מסכות לקורונה: האם הן יעילות למניעת הדבקה? האם הן בטוחות?

לאחרונה אנחנו נדרשים על ידי הרשויות ללבוש מסיכות לקורונה. בהתאם התארגנו רשתות השיווק ומוצעים לנו סוגים רבים של מסיכות מיגון: מסכות בד, מסכות לילדים, מסיכות מעוצבות, מסיכות כירורגיות, מסיכות רפואיות. אנחנו שומעים אף על מסכות עם תקן N95 שמסננות אחוז גבוה יותר של החלקיקים שבאויר. אך האם הן יעילות? האם הן באמת מספקות כיסוי? ואם לא, אז איך להגן על עצמנו?

מסכות מגן לפנים מפחיתות, במקרה הטוב, את הסיכון להדבקות אולם לא מונעות אותו לחלוטין. הן אומנם נותנות תחושה של הגנה לחובש אותן אולם תחושה זו לא עולה בקנה אחד עם המדע והמחקר בנושא. מסכות עוזרות בעיקר לחובש אותם שלא להפיץ מחלות דרך דרכי הנשימה (שיעול, עיטוש, רוק). יש לקחת לתשומת הלב כי ניתן גם להידבק בוירוס דרך העיניים.

ביוני 2020- ארגון הבריאות העולמי המליץ על שימוש במסיכה רק לעובדי מערכת הבריאות, אנשים שמטפלים בקרוב חולה, אנשים מעל גיל 60 עם מחלות רקע וכמובן החולים עצמם.

המרכז לבקרת מחלות, ה- CDC, מציין כי גם מסכת פנים מבד לא תמנע מהחובש אותה לחלות אך עשויה למנוע את התפשטות הנגיף.

כאשר אנו בוחרים לדון בנושא זה אנחנו צריכים לצאת מנקודת הנחה שאנחנו משתמשים בצורה נכונה במסכות, כלומר- מסכה חד פעמית- היא אכן חד פעמית ולאחר 2-4 שעות, או כאשר היא הופכת לחה, היא הופכת לכר גידול לחיידקים ווירוסים ובעצם גורמת יותר נזק מתועלת.  מסכת בד יש לכבס מידי יום אולם לאחרונה התקבל מידע שלאחר 4 כביסות או שטיפות מסיכת בד מאבדת 20% מיעילותה, מסכת N95 יש להצמיד לפנים ללא "פתחי אוורור" ובנוסף אין לגעת עם הידיים במסכה עצמה אלא רק בצדדים.

במחקרים שנערכו עוד טרם תקופת הקורונה בשרותי בריאות בארה"ב נמצא כי מסכות לא הפחיתו את הסיכון להידבקות בשפעת רגילה ומסיכות בד אף הגבירו את הסיכון לעובדי שירותי הבריאות לחלות במחלות מקבוצת השפעת. 

בנוסף, לבישת מסכות מעלה את הפוטנציאל לכאבי ראש ומורידה את רמת החמצן בגוף (סטורציה).

רגע, ומה עם מסכות N95?

מסכות בתקן N95 מיוצרות עם פילטר 0.3 מיקרון. שמן ניתן להם מכיוון ש- 95% מהחלקיקים בקוטר 0.3 מיקרון מסוננים על ידי המסכה, (במידה שמשתמשים בה בצורה נכונה). קוטרו של וירוס הקורונה 0.125 מיקרון. כלומר המסכה יכולה לחסום רק טיפות רוק המכילות את הווירוס (אירוסול) אבל לא את הווירוס עצמו במידה והוא קיים באוויר (וכבר יש עדויות לכך). פרסום מחקר מטה-אנליזה הצביע על כך שמסכות N95 לא נתנו הגנה טובה יותר ממסכות פנים פשוטות מפני זיהומים נגיפיים או זיהומים דמויי שפעת. במחקר אחר נמצא כי 624 מתוך 714 אנשים שחבשו מסכות N95 השאירו מרווחים נראים לעין בין הפנים למסיכה מה שהופך אותה להרבה פחות אפקטיבית.

ומה לגבי כפפות?

כפפות הן כנראה אפילו יותר בעייתיות, הסיבה היא כי מי שמשתמש בכפפות נוגע במספר מקומות ללא שטיפה וכתוצאה מכך הכפפות הופכות להיות דרך נוספת להעברת וירוסים וחיידקים. בנוסף, הידיים בתוך הכפפות מתחממות ומזיעות, מה שיוצר סביבה מושלמת לצמיחת פתוגנים.

