תסמונת דאון DOWN'S Syndrome- טיפול תומך טבעי

מטפלים בילד עם תסמונת דאון? אמרו לכם שלילד שלכם יש תסמונת דאון?

חשוב לדעת שיש מה לעשות כדי לשפר את התפקוד. הנה כמה טיפים לטיפול תומך טבעי.

מה זה תסמונת דאון?

תסמונת דאון היא תסמונת הנובעת מטריזומיה של כרומוזום מספר 21 (טריזומיה היא מצב בו מצויים שלושה עותקים של כרומוזום מספר 21, בכל תא בגוף, או בחלק מהתאים, במקום שני עותקים בלבד). הקשיים אותם חווים הלוקים עלולים לכלול: עיכוב התפתחותי, מראה שונה וייחודי, לקות בדיבור ותופעות נוספות כגון השמנת יתר והתסמונת המטאבולית. זהו מצב, שבו קיים עודף מטען גנטי, שמשפיע על כל מאייני החיים של הלוקים בו.

לצערינו, תוחלת החיים -שאומנם הכפילה את עצמה מ-25 בשנות השמונים- של הלוקים בתסמונת היא עדיין נמוכה ועומדת על ממוצע של כ-50 שנה. מה השתנה? כיום יודעים לתקן את הפגמים האופייניים בלב הילדים.   בנוסף, יש נטייה  לעיכוב בהתפתחות המוטורית, טונוס (מתח) שרירים נמוך, בעיות ביציבה ושיווי משקל, נטייה לסכרת מסוג 1, ייתכנו בעיות בחדות ראייה ויש  נטייה להזדקנות מוקדמת ולחולי במחלות כגון קטרקט ואלצהיימר, וסיכון גבוה יחסית ללוקמיה (סרטן הדם).

רוב הלוקים בתסמונת (יותר מ-99%) מהגברים  עקרים, וגם בקרב הנשים אחוזי העקרות גבוהים יחסית.

ידוע כי לבעלי תסמונת דאון תכונות אופי ייחודיות כגון מזג נעים, טוב לב ואינטליגנציה רגשית גבוהה. (4)

הטיפול הטבעי

יוביקוינול (Q10 פעיל)

יוביקוינול נוסה כטיפול במחלות כרוניות שונות ואף במחלות גנטיות כמו דאון סינדרום. אחת מן הבעיות המרכזיות אצל חולי דאון סינדרום היא שיש להם סטרס חמצוני מוגבר בגוף.  במחקר שנעשה בבית חולים לילדים בסינסינטי, ארה"ב,  נמצא יוביקוינול הצליח  להביא  כ- 80% מהילדים האלו למצב של רמות תהליכי חמצון נורמליים בגוף, במהלך טיפול של חודש בערך.  זה לא קרה עם טיפול בקואנזים 10-Q וגם לא עם מתן של כל תוסף תזונה נוגד חמצון אחר. (1)

אצטיל L– קרניטין

החומר דמוי הוויטמין L- קרניטין יכול להאט ואפילו להחזיר לתקנה הידרדרות בפעולת המוח. הוא נמצא עוזר גם לחולי דאון סינדרום, למרות שזאת מחלה הקשורה בבעיה גנטית ולא בגיל או בטראומה. בניסוי שנמשך 90 יום, נמצא שמתן אצטיל L- קרניטין שיפר הן את הזיכרון החזותי והן את יכולת תשומת הלב של אותם חולי דאון סינדרום ששותפו במחקר זה. (2)

שמן קוקוס

לחולי מחלת אלצהיימר ניתנות תרופות במטרה להאט את ההידרדרות שלהם. אבל, מסתבר שפעולתן של תרופות אלו בדיוק הפוכה. במחקר שנערך על-ידי חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בסאן-דייגו ופורסם בעיתון המקצועי    Proceedings of the National Academy of Sciences , נמצא כי  התרופות גרמו לעלייה רבה של יוני סידן במוח,  ולקטילת נוירונים הפועלים בזיכרון.

בהמשך לכך אמרו החוקרים כי יהיה צורך בהערכה מחדש של הסיבות למחלת אלצהיימר וגם  של מצב  חולי דאון סינדרום, אצלם מתחילה הידרדרות דמוית אלצהיימר בסביבות גיל 40. דר' לאל, פרופסור באוניברסיטת קליפורניה אומר שיש  כיום במחקר מספר תרופות ניסיוניות לטיפול במחלת אלצהיימר, אבל גם הן לא יוכנסו לשימוש קליני. לדבריו, התגלית שלהם ממש  מסבירה  את הסיבות למחלת אלצהיימר ועם יישומה יהיו טיפולים חדשים למחלה זו. טיפול תרופתי יעיל למחלת אלצהיימר לא קיים כיום. רק טיפול טבעי יכול לעזור, כמו למשל הטיפול עם שמן קוקוס (3)  או צריכת אבקת מניטול באיכות רפואית לאורך זמן אשר מתחילה להתברר באפקטיבית למניעת אלצהיימר וגם לעצירת ובמקרים מסוימים נסיגת המחלה.

DMSODIMETHYL SULFOXIDE

DMSO או (CH3)2SO הוא חומר טבעי הנמצא בציפת עצים. הוא נוצר בריקבון טבעי של עצים, ולכן הוא נמצא בריכוזים נמוכים בהרבה מאכלים. DMSO הוא נוגד חמצון, על ידי לקיחה של חמצן הוא מומר ל- MSM. בשונה מ- MSM אשר נמכר בדרך כלל כאבקה או קריסטלים דקים, DMSO הוא נוזל שקוף חסר ריח שנראה זהה לחלוטין למים (מגיע גם כקרם נוח לשימוש). נקודת רתיחה שלו גבוהה 189 מעלות צלסיוס ונקודת קיפאון היא 18 מעלות צלסיוס. לDMSO-  יש את כל היכולות המועילות של MSM אך לעיתים ברמה גבוהה יותר, ויש לו כמה מאפיינים רפואיים נוספים.

