טופהילמסכות לקורונה: האם הן יעילות למניעת הדבקה? האם הן בטוחות?

מסכות לקורונה: האם הן יעילות למניעת הדבקה? והאם הן בטוחות?

לאחרונה אנחנו נדרשים על ידי הרשויות ללבוש מסיכות לקורונה. בהתאם התארגנו רשתות השיווק ומוצעים לנו סוגים רבים של מסיכות מיגון: מסכות בד, מסכות לילדים, מסיכות מעוצבות, מסיכות כירורגיות, מסיכות רפואיות. אנחנו שומעים אף על מסכות עם תקן N95 שמסננות אחוז גבוה יותר של החלקיקים שבאויר. אך האם הן יעילות? האם הן באמת מספקות כיסוי? ואם לא, אז איך להגן על עצמנו?

מסכות מגן לפנים מפחיתות, במקרה הטוב, את הסיכון להדבקות אולם לא מונעות אותו לחלוטין. הן אומנם נותנות תחושה של הגנה לחובש אותן אולם תחושה זו לא עולה בקנה אחד עם המדע והמחקר בנושא. מסכות עוזרות בעיקר לחובש אותם שלא להפיץ מחלות דרך דרכי הנשימה (שיעול, עיטוש, רוק). יש לקחת לתשומת הלב כי ניתן גם להידבק בוירוס דרך העיניים.

ביוני 2020- ארגון הבריאות העולמי המליץ על שימוש במסיכה רק לעובדי מערכת הבריאות, אנשים שמטפלים בקרוב חולה, אנשים מעל גיל 60 עם מחלות רקע וכמובן החולים עצמם.

המרכז לבקרת מחלות, ה- CDC, מציין כי גם מסכת פנים מבד לא תמנע מהחובש אותה לחלות אך עשויה למנוע את התפשטות הנגיף.

כאשר אנו בוחרים לדון בנושא זה אנחנו צריכים לצאת מנקודת הנחה שאנחנו משתמשים בצורה נכונה במסכות, כלומר- מסכה חד פעמית- היא אכן חד פעמית ולאחר 2-4 שעות, או כאשר היא הופכת לחה, היא הופכת לכר גידול לחיידקים ווירוסים ובעצם גורמת יותר נזק מתועלת.  מסכת בד יש לכבס מידי יום אולם לאחרונה התקבל מידע שלאחר 4 כביסות או שטיפות מסיכת בד מאבדת 20% מיעילותה, מסכת N95 יש להצמיד לפנים ללא "פתחי אוורור" ובנוסף אין לגעת עם הידיים במסכה עצמה אלא רק בצדדים.

במחקרים שנערכו עוד טרם תקופת הקורונה בשרותי בריאות בארה"ב נמצא כי מסכות לא הפחיתו את הסיכון להידבקות בשפעת רגילה ומסיכות בד אף הגבירו את הסיכון לעובדי שירותי הבריאות לחלות במחלות מקבוצת השפעת. 

בנוסף, לבישת מסכות מעלה את הפוטנציאל לכאבי ראש ומורידה את רמת החמצן בגוף (סטורציה).

רגע, ומה עם מסכות N95?

מסכות בתקן N95 מיוצרות עם פילטר 0.3 מיקרון. שמן ניתן להם מכיוון ש- 95% מהחלקיקים בקוטר 0.3 מיקרון מסוננים על ידי המסכה, (במידה שמשתמשים בה בצורה נכונה). קוטרו של וירוס הקורונה 0.125 מיקרון. כלומר המסכה יכולה לחסום רק טיפות רוק המכילות את הווירוס (אירוסול) אבל לא את הווירוס עצמו במידה והוא קיים באוויר (וכבר יש עדויות לכך). פרסום מחקר מטה-אנליזה הצביע על כך שמסכות N95 לא נתנו הגנה טובה יותר ממסכות פנים פשוטות מפני זיהומים נגיפיים או זיהומים דמויי שפעת. במחקר אחר נמצא כי 624 מתוך 714 אנשים שחבשו מסכות N95 השאירו מרווחים נראים לעין בין הפנים למסיכה מה שהופך אותה להרבה פחות אפקטיבית.

ומה לגבי כפפות?

כפפות הן כנראה אפילו יותר בעייתיות, הסיבה היא כי מי שמשתמש בכפפות נוגע במספר מקומות ללא שטיפה וכתוצאה מכך הכפפות הופכות להיות דרך נוספת להעברת וירוסים וחיידקים. בנוסף, הידיים בתוך הכפפות מתחממות ומזיעות, מה שיוצר סביבה מושלמת לצמיחת פתוגנים.

אז מה כן אפשר לעשות כשרוצים הגנה מקורונה?

