החלמה מניתוחים, פציעות, וחבלות

המטופלים שלכם מתכוננים לניתוח? נמצאים אחרי?

ניתוחים כרוכים בסיכונים רבים, ובפרט בגיל המבוגר. אבדן דם, היחשפות לזיהומים, היחשפות לתרופות ולתופעות הלוואי שלהן, והיחלשות כללית הם רק חלק מהסיכונים. קשה גם להקפיד על כושר גופני ועל משטר תזונתי אופטימלי.

ראשית בדקו האם הניתוח הכרחי, או שיש אפשרות לתקן את המצב באופן טבעי ללא ניתוח, על ידי טיפול טבעי, ולשמר אותו ללא ניתוח על ידי שינוי הרגלים. שהרי אם היה איזשהו הרגל שגרם לצורך בניתוח, וההרגל לא ישתנה, האם ניתוח באמת יפתור את הבעיה? פעמים רבות יהיה צורך בניתוח חוזר. לדוגמה:

 • קטרקט. אם נשמור על העיניים, נבטל את החשיפה לאור הכחול ונשנה הרגלי תזונה, הסיכון יורד פי 15 (הרחבה)
 • ניתוח קיצור קיבה. אם לא נשנה הרגלים, האם הבעייה באמת תיפתר או שיווצרו בעיות חדשות?

אם החלטתם להימנע מהניתוח, הרי בצד שינוי ההרגלים כדאי לשקול הוספת מספר תוספים כמו סראפפטאז ואחרים (בהתאם למצב) שיאיצו את תהליך ההחלמה ו\או והניקוי.

ואם החלטתם שהניתוח הכרחי \ כדאי, יש מספר תוספי תזונה חשובים שעשויים לתמוך בהכנה לניתוח ובהחלמה ממנו:

החלמה מפציעות

קרע בגיד (Torn Tendon): ויטמינים ויטמין A בטיפות, בי קומפלקס פעיל, C ליפוזומלי, תשלובת ויטמין E  עם טוקוטריאונולים, ג'ל סיליקה מטוקיין, אשלגן, מנגן, חומצות אמינו חופשיות, סידן אלמוג, מגנזיום טאורט, וברומלאין הם בין גורמי הריפוי התזונתיים האפקטיביים ביותר בטיפול בדלקת ובהרס הרקמה הקשור לגיד הפגוע. בפרט:

מנגן: זהו יסוד קורט הידוע ביכולתו לתקן פגיעות בגידים וברצועות – חשוב במיוחד 1.

ויטמין C נחוץ לצמיחת הרקמות. אך ויטמין סי רגיל נמס במים ולא ניתן לאחסון בגוף. לכן חשוב לצרוך בזמן ההחלמה ויטמין סי ליפוזומלי, מסיס שומן, בכמות מספקת ובתדירות קבועה. פעיל לטווח ארוך (פי 8 מויטמין C חומצי רגיל). בכל מצב של טיפול נמרץ נחוץ מלאי של ויטמין C.

אבץ תומך במערכת החיסון ועוזר (יחד עם נחושת) לסינתזת הקולגן. הוא ממלא תפקיד חשוב בייצוב מבנה רקמות החיבור וקרומי התא. הוא עובד ביחד עם ויטמין C לייצור אלסטין, הנותן לרצועות את הגמישות. לכן במצב של גיד קרוע הוא יכול לסייע לבנות את הרקמות הפגועות 3.

תשלובת המכילה גלוקוזמין, קונדרואיטין, MSM:

 • גלוקוזמין הוא מרכיב טבעי חשוב אחר שהגוף משתמש בו לבניית המולקולות הנחוצות לבניית הגידים. תוספת גלוקוזמין יכולה להעלות את רמת מולקולות אלו ב-170% 3.
 • כונדרויטין סולפט (Chondroitin sulfate)  הוא מרכיב נוסף המשולב לרוב עם גלוקוזומין. הוא רכיב חשוב בסחוס ונותן לו את היכולת להתנגד לדחיסה, וגם מסייע בהקלת כאב 4.
 • MSM – מסייע בתיקון סחוסים הרוסים ברקמות הגוף ובהקלת כאב

תשלובת ויטמין E וטוקוטריאנולים – מתן טוקוטריאנולים תומך ביצירת מעקפים לנימי הדם שנפגעו. (תזונה פלוס, גליון 94, מאת מרדכי הוכברג).

