דימום מהאף – סיבות ופתרונות טבעיים

שאלה: לבת שלי יש דימום מהאף לעיתים תכופות, ולפרקי זמן ארוכים. אנחנו רוצים לפתור את הנושא – יש לכם רעיון מה יכול להיות המקור? ואילו פתרונות קיימים?

תשובה: 60% מהאנשים חוו דימום מהאף בחייהם, קבוצות הגיל הפגיעות ביותר הן ילדים בני 2 עד ומבוגרים בין 50 ל-80 . דימום מהאף קשור למזג אויר יבש, ללחץ אויר נמוך עקב גובה רב מעל פני הים, ולילדים שנמצאים רוב הזמן בפנים ולא נחשפים מספיק לשמש, ולעיתים גם לקרינה סלולרית .

תפקיד האף הוא לחמם ולתת לחות לאויר שאנחנו נושמים. רוב הזמן אנחנו אפילו לא חושבים על תפקיד האף אלא אם כן אנחנו מצוננים, מתעטשים, או סובלים מאלרגיות או שהדם מטפטף מהאף. דימום מהאף יכול בהחלט להטריד, במיוחד אם לא היה לכם כזה לפני כן. לרוב , דימומים מהאף אינם מצב חירום רפואי, ויש כמה שיטות יעילות לטפל בם. 

איך לעצור דימום מהאף?

 1. לשבת. להטות את הראש קדימה על מנת שהדם לא ייכנס חלילה פנימה. לנשום דרך הפה כך שהדם לא ינזול לתוך הגרון. 
 2. צביטה קלה לסגירת החלק הרך של האף, ממש מעל הנחיריים, לכמה דקות (בדרך כלל 3 דקות יספיקו אבל לעיתים עד 20) תסייע בדרך כלל להפחתת הדימום ולפעמים גם להפסקתו המוחלטת.
 3. לשים רטיה קרה (קומפרס) – קרח או חבילה של ירקות קפואים, עטוף במגבת, על גשר האף.
 4. לאחר שמצליחים לעצור את הדימום באף, מומלץ להימנע לזמן מה מלקנח האף או להתכופף שכן פעולות אלה עלולות לגרום לחידוש הדימום. להישאר זקוף ולא לשכב זה יוריד את הלחץ על נימי הדם באף ויעזור להפחית את הדימום. – באופן כללי, נסו לשמור על הראש גבוה יותר מליבכם. כדאי גם להימנע מכל הרמה או מאמץ כבד לאחר חווית דימום באף.

איך לא כדאי לעצור דימום מהאף?

בניגוד לאינטואיציה, לא מומלץ לדחוף נייר טישו לתוך האף עצמוכשאנשים מנסים לנחש כיצד לעצור דימום מהאף, אחת התשובות הראשונות היא בדרך כלל פשוט למלא את הנחיריים במשהו. זה בסדר גמור וצפוי שתשתמש במטלית, מגבת נייר או בד בכדי לתפוס את הדם שיוצא מהאף שלך. עם זאת, ככל שזה נראה כמו הדבר הברור לעשות זאת, מומלץ לא להצמיד כלום לנחיריים שלך. למה? לדברי מומחים, עטיפת הנחיריים ברקמה או בכותנה עלולה להסיר את השכבה העליונה של רירית האף, וכך להגדיל את הדימום לדמם ביתר קלות יותר. 

פתרונות לדימום מהאף אצל ילדים 

ראשית – לשפר הרגלים: לא לחטט באף. לקנח בעדינות. אם מתעטשים, להשאיר את הפה פתוח. לקצוץ לילד את הציפורניים לעיתים תכופות (כדי שאם הילד מחטט באף, הדבר לא יפגע ברקמות העדינות שלו. 