לאוכלוסיה הרגילה מומלץ:

 • להביא את מערכת החיסון למצב מיטבי וכך למנוע חולי או חולי קשה מבפנים. להרחבה
 • לשטוף ידיים במים ובסבון ביסודיות ובתכיפות. ואם אין בנמצא- להשתמש בג׳ל לחיטוי.
 • להימנע ממגע בפנים ככל הניתן.
 • לשמור על ריחוק פיזי, במיוחד מאנשים עם תסמינים, מבוגרים או בעלי מחלות רקע.
 • באם אתם חובשים מסיכת בד ניתן להגביר את יעילותה על ידי טפטוף 2-3 טיפות שמן אתרי. לשמנים האתרים יכולת להגביר את מצב ההכן של מערכת החיסון:

איך משביחים מסכת פנים

לאנשי צוות רפואי

ארגון הבריאות העולמי ממליץ על מספר אסטרטגיות להפחתת פוטנציאל ההדבקה: שטיפת ידיים נכונה לפני הסרת המסכה ואחריה והחלפת המסכה ברגע שהיא לחה. ואנחנו ממליצים - התחילו בהגברת החיסוניות של הגוף. ההגנה האמיתית מתחילה מבפנים.

אם מסיכות אינן יעילות, מדוע הוחלט להפוך אותן לחובה?

כמה השערות:

 1. כך אנשים מרגישים שהם עושים משהו.
 2. ולכן, כך הרשויות יכולות להוכיח שעשו משהו.
 3. כמו כן, גם בעלי העסקים שמחייבים לאנשים להיכנס אל בית העסק עם מסיכה יכולים כך להוכיח שעשו משהו.

למי יש פטור מעטיית מסיכה? מי פטור ממסיכה?

אם יש לכם או לקרובים לכם בעיות רפואיות, נשמיתיות, או רגשיות המונעות מכם לעטות מסיכה, רצוי שתדפיסו ותחזיקו בכיס את חוות הדעת שהכינה עבורכם עו"ד רונית לירן-שקד, כשירות לציבור - הנה קישור.

ציטוטים

"קיימת אי-ודאות מדעית לגבי כדאיות עטיית מסיכות במרחב הציבורי, הדבר עלול לגרום ליותר נזק מתועלת ולסכן את המשתמש" - ועד איגוד רופאי בריאות הציבור, פורסם ב"כלכליסט", 2.4.2020

ועד איגוד רופאי בריאות הציבור: "קיימת אי-ודאות מדעית לגבי כדאיות עטיית מסיכות במרחב הציבורי, הדבר עלול לגרום ליותר נזק מתועלת ולסכן את המשתמש""כלכליסט", 2.4.2020

"בכירים במשרדי הבריאות והפנים העבירו תדריך בנושא בהלת הקורונה • "אין שום עדות לכך שישנה תועלת כלשהי בחבישת מסכה", הבהיר נציג משרד הבריאות""ישראל היום", 5.3.2020

ועד איגוד רופאי בריאות הציבור: "קיימת אי-ודאות מדעית לגבי כדאיות עטיית מסיכות במרחב הציבורי, הדבר עלול לגרום ליותר נזק מתועלת ולסכן את המשתמש""כלכליסט", 2.4.2020

מדענים נגד הנחיות הממשלה: להחמרה בנושא המסכות אין סיבה רפואית (!!, אז איזה סיבה??) - פורסם בגלובס, 27.4.2020

הרופא הראשי בארה"ב: "מסיכות פנים נגד קורונה - לא יעילות ואף מזיקות(!!)" (פורסם ב-YNET).

בישראל שוקלים להנחות על חבישת מסכות גורפת(31.3), ארגון הבריאות העולמי הבהיר הבוקר: המסכות לא יעילות ולמעשה יתכן שההפך הוא הנכון(!!!)  - מאקו, 31/3/2020

רופא ישראלי מזהיר: המסכה הזו תגדיל את הסיכוי שלכם לחלות ב-1300% - ואלה, 30/3/2020

הוראות ארגון הבריאות העולמי על מסיכות אומרות: מי שבריא, לא צריך ללבוש מסיכה(!!)

גם ה"מרכז לשליטה ובקרת מחלות" האמריקאי על מסיכות: מי שבריא, לא צריך ללבוש מסיכה(!!)

פרסום ראשון | ההצעה של אוחנה: חובת מסכות - רק במקום סגור (מאקו, 9.7)

היפרקפניה Hypercapnia עלייה בפחמן דו חמצני לגוף עקב מסיכה ועל בחור שהיה עם מסיכה ברכב תוך כדי נהיגה והתעלף, עשה תאונה כמובן ולמזלו שרד!! 

מקורות

 1.  מכון דוידזון (מכון ויצמן)
 2. ד"ר מרקולה
 3. גרין מד אינפו
 4. עו"ד רונית לירן שקד - פטור מעטיית מסיכה (קישור לפייסבוק).

×

מתמודדים עם אתגר בריאותי? מחפשים פתרון טבעי? נשמח להקשיב ולבדוק איך ניתן לסייע. כתבו לנו כאן:

×