שמן המפ – חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3, אומגה 6, ואומגה 7,  הן בעלות תפקיד מכריע במניעת דלקות עור, פסוריאזיס, אקזמה. אפשר להיעזר גם במריחה על העור וגם בבליעה.

דלקת בגיד (Tendonitis): במצב זה מומלץ גם סרזים 250,000.

אם בפציעה יש גם דלקת מפרקים מומלץ להוסיף גם סלדרין

לפני ואחרי ניתוח עם הרדמה כללית

נ-אצטיל-ציסטאין – NAC 600. ציסטאין מהווה מקור לייצור הגלוטתיון המחוזר GSH –REDUCED-GLUTATHION לוכד ראדיקלים חופשיים ומהווה רכיב באנזים גלוטתיון פרוקסידזה. מחסור בציסטאין מהווה גורם מגביל בייצור לימפוציטים. כמו כן, ידועה השפעתו של גלוטתיון מחוזר על ייצור פגוציטים, מקרופאגים, מונוציטים וניוטרופילים. מתכונות אלו נגזרים מספר שימושים חשובים במוצר. מינון: לקבל 1 יום על קיבה ריקה במשך שבוע לפני, ושבועיים אחרי (5).

תרסיס גלוטתיון – ה-NAC מומר לגלוטתיון. כדאי במקביל ל-NAC גם לקבל תרסיס גלוטתיון ישירות.

סילימרין – 80 Silymarin – תמצית זרעי גדילן. לקבל 2 יום על קיבה ריקה פעמיים ביום במשך שבוע לפני, ושבועיים אחרי.

סראזים פלוונזים או נוטראזים – Nutrazyme, אנזים נוגד דלקת, מנקה תאים מתים ומוגלה. ד"ר תל-אורן מציע ליטול 4 כמוסות נוטרזים פעמים ליום על קיבה ריקה עם כוס מים מלאה כ-30 דקות לכל הפחות לפני או שעתיים אחרי ארוחה.

ויטמין C– נימצא ברמות גבוהות בתאים הלבנים ובמצב מחלה, רמתו יורדת במהירות. מגביר ומעורר גורמים רבים במערכת החיסון. ויטמין C מעורר ומגביר את יצירת הלימפוציטים, ובכך משפר את התגובה הספציפית לפלישה, מגביר את יצור האינטרפרון ומחקה את פעילותו, מגביר את מספר הנוגדנים ופעילותם, מעורר את שחרורם של הורמוני התימוס. ויטמין C משפר את פעילות בלוטת האדרנל ובכך משפר את התגובה לסטרס ובעקבותיה את התגובה החיסונית. ויטמין C ליפוזומאלי – מסיס שומן, פעיל יותר לאורך זמן (בערך פי 8), מאחר שאינו נשטף מהגוף כמו ויטמין C מסיס מים (6).

ד"ר תל-אורן: – אולטרה פוטנט C :  שלושה ימים לפני ושבועיים אחרי. לקבל חצי כפית כול 3-4 שעות, על קיבה ריקה: 1/2 שעה לפני שעתיים וחצי אחרי האוכל.

Chondro Relief (של מטג'ניקס) מכיל קונדריאטין, גלוקוזאמין קולגן, ותומצה היולורונית. לשיקום רקמות חיבור וריריות. ד"ר תל-אורן מציע לקבל 4 קפסולות פעמיים ביום על קיבה ריקה.

במקום: לקבל  2 גלוקוזמין + הילרונית 1 כנ"ל.

יוביקינול (Q10 מתקדם) – אנטי דלקתי, משפר את נשימת התאים. מזרז ריפויי פצעים וחניכיים מודלקות.  1-2 ליום.

החלמה מניתוחים

סראזים 250,000  – אנזים נוגד דלקת, מנקה תאים מתים ומוגלה. ליטול 1-4 כמוסות ליום על קיבה ריקה עם כוס מים מלאה כ-30 דקות לכל הפחות לפני או שעתיים אחרי ארוחה (הרחבה).

ניאצינאמיד 500 – נמצא שניאצינאמיד מגדיל פי 1000 את יכולת מערכת החיסון לפעול נגד חיידקים ווירוסים.  3 ליום (הרחבה).

כורכומין ליפוזומלי – אנטי דלקתי. הרכב יעיל יותר של כורכומין עם פטנט לשיפור איכות הספיגה. 1 עד 3 ליום (הרחבה).

