ניקוי הגוף והכבד

בריאותו של האדם ויכולתו להתמודד עם גורמים מחוללי מחלה תלויות לא רק במערכת חיסון, אלא גם בפעילות התקינה של הכבד. בעוד שמערכת החיסון מגינה בפני מיקרואורגניזמים הגורמים לזיהומים, פועל הכבד להגנת הגוף גם מפני נזקיהן של תרכובות רעילות. לפיכך, על מנת להבטיח סילוק יעיל של הרעלים השונים  ממחזור הדם חובה לשמור ולחזק את תפקודי הכבד.

מדי שעה מסנן הכבד למעלה מליטר דם, ותוך תהליך הסינון מורחקים החומרים הרעילים, מתכות כבדות, מיקרואורגניזמים פתוגניים והרעלנים שהם מייצרים, תרכובות מסרטנות וגורמים נוספים, המאיימים על בריאותו התקינה של גופנו. לכבד יכולת עמידות גבוהה בפני חומרים אלו וברוב המקרים יכולתו לסנן ולטהר מגנה מפני התפתחות מחלות, ומבטיחה בריאות תקינה. אולם קיימים מצבים בהם יש הכרח לשפר ולחזק את יכולת הניקוי של הכבד בהתמודדות עם מחוללי מחלה, להלן מספר מצבים המחייבים טיפול להגברת הפעילות המטהרת של הכבד:

טיפולים תרופתיים – מרבית התרופות עוברות שינויים ע"י הכבד במהלך שהייתן בגוף, לתרופות מסוימות, ולתרופות כימותרפיות במיוחד, השפעה  רעילה הפוגעת בכבד ומפחיתה מתפקודו בכלל, ומיכולת הטיהור שלו בפרט.

מחלות – בזמן מחלות, גובר העומס על הכבד להרחיק, הן את הגורמים הרעילים הנוצרים ע"י מחוללי המחלה, והן את תוצרי הלוואי הרעילים המצטברים כתוצאה מפעילות מערכת החיסון, או כתוצאה  מהטיפול התרופתי.

עישון – למעלה מ- 400 חומרים רעילים ואף מסרטנים, נשאפים במהלך העישון. חומרים אלו מגבירים את העומס על הפעילות המטהרת של הכבד.

חשיפה לזיהום סביבתי ותעשייתי – בעיקר, זיהום האוויר, חומרי שימור ו"צבעי מאכל", ממסים פטרו-כימיים, חומרי הדברה ומתכות רעילות, שברובם נחשבים לחומרים מסרטנים.

הרפואה המשלימה, הרואה את תהליכי ההחלמה מכל מחלה, כחלק מתהליך כולל של שיקום וטיהור הגוף, מייחסת לתהליך הדטוקסיפיקציה (טיהור מרעלים) ע"י הכבד, חשיבות עליונה. המטפלים ההוליסטיים נוהגים לכלול במרבית הטיפולים צמחים והשלמות תזונתיות, המחזקים את פעילות הכבד, ומגבירים את יכולתו לסלק רעלים מהגוף. כמו כן, רצוי להוסיף רמה גבוהה של נוגדי חמצון (כגון: ויטמין C, ויטמין E, ביופלבנואידים, סלניום ובטא קרוטן) החיוניים להגנה בפני נזק מצטבר של גורמי חמצון. (ראה פרק נפרד על נוגדי חימצון מתקדמים).

המלצות תזונתיות לניקוי הכבד

להרבות באכילת מזון עתיר סיבים, בעיקר המסיסים במים, כמו פישתה טחונה – שתי כפות ליום, סיבי פסיליום או שיבולת שועל. סיבים אלו סופחים חומרים מזיקים ממערכת העיכול, מונעים את ספיגתם מחדש ומפחיתים את העומס על הכבד.

להקפיד על תזונה הדלה בשומנים מן החי (שומנים רווים), משום שהיא מפחיתה את הנזקים לגוף בכלל, ולכבד האחראי על ויסות חילוף החומרים בפרט.

להעדיף דיאטה עתירת פירות וירקות, להמעיט במוצרים מהחי.

להרבות בשתייה, חליטות צמחי מרפא.

לעבור למזון אורגני ביולוגי. להימנע ממזון עם חומרי הדברה.

