ניקוטינאמיד ריבוזיד – לדחיית תהליכי הזדקנות

גם בתהליכי הזדקנות רגילים יש פחיתה ביכולות מנטליות וגופניות כמו  גם אובדן מוטיבציה. עייפות זו משפיעה על כל רקמות הגוף ופוגעת בפעילות תאית שהיא קריטית להארכת תוחלת החיים. כל זה קורה עקב ירידה בכמויות של מרכיב בגוף המכונה NAD+.  זהו חומר המצוי בכל תא בגוף והוא חיוני להמשך החיים. הוא דרוש להעברת האנרגיה מן המזון הנאכל והעמדתה לרשות התאים בגוף. הוא גם בולם פעולת גנים המגבירים תהליכים ניווניים  קשורי גיל של ההזדקנות. מחקר הוכיח  שפחיתה ברמות  +NAD  מהווה תהליך  מרכזי בהזדקנות. מציאת דרך להעלות את כמותו של חומר זה בתאים תתרום לדחיית תהליכי ההזדקנות – גם לאפשרות להארכת תוחלת החיים. שנים רבות חוקרים חיפשו דרך איך להעלות את ריכוזיו של חומר זה בתאי הגוף – כעת נמצאה דרך כזו!

ניקוטינאמיד ריבוזיד מגביר ייצור +NAD

הדרך הטובה ביותר להמריץ את הייצור של +NAD בגוף היא נטילת הסוג החדש של ויטמין B3 המכונה ניקוטינאמיד ריבוזיד. חומר זה נמצא בולם את פעולתם של גנים מזרזי הזדקנות, מאריך את תוחלת החיים, מגביר עמידות למחלות, משפר יכולת קוגניטיבית, מפעיל מסלולים חשובים בגוף ומעלה את כמות האנרגיה שבתאים. הסיבה ליכולותיו אלו של תוסף מזון זה נעוצה בכך שבגוף הוא הופך במישרין ל- +NAD.

החשיבות הרבה של +NAD

"אם אתה מאמין שאפשר לקלקל, תאמין שאפשר לתקן" - רבי נחמן מברסלב

NAD+ הוא ראשי תיבות של חומר בשם ניקוטיאמיד אדנין דינוקלואוטיד. מחקר מקיף שנעשה לאחרונה מצא של- +NAD יש יכולת ייחודית לתקן פגיעות ברקמות, כולל תיקון DNA,  והוא מאריך תוחלת חיים. תכונות אלו  המריצו אוניברסיטאות לחקור את הפוטנציאל הריפויי של חומר זה עבור מקרי מחלות ניווניות שונות, שקשורות בהזדקנות.  חומר זה נלחם בהזדקנות בשתי דרכים חשובות שונות:

ראשית הוא מעלה את רמת האנרגיה בתאים. יש לו תפקיד חשוב בהעברת אנרגיית המזון למיטוכונדריות, כך שהיא יכולה להפוך לאנרגיה תאית. כשרמת +NAD  פוחתת, נפגעת פעולת המיטוכונדריות ויש פחיתה בכמות המיטוכונדריות בכל תא – זו סיבה לסימפטומים רבים המלווים את תהליך ההזדקנות. למרבה המזל, על-ידי הגדלת כמות +NAD בתוך התאים, יש החזרה לפעילות תקינה של המיטוכונדריות.

שנית +NAD מפעיל אנזימי מפתח נוגדי הזדקנות המכונים סירטואינים. סירטואינים, בייחוד מן הסוגים 1 ו- 3, קשורים קשר הדוק לאריכות ימים בזכות יכולתם לפקח על התבטאות של גנים ולשם פעולתם הם זקוקים ל- +NAD. ע"י עידוד פעולתם של הסירטואינים האלו, יש יכולת  לבלום פעולה של גנים גורמי הזדקנות, כמו אלו הקשורים למצבים דלקתיים. הם פועלים גם ביצירת ואגירת שומן בגוף ובשליטה על רמות הסוכר בדם.

מה קורה כשרמת +NAD בגוף יורדת

הירידה בכמות +NAD שחלה בגוף עם ההזדקנות פוגעת הן בשחרור האנרגיה בתאים  והן בפעילות גנים. שתי פגיעות אלו יחדיו גורמות לתהליכי הזדקנות. הנזק מפחיתה זו בפעילות בגוף מגיע לידי ביטוי במספר מישורים: יש מחלות ניווניות במוח, יש מחלות לב וכלי דם, יש הצטברות שומן בכבד ומחלות כבד  שלא  קשורות באלכוהוליזם. יש הצטברות של שומן לבן, מזיק, בגוף. יש השמנה בטנית, נוצרת עמידות לאינסולין, יש עייפות, חולשת שרירים ופחות  שריפת שומנים בגוף. כדי לבלום תהליכים אלו, הדבר שיעזור ביותר הוא העלאת רמת +NAD בגוף.

החומר הטבעי המעלה רמת +NAD

החומר שנמצא מעלה את רמות +NAD בתאים הוא כאמור ניקוטינאמיד ריבוזיד (הנקרא בקיצור NR, או NIAGEN). הוא מעלה את רמות האנרגיה בגוף ואת כמות הסירטואינים 1 ו- 3. כתוצאה מכך הוא יוצר תנאים חשובים להארכת תוחלת החיים ובולם, אפילו מחזיר לאחור תהליכי הזדקנות מסוימים. בנוסף, ניקוטינאמיד ריבוזיד עושה בגוף את כל הפעולות המועילות של ויטמין B3 אבל ללא סומק וגירודים שמלווים לעיתים  את צריכת B3 שאינו מסוג נון-פלאש.