פרוטאז – מגדיל את יכולת מערכת החיסון נגד פתוגנים בדם. 3X3 ביום על קיבה ריקה.

יוביקוינול (Q10 מתקדם) – אנטי דלקתי, משפר את נשימת התאים. מזרז ריפויי פצעים. מינון: 1-2 יוביקוינול 100 ליום (הרחבה) .

ל-גלוטמיןמשפר התאוששות ושיקום: פצעים, כוויות, ניתוח, יחד עם גורמים נוספים.

פוקידאן הוא החומר הפעיל באצות קומבו. מחקרים גילו שהוא מזרז ריפוי פצעים ובניית רקמות אחרי פציעה, ניתוח, פגיעה בשריר או במפרקים, או חתך עמוק. מומלץ לאכול אצות חומיות שבוע-שבועיים לפני ניתוח. וכדאי לשלב גם תמצית מרוכזת של החומר הפעיל.

תכשירים הומאופטיים הומוטוקסיקולוגים:

 • טראומל™ – תכשיר הומיאופאתי אנטי דלקתי, מזרז החלמה מניתוח, גם מניתוח חניכיים, מקטין בהרבה נפיחות / דלקת לאחר הניתוח.
 • מרקוריוס – תכשיר הומיאופאתי התומך בניקוז מוגלה.
 • סטפיזאגריה – תכשיר הומיאופאתי התומך באיחוי החתך ללא צלקת.

סלניום במינון של 400 מק"ג מראה תגובה משופרת לאלפא טוקסין B. סלניום חשוב לפעילותו של GSH במניעת הצטברות של מחמצנים, ושומנים מחומצנים. משפר פעילות מקרופגים ולימפוציטים לעיכול אורגניזמים פתוגנים. מקרופגים עניים בסלניום, מפתחים ממבראנה פגועה ובכך מאבדים GSH – מה שמפחית מיעילותם. מקרופאגים עשירים בסלניום מראים פעילות פאגוציטית גבוהה ומחזור חיים ארוך. סלניום מרחיק מתכות בעלות השפעה מדכאת על מערכת החיסון ובעיקר קדמיום. (7)

ביופלאבונואידיםקוורציטין, פיקנוגנול, הספדרין ועוד, תומכים בטיפול באלרגיות, אסטמה ואטופיק דרמטיטיס, בשילוב עם רכיבים המוזכרים במאמר כאן.

ויטמין E ו-B6 מחסור ברכיבים אלו משויך ליצור מופחת של אינטרלוקין 2- ולימפוציטים. נטילה של רכיבים אלו איזנה את התהליך. אצל קשישים נמצא כי מתן 800 יחב"ל ויטמין E ופירידוקסין למשך חודש שיפרה במידה ניכרת פרמטרים של מערכת החיסון. מחסור ב- B6 מפחית את רמת הנוגדנים ואיכותם, ומכווץ את האיברים הלימפאטיים (8).

מולטי-ויטמין מתקדם ללא הנדסה גנטית – מחקר שכלל 96 קשישים אשר קיבלו מולטי-ויטמין או פלסבו לאורך שנה, מצא כי אצל אלו שקיבלו ויטמינים הייתה רמה גבוהה יותר של תאי T ותאי הרג, ייצור מוגבר של אינטרלוקין- 2 ותגובת נוגדנים טובה יותר. כמו כן לקבוצה שנטלה ויטמינים הייתה הסתברות נמוכה יותר ללקות במחלות זיהומיות (9).

ויטמין A ובטא-קרוטן: ויטמין A חיוני לתחזוקת קרומים ריריים ומממברנות. הוא מעודד מספר תפקודים חיסוניים, כולל תגובה חיסונית של תאי T, נוגדנים ופגוציטים. כמו כן הוא מונע את התכווצות בלוטת התימוס ומעודד הפרשת הורמוני תימוס. לויטמין A תכונות אנטי ויראליות. בטא קרוטן מעודד הפרשת אינטרפרון נטילת בטא-קרוטן במינונים גבוהים העלתה את רמת תאי T תוך 7 ימים ב- 30%. (10).