תוספים התומכים בניקוי הגוף והכבד

תזונה חשובה אך אינה מספיקה. גופנו סופג רעלים בגלל השימוש בחומרי הדברה, בזבלים כימיים בחקלאות, במזרזי הבחלה, מזרזי צמיחה. חומרים מוספים בתעשיית המזון כגון "צבעי מאכל", "משפרי טעם" חומרים משמרים, מזהמים הנפלטים משרפת דלק ע"י הרכב וע"י התעשייה. רעלים אלו מחלישים את מערכת החיסון, ועלולים ליצור הרעלה מצטברת. לכל חומר, יש גורמי תזונה שמנטרלים אותו:

נבגי פרוביוטיקה איכותיים – עשויים להפחית את החשיפה לחומרים רעילים. רצוי לקחת יחד עם אנזימי עיכול.

רעלןגורמי תזונה מנטרלים
קדמיוםנאנו, אבץ פיקולינט, ליפוזומל C, מטיונין ,NAC, MCP, ליזין.
אלומיניוםנאנו, סידן, מגנזיום, קואנזים B קומפלקס פעיל, ליפוזומל C.
עופרתנאנו, סידן, אבץ פיקולינט, ברזל קשור חומצות אמינו, NAC, MCP, ל – ליזין.
כספיתנאנו, סלניום, גלוטתיון, מטיונין, ליפוזומל C וכן , NAC MCP.
ניקלנאנוברזל קשור חומצות אמינו, אבץ פיקולינט, ליפוזומל C.

מינרלים: מתכות רעילות רבות מחקות את הפעולה של מתכות חיוניות, על אותם מנגנוני תעבורה מהמעים לתאים. לכן קבלת מספיק מינרלים עשויה להפחית ספיגת מתכות הרעילות.

נאנו – תרסיס חדשני ויעיל לספיחת מתכות כבדות ביעילות וכן לניטרול רעלים סביבתיים נוספים.

תוספי שמן דגים עדיפים מאכילת דגים שעשירים בכספית.

ליפוזומל C – נוגד חמצון היכול להגן מהנזק שנגרם מעופרת, כספית, וקדמיום.

חומצה אלפא ליפואית פעילה וגלוטתיון – הודגם שכולאים מתכות כבדות ומונעים חלק מהנזקים.

סלניום (סלנו-מטיונין)- עוזר להפרשת המתכות הכבדות מהגוף, ולמניעת הספיגה של עופרת וכספית.

NACמספק מקור של גופרית לייצור הגלוטטיון. יעיל בהפחתת המתח החמצוני עקב רעילות מתכות כבדות.

נ-אצטיל-ל-ציסטאין  – NAC : נגזרת של החומצה אמינית ל-ציסטאין, בעלת יכולת נוגדת חימצון, החיונית לתפקוד האנזים גלוטתיון פרוקסידז (GSH). פעולת טיהור הגוף מרעלים שונים ע"י הכבד, נגזרת מיכולתו של אנזים זה לנטרל חלק ניכר מהרעלים העוברים דרך הכבד, כולל: תרופות, אלכוהול, רדיקלים חופשיים, חומרים מסרטנים הנספגים מהמזון ומהסביבה, ואף רעלנים הנוצרים ע"י מיקרו-אורגניזמים במערכת העיכול. פעילותו היעילה של האנזים מותנית בנוכחות מספקת של סלניום וחומצת האמינו ציסטאין.

MCP פקטין הדרים – נמצא שהוא מגדיל הוצאת כספית, קדמיום (ב-150%) ועופרת (ב-560%) מהגוף. במחקר שני, אחרי 8 חודשי טיפול דווח על ירידה של 74% בכמות המתכות הכבדות (ד"ר אליעז, Eliaz 2007).  השפעה טובה גם על ילדים.

צורן (Silica gel) – מונע את הנזקים של האלומיניום ומפחית את הסיכון לאלצהיימר.

ויטמין E 8 מרכיבים – דרך תפקודו כנוגד חמצון יכול לשכך את הנזק ממתכות כבדות.

פולאטה – חומצה פולית מתקדמת (מתיל-פולאט), היא קו-פקטור בחילוף החומרים של חומצות האמינו המכילות גופרית (ציסטאין ומטיונין), הידועות כחומרי מוצא לחומרים הכולאים מתכות כבדות (חומצה אלפא ליפואית וגלוטטיון).