ניסויים ראשוניים עם ניקוטינאמיד ריבוזיד

חומר זה פועל במסלולים שונים להארכת תוחלת החיים. במחקרים נמצא שהשפעתו העיקרית היא על הארכת החיים ועל חילוף החומרים. בניסוי עם שמרים, הוא הכפיל את משך החיים שלהם. במחקר עם תולעים עגולות, אלו שקיבלו את החומר חיו 16% יותר מתולעי קבוצת הבקורת.

המיטוכונדריות  אצל התולעים שקיבלו את התוסף ניצלו ב- 50% יותר חמצן והיה שיפור רב גם במדדים נוספים של פעולתן. בניסוי עם עכברים, אצל אלו שקיבלו את התוסף היו הרבה פחות מחלות זקנה. בניסוי אחר, נתנו לעכברים תפריט עתיר שומן, עם או בלי התוסף. אלו שקיבלו את התוסף שמרו על משקל גוף טוב, הייתה אצלם הטבה ברגישות לאינסולין וחיוניות גבוהה. הייתה להם יותר אנרגיה ובו זמנית  הם לא סבלו מבעיות המלוות תפריט עשיר מדי בשומן. עם מתן התוסף נמצאה אצל העכברים רמה גבוהה יותר של +NAD  ושל האנזימים SRIT-1 ו- 3 מאריכי החיים. הייתה גם הגדלה במספר ובפעילות של המיטוכונדריות.

ניקוטינאמיד ריבוזיד מגן על תאי המוח

לאור העובדה שיש כיום יותר חולים במחלת אלצהיימר, יש דחיפות למצוא אמצעי נגד. +NAD מהווה חומר כזה החומר נמצא מגן על תאים גם בזיקנה. בניסוי עם עכברים  מזדקנים נמצא שהיכולות התפקודיות שלהם נשארו כפליים יותר זמן לעומת המצב בקבוצת הבקורת. +NAD שומר גם על האקסונים במוח ובעצבים שאחראים על העברת מסרים עצביים בגוף. פגיעה בהם גורמת לעקצוצים, חולשה, נמנום ואובדן יכולת מוטורית.

האם ניתן לקבל ניקוטינאמיד ריבוזיד דרך תזונה?

כל אחד יכול לקבל ניקוטינאמיד ריבוזיד דרך האוכל. אך המקורות העיקריים במזון הם: חלב פרה, חלבון חלב, ושמרי בירה.

לאנשים רבים, חלב הוא מחוץ לתחום עקב סיבות אחרות כגון אלרגיות מזון, או הסיכון הסרטני שבחלב (צפו בהרצאתו של ד"ר אריה אבני בנושא). וגם, המקורות במזון הם אולי אפקטיביים, אבל יעילים פחות מהוספת ניקוטינאמיד ריבוזיד.

המלצות טופהיל

נכון להיום נמליץ לקחת ביו-NMN מיוצב וליפוזומלי. NMN היא גירסה מתקדמת של ניקוטינאמיד ריבוזיד, שנמצאת שלב אחד קדימה במעגל קרבס, ויצאה לשוק 4 שנים לאחר כתיבת הכתבה.

איפה להשיג?

ג'ל ביו-NMN מיוצב וליפוזומלי אפשר להשיג בחנות טופהיל

בחרו היום בבריאות של מחר! טופהיל הוקמה כדי להנגיש ידע נטורופתי בחינם וכדי לעשות שינוי תודעתי בתפיסת הבריאות של כולנו, היא מממנת זאת ע"י מתן ייעוצים נטורופתים ומכירת תוספי תזונה. הירשמו לקבלת טיפים ומבצעים למייל. וכן לערוץ הטלגרם החדש שלנו - @topheal. אנחנו בטופהיל מאמינים שלכל אדם יש את הפרופיל הבריאותי הייחודי לו, וכל אדם זקוק לתמיכה אישית ולליווי לאורך זמן. העיקר הבריאות! וכשרוצים להבריא ייעוץ נטורופתי יכול לסייע מאד ולחסוך הרבה זמן וכסף. לשירותכם גם חנות טבע ייחודית - עם שפע ויטמינים ומינרלים במבצע, ומשלוח במיזוג עד הבית כדי שלא ינמס לכם בדרך. ניתן ליצור איתנו קשר בטלפון 03-9569449, לכתוב לנו, או להגיע אלינו לקליניקה בראשון לציון.

האם יש תופעות לואי?

נעשו מחקרים רבים מספור בעכברים שבהם לא נמצאו שום תופעות לוואי, אפילו במינונים השקולים למינון אנושי מקביל של 2.1 עד 17 גרם ליום (3).

References

  1. "תזונה פלוס" מאת מרדכי הוכברג. גליון 97.
  2. “Next Generation” Vitamin Provides Hope To Aging Societies Worldwide By Scott Rahway. Life Extension January 2015
  3. ניקוטינאמיד ריבוזיד - מולקולת מפתח להצערה ולהבטחת איכות חיים, מעבדות היאקרי
  4. לא נמצאו שום תופעות לוואי,
×

נשמח להקשיב ולבדוק איך ניתן לסייע. כתבו לנו כאן:

×