רשימת המחלות שהושפעו לטובה מהשימוש ב- DMSO היא מרשימה, וכוללת מחלות שבדרך כלל לא מגיבות לתרופות אחרות, כמו נזקים לעמוד השדרה או המוח, תסמונת דאון, סכיזופרניה, וALS- .

פטריות מרפא

הפטריות מהוות מזון מלא ורווי בוויטמינים, מינרלים, סיבים וחומרי הזנה נוספים. יש לצרוך רק אם נאכלה פטרייה בעבר ואין רגישות.

ראישי– עשירה במינרלים, עוזרת להתמודדות עם סטרס (אדפטוגנית), עובדת על מערכת העצבים ועל זיכרון, מאזנת, אנטי אוקסידנטית, עובדת על הכבד, היפוגליקמית, אנטי ויראלית, אנטי בקטריאלית, עובדת על מחלות אוטואימוניות.

קורדיספס סינזיס– משפרת ערנות, עובדת על עייפות, משפרת תפקודי ריאות, עובדת על סכרת, לב וכלי דם, משפרת מערכת חיסון, אנטי ויראלית, עובדת על הכבד, משפרת ביצועי ספורט.

שיטאקה– עובדת על הכבד, מחזקת את מערכת החיסון, אנטי ויראלית, אנטי בקטריאלית, אנטי פטרייתית, עובדת על המערכת הקרדיווסקולרית ועל הלב.

טרמטס (קוריוליוס)– מעודדת ניקוי רעלים, משקמת ריריות, מגנה על הכבד, אנטי ויראלית, אנטי דלקתית רחבה, משמשת מצע (FOS) להשתרשות החיידקים הטובים במעיים.

מומלצת הפורמולה מיקו דיפנס שכן היא מכילה כמה מהפטריות שלמעלה.

לתינוק יונק- ניתן דרך האם.

טאורין

חומצת אמינו טאורין מתפקדת בן השאר גם כמוליך עצבי במערכת העצבים המרכזית וחשובה לבעלי תסמונת דאון. היא מכילה גופרית ונוצרת בגוף ממטיונין וציסטאין. ידועה כמצמצמת סיכון להתפתחות קטרקט ומצמצמת רגישות לכימיקלים זרים בגוף.  טאורין מונעת אובדן אשלגן בשריר הלב וחשובה גם מהבחינה הזו לבעלי תסמונת דאון.

NMN

–  ביו MNM הינו חומר המוצא הזמין ל NAD+.

התהליך בגוף: Nicotinamide Riboside מומר ל NMN שמומר ל NAD+.

NAD+ הינו קו-אנזים עיקרי אשר איבר הנשימה התאי (המיטוכונדריה) זקוק לו לתפעול כל הפעילויות הבסיסיות של התא, בנוסף NAD+ מאפשר קשר בן גרעין התא למיטוכונדריה. במחקרים נמצא כי ככל שאנו מזדקנים כמות ה NAD+ בגופנו יורדת- דבר התורם לתקשורת לקויה בתוך התא, לקושי ביצירת אנרגיה תאית ובשל כך למחלות ולתהליכי ההזדקנות. עד לזמן כתיבת מסמך זה נעשו ופורסמו מספר מחקרי מעבדה מאוד מבטיחים על NMN  ומספר מחקרים קליניים נמצאים בשלבים מתקדמים או לפני פרסום.

NMN בכמויות מספיקות נמצא במחקרים כתורם בתחומים הבאים הרלוונטיים לתסמונת דאון:

 1. העלאת אנרגיות– במחקר: עכברים שקיבלו NMN היו אנרגטיים הרבה יותר והפיקו יותר אנרגיה ברמת התא.
 2. שיפור בקוגניציה (זיכרון, ריכוז, חשיבה וכיו"ב)
 3. תמיכה בפעילות הלב
 4. תיקון DNA בפרט שנהרס על ידי קרינה (13).
 5. שיפור בראייה– שיפור ברטינה של העכברים והפחתת תופעה של יובש בעיניים.
 6. תמיכה בעצמות ובשרירים– לעכברים נצפתה צפיפות עצם גבוהה יותר ושרירים ארוכים יותר ובנוסף 513 הגנים שאחראיים על איבוד שריר וצפיפות עצם דוכאו.(9)
 7. הפחתת מצבי סכרת– במחקר: עכברים שקיבלו NMN הראו עליה ברגישות לאינסולין.
 8. הפחתת כולסטרול וטריגליצרידים בדם
 9. האטת קצב ההזדקנות (שפעול של פחות גנים שתורמים להזדקנות ויותר גנים שמאריכים חיים)
 10. תפקוד טוב יותר של מערכת החיסון– פחות זיהומים ופחות סרטן. (5)

יש להשתמש ב-NMN איכותי שנבדק מבחינת הספיגה שלו.

References

 1. תזונה פלוס מס' 92, מרדכי הוכברג
 2. תזונה פלוס, מס' 86, מרדכי הוכברג
 3. תזונה פלוס, מס' 78, מרדכי הוכברג
 4. ויקיפדיה
 5. תוסף אנטי אייג'ינג / טבע-לי נטורופתיה

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X