גליצין – חומצה אמינית הנקשרת לחומרים רעילים רבים, והופכת אותם לצורות פחות מזיקות המופרשות מהגוף.

ל-קרנטין: חומצת אמינו דמוית ויטמין המקדמת המרה של שומן לאנרגיה. קרנטין חיוני למניעת נזק חריף לכבד עקב צריכת יתר של מזון מעובד עתיר שומנים רווים ושתייה מופרזת של אלכוהול. מחקרים הוכיחו שצריכת אלכוהול, שימוש בתרופות מסוימות ונוכחות של כימיקאלים שונים, מפחיתה את מאגרי הקרנטין בגוף.

צמחים מטהרי כבד

שום מכיל תרכובות גופרית שמקורן בציסטאין, עם יכולות פוטנציאליות לכליאת מתכות כבדות, ולהגן מהסטרס החמצוני שלהן, ולהגדלת הזמינות הביולוגית של הברזל והאבץ (ששניהם יריבים לספיגת קדמיום ועופרת) מדגנים.

כוסברה יכולה לקשור כספית ומתיל-כספית ולמנוע כניסתה לעצמות.

כלורלה – אצה ירוקה שנמצא שיש לה יכולת לקשור קדמיום, אבץ, נחושת ועופרת. היא הקטינה את הזמינות, והגדילה את ההפרשה של מתיל – כספית וקדמיום.

גדילן מצויMilk thistle (לטינית -Silybum Marianum) – ראה למעלה בפרק "צמחי מרפא למערכת החיסון".

שינן – (או שן הארי) – TARAXACUM, (או דנדיליון באנגלית), אחד מהצמחים היעילים ביותר לטיהור הגוף: משפר זרימת מיצי המרה, מגביר את פעילות הניקוי של הכבד ובעל השפעה משתנת קלה. בעל ערך רב במחלות כבד כולל שחמת הכבד והצטברות אבני מרה.

ספירולינה או מיץ עשב חיטה: תוספת ריכוז גבוה של כלורופיל, מסייעת בניקוי הגוף והכבד.

מכלול לכבד: תכשיר המכיל גורמים ליפוטרופיים: כולין, מתיונין, אינוזיטול וצמחי מרפא. התרכובת מסייעת לסילוק שומנים מהדם, לטיהור הכבד מחומרים מזיקים ולניטרול נזקים לכבד, הנגרמים בשל תופעות לוואי של טיפולים תרופתיים.

צמחים נוספים: ארטישוק, דרדר.

קפה הפוך

מתוך המאמר המלא: גדעון כינר: "ניקוי רעלים ושיכוך כאבים" | תדרים מרפאים.

חוקן קפה נמצא במרכז הטיפול בשיטת גרסון לריפוי סרטן. בשנות ה-1920-30 ד"ר מקס גרסון אימץ שימוש בחוקן קפה לתהליך ניקוי הרעלים שהנהיג, בתחילה לחולי שחפת ואז גם לסרטן. הוא נוכח שחוליו יכולים לוותר על כל משככי הכאבים, מרגע שהחלו להשתמש בחוקן קפה. אנשים רבים נוכחו באפקט הפרדוקסאלי של קפה כמרגיע, כשניתן דווקא בחוקן.

ד"ר לי ווטנברג הראה ב- 1981 שהחומרים cafestol palmitate ו- kahweol  שבקפה מעודדים את הפעילות של האנזים גלוטתיון-S-טרנספראז, המשמש כנוגד רעלים ורדיקלים חופשיים בכל הגוף, ומגביר כדי פי 7. מחקר נוסף מאשר מסקנה זו, ומראה תגבור פעילות של אנזימים נוספים, הפעילים בפאזה השנייה של ניקוי הרעלים בכבד. המחקר מציין כי לחומרים אלו יכול להיות תפקיד במניעת סרטן.  ד"ר פטר לכנר שחקר את שיטת גרסון, טען כי לחוקן קפה "יש אפקט ניתן לצפייה במיקרוסקופ על תאי המעי". הקפאין שבקפה מרחיב צינוריות המרה בכבד, ובכך מאפשר ניקוז טוב של רעלים, ומגביר את כמות המרה המופרשת אל המעי, ומושכת את הרעלים מהכבד. עם זאת המחקר מראה כי הרבה פחות קפאין מתפזר למחזור הדם בחוקן קפה, ביחס לשתיית קפה, דבר שיש בו להסביר, את השפעות של חוקן קפה לעומת שתיתו.