דימומים חוזרים ונשנים הם לעיתים סימן למחסור בויטמינים ובמינרלים.  למעשה דימום מהאף הוא אחד מהסימפטומים הנפוצים של מחסור  (5). בפרט: 

 • דימומים מהאף קשורים לחוסר ויטמין C , המביא לכך שרקמות החיבור (הקולגן) רכות מהרגיל. וודאו שאתם מקבלים מספיק ויטמין C על ידי אכילת 2 פירות ולפחות 3-4 מנות של ירקות ביום. לטיפול מהיר , מומלץ להוסיף גם ויטמין C ליפוזומלי. וכדאי שיהיה בכמוסות שאפשר לפתוח – וללא חומר משמר (הרחבה)
 • דימומים מהאף יכולים להיות גם סימן של מחסור בויטמין K1, שנובע עקב כך שהילד לא אוכל מספיק ירקות. בייחוד, רמת ויטמין K1 גבוהה בירקות עלים ירוקים. חשוב מאד להוסיף לתפריט מזונות עשירים בויטמין K (הרחבה). ואם לילד קשה, הוסיפו אבקת שייק איכותית, מנסיוננו זה עוזר.

פתרונות לדימום מהאף אצל מבוגרים 

בנוסף לסיבות שמנינו למעלה לגבי ילדים, אצל מבוגרים יש סיבות נוספת לדימום מהאף :

 1. עישון. הפסיקו לעשן. ויטמין C ליפוזומלי איכותי מפחית את החשק לעשן. וחשוב שהוא יהיה ללא חומר משמר. וגם יוביקוינול נמצא לעזור.
 2. תרופות מדללות דם. מתברר שתרופות מדללות דם כמו אספירין עלולות לגרום לדימום מהאף, זאת בנוסף לתופעות הלוואי האחרות שלהן. יש אלטרנטיבה – ניקוי טבעי של החסימות בדם בעזרת אנזים כגון נאטוזים
 3. כנ"ל לגבי תרופות נוגדות לא סטרואידיות אחרות (NSAID). תרופות אינן מרפאות, נוכל לעזור לכם להפחית את המינון שלהן ולעיתים אף להיגמל. 
 4. אם הסיבה היא קרינה, מומלץ לשלב טכנולוגיית טקיון שמחזקת את שדות האנרגייה הסמויים של הגוף (הרחבה).

אם אתם מתוסכלים ממצב הבריאות שלכם, נבוכים מול שפע האפשרויות, חסרי סבלנות מול הרצון לבדוק את כולן וחוסר הזמן לעשות זאת, יש עצה! אנחנו בטופהיל מאמינים שלכל אדם יש את הפרופיל הבריאותי הייחודי לו, וכל אדם זקוק לתמיכה אישית ולליווי לאורך זמן. בחרו היום בבריאות של מחר! העיקר הבריאות! וכשרוצים להבריא תמיכה נטורופתית יכולה לסייע מאד ולחסוך הרבה זמן וכסף. התקשרו עכשיו לקו החם 03-9569449 או כתבו לנו בוואטסאפ. בואו לבקר!

ידע הוא כח! הכל מתחיל בהקשבה לעצמנו, באמירת תודה, בתפילה לבורא עולם, ובבחירה מושכלת של הערוצים שלהם אנחנו מקשיבים. מי שמעריך מזון בריא וטיפול טבעי, מומלץ שיתעדכן בערוצי תקשורת אלטרנטיביים ונקיים, שאינם מצונזרים. התחברו לקבלת עדכונים במייל . אנחנו שולחים מדי פעם מילות עידוד והעצמה, כתבות מרחבי העולם, מידע על חידושי בריאות , וטיפים מועילים.

מקורות וכתבות הרחבה 

 1. מרכז א.ר.מ
 2. דימום מהאף בילדים: הדרך הנכונה לטיפול – Ynet
 3. ד"ר מרקולה – How to stop a nosebleed.
 4. ד"ר אנדרו וייל – No more nosebleeds.
 5. קו הבריאות – 8 Common Signs You’re Deficient in Vitamins
 6. דוקטור אייקס – How to Stop a Nosebleed: 4 Home Remedies
 7. מדוע דימומים הם אחת מתופעות הלוואי של עודף קרינה סלולרית? ייתכן בגלל שהם מייבשים את הרקמות (הרחבה).

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X