האם מי שלובש מסיכות חד פעמיות מפלסטיק נושם תולעים? והאם יש מסיכות עם תעודת כשרות?

עשו ניסוי. תשימו מסיכת פנים חד פעמית על כוס מים רותחים ל-5 דקות. צלמו את מה שמתרחש. תסתכלו בזום, ושימו לב מה מתחיל לזוז שם. נראה כמו תולעת? זה מה שרובם מדווחים. ושימו זה מה שנשמתם במשך שנה שלמה. תולעים מיקרוסקופיות חדרו לתוך מערכת הנשימה שלכם. צפו בסרטון הבא:

המלצתנו: אם אתם חייבים מסיכות, לכו עם מסיכות רב פעמיות שניתנות לכביסה. "עשה לך רב וקנה לך חבר". ואם אתם חייבים מסיכות חד פעמיות, תזרקו אותן אחרי שעתיים, לפני שיספיקו לתפוס לחות.

האם מסיכות גם מזיקות?

אנו וילדינו נדרשים לעטות מסיכות, לעתים למשך שעות רבות. זאת למרות שטרם הוכח כי המסיכות מונעות הדבקה ויראלית.
לעומת זאת, נזקי המסיכה מתגלים: החל מנזקים נפשיים, דרך היותם מדגרות חיידקים, וכלה במחלות נשימה.

האם משרד הבריאות מגן על ילדינו? האם בכירי המשרד מודעים לנזקים הללו? האם הם פועלים לפי העיקרון "ראשית אל תזיק"?

להלן מקבץ על נזקי המסיכה, מוגש כחומר למחשבה

1. דר רותם ענבר: פגיעה ריאתית מסיבים פולימריים.
2. בדיקה מעבדתית בישראל מוצאת כי המסיכות הן מדגרות חיידקים (נשמח אם תיידעו אותנו לגבי מקור הסרטון)

3. הסכמה בין המומחים: המסיכות לא יעילות במניעת הדבקה.

4. נוירולוגית גרמניה: המסיכות גורמות נזק נוירולוגי בלתי הפיך.

5. ריכוז מחקרים: עטיית מסיכות מורידה את ריכוז החמצן, *מקשה על קבלת החלטות ושיקול דעת", מחקר שני, ריכוז מחקרים .

6. דוח של ה CDC: שבעים אחוז (70%) מנפטרי הקורונה עטו מסיכות בקביעות.

אז מה כן אפשר לעשות כשרוצים הגנה מקורונה?

לאוכלוסיה הרגילה מומלץ:

לאנשי צוות רפואי

ארגון הבריאות העולמי ממליץ על מספר אסטרטגיות להפחתת פוטנציאל ההדבקה: שטיפת ידיים נכונה לפני הסרת המסכה ואחריה והחלפת המסכה ברגע שהיא לחה. ואנחנו ממליצים – התחילו בהגברת החיסוניות של הגוף. ההגנה האמיתית מתחילה מבפנים.

אם מסיכות אינן יעילות, מדוע הוחלט להפוך אותן לחובה?

כמה השערות:

  1. כך אנשים מרגישים שהם עושים משהו.
  2. ולכן, כך הרשויות יכולות להוכיח שעשו משהו.
  3. כמו כן, גם בעלי העסקים שמחייבים לאנשים להיכנס אל בית העסק עם מסיכה יכולים כך להוכיח שעשו משהו.

למי יש פטור מעטיית מסיכה? מי פטור ממסיכה?

אם יש לכם או לקרובים לכם בעיות רפואיות, נשימתית, או רגשיות המונעות מכם לעטות מסיכה, רצוי שתדפיסו ותחזיקו בכיס את חוות הדעת שהכינה עבורכם עו"ד רונית לירן-שקד, כשירות לציבור – הנה קישור.

ומה לגבי ילדים?

זכותכם המלאה לדרוש גם מבית הספר לפטור את ילדכם מעטיית מסיכה. הנה חוות דעת משפטית בנושא, בליווי מכתב מיוחד לבית הספר, שהכינה עו"ד רונית לירן-שקד כשירות לציבור..הנה קישור לפוסט שבו מוסבר הכל. את המסמכים ניתן להוריד מכאן:

.בתקווה שבקרוב טירוף המערכות הנוראי יסתיים.