החומרים theophylline & theobromine משמשים להרחבת כלי דם ונוגדים דלקת באופן כללי, מכאן כנראה השפעתו של חוקן קפה כנוגד כאבים. ה‑ palmitates שבקפה ממריצים את אנזימי סילוק רעלים בדם, וכן את הפריסטלטיקה (תנועתיות) של המעי, המסייעת להסעת הרעלים החוצה. חשוב לזכור שהכבד והמעי הם האיברים העיקריים בנטרול רעלים ופינוי שלהם. במהלך רבע השעה שהחוקן מוחזק בתוך הגוף, עובר כל הדם בכבד לפחות 5 פעמים, וכך "חוקנים אלו מייצגים מעין דיאליזה של הדם דרך דופן המעי" (Healing Newsletter, #13, May-June, 1986).

הטיפול בחוקן קפה: • מעלה יצור גלוטתיון פי 7. • ממריץ את הפרשת המרה. • אנטי עוויתי. • ממריץ אנזימי ניקוי דם. • משכך כאבים חזק ויסודי – טוב לטיפול תומך. • מגביר תנועתיות המעי. עוזר בניקוי המעי. • משחרר עצירות ומנרמל יציאות. • אנטי דלקתי למעי במיוחד, ולשאר הגוף בנוסף. • נדרש קפה אורגני ללא קלייה וללא עובש, מיוחד שנבחר ספציפית למטרות תרפיה.

פקטין הדרים שעבר שינוי – MCP

"אחת הגישות בטיפול, ולא משנה על פי איזו אסטרטגיה אנו פועלים, היא גישה של מניעת גרורות ואנגיוגנזה (שגשוג כלי דם חדשים המזינים תאים סרטניים). הגלקטין 3 הוא חומר חשוב מאוד להתפתחות הגידול והגרורות הסרטניות וכן יש לו תפקידים רבים נוספים. רמות גבוהות של גלקטין 3 מעורבות ישירות בהתקדמות הסרטן, מחלות כליה, סכרת ועוד. פקטין מקליפות הדרים שעבר שינוי (Modified Citrus Pectin)  הוא חומר רב עוצמה שנקשר לגלקטין 3 וגורם לעיכובו. יש לו יכולות אנטי-סרטניות רבות עוצמה, וכן יכולות הגנה מנזקי קרינה. הוא משפר איכות חיים, מגביר פעילות חיסונית ומפנה מתכות רעילות מהגוף כדוגמת כספית, עופרת וקדמיום. את כל ההצהרות הללו מגבה ד"ר אליעז בעשרות מחקרים שנעשו ברחבי העולם. " (1).

ד"ר אליעז: " זוהי דוגמה לחומר עם פוטנציאל ריפוי רב עוצמה, ללא תופעות לוואי וללא התוויות נגד".  להרחבה:

אם אתם מתוסכלים ממצב הבריאות שלכם, נבוכים מול שפע האפשרויות, חסרי סבלנות מול הרצון לבדוק את כולן וחוסר הזמן לעשות זאת, יש עצה! אנחנו בטופהיל מאמינים שלכל אדם יש את הפרופיל הבריאותי הייחודי לו, וכל אדם זקוק לתמיכה אישית ולליווי לאורך זמן. בחרו היום בבריאות של מחר! העיקר הבריאות! וכשרוצים להבריא תמיכה נטורופתית יכולה לסייע מאד ולחסוך הרבה זמן וכסף. התקשרו עכשיו לקו החם 03-9569449 או כתבו לנו בוואטסאפ. בואו לבקר!

ידע הוא כח! הכל מתחיל בהקשבה לעצמנו, באמירת תודה, בתפילה לבורא עולם, ובבחירה מושכלת של הערוצים שלהם אנחנו מקשיבים. מי שמעריך מזון בריא וטיפול טבעי, מומלץ שיתעדכן בערוצי תקשורת אלטרנטיביים ונקיים, שאינם מצונזרים. התחברו לקבלת עדכונים במייל . אנחנו שולחים מדי פעם מילות עידוד והעצמה, כתבות מרחבי העולם, מידע על חידושי בריאות , וטיפים מועילים.

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X