אכיניציאה – האינדיאנים ריפאו באמצעותו הכשות נחשים ופצעים שונים. הרכיבים הפעילים של האכיניציאה הנקראים: "אכינקוסידים" מגבירים את פעילות הפגוציטים והמאקרופגים ומדרבנים אותם לתקוף, לבלוע ולעכל מיקרואורגניזמים מזיקים, חומרים זרים ושרידי פסולת שונים. תהליך ריפוי הפצעים מואץ בעזרת רכיבים פוליסכרידים הידועים כאכינקוסידים, לאכינצאה מרכיבים נוספים, לרבות אמידים ונגזרות של חומצה קפאית, מהווים תרומה ניכרת להמרצת מערכת החיסון ולפעילות אנטי ויראלית. שימושים: תמיכה בתנגודת טבעית של הגוף ובייחוד במצבים זיהומיים (שפעת, הצטננות, וכו'), דלקת של רקמת החיבור, ופצעים.

איך לתת?

אם אנחנו בזמן אשפוז, הרי בהתייעצות עם הצוות הרפואי אפשר לשים חלק מהדברים בתוך האינפוזיה (בייחוד דברים נוזליים, או להמיס באבקה).

אם המטופל יכול לבלוע או לאכול, הרי לוקחים את הדברים בדרך הרגילה, דרך הפה.

אם למטופל יש קשיי עיכול, ייתכן שנצטרך להוסיף אנזימי עיכול ונבגי פרוביוטיקה איכותיים כדי לשפר את הספיגה.

איפה להשיג?

בחרנו עבורכם מספר מוצרים איכותיים שאפשר להזמין מחו"ל, ברכישה מוזלת *:

ויטמין C ליפוזומלי, ללא הנדסה גנטית, בשקיקים או בכמוסות (ללא סויה). הראשון בנוזל (30 שקיקים עם גרם ויטמין C בכל שקיק) ובשני יש בו 90 מנות של 1 גרם (180 כמוסות).

מנגן איכותי הקשור לחומצות אמינו, להגברת הספיגה. צמחי וללא הנדסה גנטית.

אבץ – בחרנו עבורכם שלוש אופציות לאבץ איכותי. ראו מאמר הרחבה.

סראזים 250,000 ניתן להשיג בחנות טופהיל – –  זהו סראפפטאז עוצמתי, בכמוסות צמחיות, והמשלוח מהיר יחסית (בד"כ 5-10 ימי עסקים). מבחינת כשרות, על פי הנחיות ה-Star K האמריקאי, לרוב האנשים הצמחי מספיק.

אם אתם מתוסכלים ממצב הבריאות שלכם, נבוכים מול שפע האפשרויות, חסרי סבלנות מול הרצון לבדוק את כולן וחוסר הזמן לעשות זאת, יש עצה! אנחנו בטופהיל מאמינים שלכל אדם יש את הפרופיל הבריאותי הייחודי לו, וכל אדם זקוק לתמיכה אישית ולליווי לאורך זמן. בחרו היום בבריאות של מחר! העיקר הבריאות! וכשרוצים להבריא תמיכה נטורופתית יכולה לסייע מאד ולחסוך הרבה זמן וכסף. התקשרו עכשיו לקו החם 03-9569449 או כתבו לנו בוואטסאפ. בואו לבקר!

ידע הוא כח! הכל מתחיל בהקשבה לעצמנו, באמירת תודה, בתפילה לבורא עולם, ובבחירה מושכלת של הערוצים שלהם אנחנו מקשיבים. מי שמעריך מזון בריא וטיפול טבעי, מומלץ שיתעדכן בערוצי תקשורת אלטרנטיביים ונקיים, שאינם מצונזרים. התחברו לקבלת עדכונים במייל . אנחנו שולחים מדי פעם מילות עידוד והעצמה, כתבות מרחבי העולם, מידע על חידושי בריאות , וטיפים מועילים.

References

 1. Healing Nutrients for a Torn Tendon
 2. "לויטמין סי מסיס שומן איכויות מרפא גבוהות לעין ערוך – ד"ר מרדכי הוכברג, עורך העיתון "תזונה פלוס
 3. The Best Supplements for a Torn Ligament
 4. UNM
 5. Toxicology Letters,1992:54 "N-Acetylecystein and the Immune System"
 6. NewEng J Med 312:137-41 1985
 7.  Selenium and the Immune  Response” The Nutrition Report, March  1992:10
 8. Beyond Nutrition New Views on the Function and Health Effectof Vitamins,N.Y Academy of SciencesFebruary9-12,1992:11
 9. Effect of Vitamuns and Trace Elementsupplementation on Immune Responses in Elderly Subject,Chandra, The Lancet, november 7,1992:340
 10. Immunology Letters,1985,9.

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X