ציטוטים

"קיימת אי-ודאות מדעית לגבי כדאיות עטיית מסיכות במרחב הציבורי, הדבר עלול לגרום ליותר נזק מתועלת ולסכן את המשתמש"ועד איגוד רופאי בריאות הציבור, פורסם ב"כלכליסט", 2.4.2020

ועד איגוד רופאי בריאות הציבור: "קיימת אי-ודאות מדעית לגבי כדאיות עטיית מסיכות במרחב הציבורי, הדבר עלול לגרום ליותר נזק מתועלת ולסכן את המשתמש""כלכליסט", 2.4.2020

"בכירים במשרדי הבריאות והפנים העבירו תדריך בנושא בהלת הקורונה • "אין שום עדות לכך שישנה תועלת כלשהי בחבישת מסכה", הבהיר נציג משרד הבריאות" –  "ישראל היום", 5.3.2020

ועד איגוד רופאי בריאות הציבור: "קיימת אי-ודאות מדעית לגבי כדאיות עטיית מסיכות במרחב הציבורי, הדבר עלול לגרום ליותר נזק מתועלת ולסכן את המשתמש" – "כלכליסט", 2.4.2020

מדענים נגד הנחיות הממשלה: להחמרה בנושא המסכות אין סיבה רפואית (!!, אז איזה סיבה??) – פורסם בגלובס, 27.4.2020

הרופא הראשי בארה"ב: "מסיכות פנים נגד קורונה – לא יעילות ואף מזיקות(!!)" (פורסם ב-YNET).

בישראל שוקלים להנחות על חבישת מסכות גורפת(31.3), ארגון הבריאות העולמי הבהיר הבוקר: המסכות לא יעילות ולמעשה יתכן שההפך הוא הנכון(!!!)  – מאקו, 31/3/2020

רופא ישראלי מזהיר: המסכה הזו תגדיל את הסיכוי שלכם לחלות ב-1300% – ואלה, 30/3/2020

הוראות ארגון הבריאות העולמי על מסיכות אומרות: מי שבריא, לא צריך ללבוש מסיכה(!!)

גם ה"מרכז לשליטה ובקרת מחלות" האמריקאי על מסיכות: מי שבריא, לא צריך ללבוש מסיכה(!!)

פרסום ראשון | ההצעה של אוחנה: חובת מסכות – רק במקום סגור (מאקו, 9.7)

היפרקפניה Hypercapnia עלייה בפחמן דו חמצני לגוף עקב מסיכה ועל בחור שהיה עם מסיכה ברכב תוך כדי נהיגה והתעלף, עשה תאונה כמובן ולמזלו שרד!! 

יש מה לעשות

אם אתם מתוסכלים ממצב הבריאות שלכם, נבוכים מול שפע האפשרויות, חסרי סבלנות מול הרצון לבדוק את כולן וחוסר הזמן לעשות זאת, יש עצה! אנחנו בטופהיל מאמינים שלכל אדם יש את הפרופיל הבריאותי הייחודי לו, וכל אדם זקוק לתמיכה אישית ולליווי לאורך זמן. בחרו היום בבריאות של מחר! העיקר הבריאות! וכשרוצים להבריא תמיכה נטורופתית יכולה לסייע מאד ולחסוך הרבה זמן וכסף. התקשרו עכשיו לקו החם 03-9569449 או כתבו לנו בוואטסאפ. בואו לבקר!

ידע הוא כח! הכל מתחיל בהקשבה לעצמנו, באמירת תודה, בתפילה לבורא עולם, ובבחירה מושכלת של הערוצים שלהם אנחנו מקשיבים. מי שמעריך מזון בריא וטיפול טבעי, מומלץ שיתעדכן בערוצי תקשורת אלטרנטיביים ונקיים, שאינם מצונזרים. התחברו לקבלת עדכונים במייל . אנחנו שולחים מדי פעם מילות עידוד והעצמה, כתבות מרחבי העולם, מידע על חידושי בריאות , וטיפים מועילים.

מקורות

  1.  מכון דוידזון (מכון ויצמן)
  2. ד"ר מרקולה
  3. גרין מד אינפו
  4. עו"ד רונית לירן שקד – פטור מעטיית מסיכה (קישור לפייסבוק).

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X