיקות הדם נפלאות. תודה לכם!"

"כמוסה אחת לשבוע מספיקה כדי להשאיר את רמת הויטמין D שלי מעל 80 ננומול לליטר, אבל כמה אנשים צריכים שתי כמוסות כך שבקש מהרופא לבדוק את רמת הויטמין D שלך. הרמה האידיאלית על פי רוב המחקרים היא בין 80 ל-160 ננומול לליטר. משפחתי השתמשה בזה כבר מעל שנה"

למעוניינים לחסוך, ניתן גם להשיג D 10,000 עוצמתי במחיר משתלם, ללא הנדסה גנטית בכמות גדולה של 360 כמוסות. החסרון שהכמוסות הן כמוסות ג'לטין והמוצר אינו צמחי.

כאחות לא למדתי הרבה על ויטמין D בזמן הלימודים ואף פעם הדוקטור לא בדק את זה. אחרי שראיתי מטופל אחרי מטופל ללא ויטמין D, בדקתי את רמת הויטמין D שלי והיא היתה 11. אני גרה בדרום ארה"ב, באזור מוצף שמש, לא משתמשת בקרם הגנה, אני בחוץ יום יום, ובכל זאת לא היה לי שום ויטמין D. אחרי השימוש במוצר הרמה עלתה ל-80, אני כבר לא עייפה או מפהקת אחרי הצהריים, ובכלל מרגישה מדהים. לקחתי מינון של 50,000 יחידות, 3 פעמים בשבוע למשך 3 שבועות ואז פעם בשבוע למשך עוד 3 שבועות. ונשאר לי מספיק כדי לקחת כל יום למשך חודשים במחיר מצחיק. " -- האחות אמילי

לעיתים קורה שהוספנו ויטמין D3 במשך כמה חודשים, ובכל זאת הרמה שלו לא עולה.במקרה כזה, יש לחפש את הסיבות במקומות אחרים. לדברי ד"ר עדיאל תל-אורן, זה מצביע לעיתים על בעיות כבד.

References

  1. Michal Melamed, M.D., M.H.S., clinical fellow, Johns Hopkins University, Baltimore;
  2. Michael F. Holick, M.D., Ph.D., director, Vitamin D, Skin and Bone Research Laboratory, Boston University; Aug. 11, 2008, online edition, Archives of Internal Medicine…U.S Institute of Medicine