טופהילדבש מאנוקה - כוח הריפוי של הטבע

" דבש מנוקה זה מוצר פלא! אני בן 72 וסובל מסכרת. לפני מספר חודשים הומלץ לי על פעולה כירורגית עקב סתימות בכלי הדם הקטנים ברגליים (סיבוכים של סכרת). התחלתי לצרוך דבש מנוקה בריכוז 550+, כפית עד 3 כפיות ביום ולאחר שלושה חודשים הרגשתי הקלה משמעותית וכיום אני כבר לא סובל מכאבים. עוד תופעה שנתקלתי בה היא שפצעים מתרפאים יותר מהר וגם הפלאק על השיניים פחת. דרך אגב, למרבה הפלא כשאני צורך דבש מנוקה רמת הסוכר שלי בדם לא עולה! בדקתי."

"נס ריפוי. לבעלי היה פצע שלא התרפא. מרחתי עליו את זה וכיסיתי בתחבושת. היה שיפור של לפחות 50% בן לילה"

"זה הדבש הכי טעים שניסיתי אי פעם. אני אוהבת את הסמיכות, הטעם האותנטי. אין לי מחלות הדורשות שימוש בדבש אבל אני מתכננת לקחת אותו לאורך זמן כדי לוודא שזה יישאר ככה. זה הרכישה הראשונה שלי של דבש מאנוקה. בדקתי די הרבה לפני הרכישה ומצאתי שמותג זה  מציע את האיכות, הערך והטעם הכי טוב מכולם"

כשאנחנו חושבים על ממתיקים, ישר קופצים לנו לראש דברים רעים- סכרת, השמנה, וחורים בשיניים. לא תאמינו כמה דברים טובים מצויים בדבש וכמה תכונות לריפוי תחלואים שונים קיימות בו. עד לא מזמן נקשר שמו רק בתרופות סבתא, אבל לאחרונה השימוש בו הוכח כיעיל כך שבמצבים מסוימים גם בתי-חולים נעזרים בסגולותיו.

רבות דובר וסופר אודות תכונותיו המופלאות של הדבש. כיום, ניתן למצוא סוגים שונים של דבש המופקים ממגוון אדיר של צמחים ופרחים, כגון: פרחי הדרים, איקליפטוס, זעתר ועוד. התכונות הבריאותיות של הצמחים עוברות אל הפרחים. הצוף הנאגר על ידי הדבורים מכיל תכונות אלה.

ההבדל בין סוגי הדבש השונים הוא בטעם, המושפע מן הצמח ממנו הופק הדבש, והמשותף ביניהם מתבטא בפעילות האנטי-בקטריאלית, הודות לאנזימים הקיימים בדבש, כל עוד הוא לא נחשף לחום.

כל דבש טבעי לא מחומם הוא מקור טבעי לחומצות אמינו, ויטמיני B, סידן, נחושת, ברזל, מגנזיום, מנגן, זרחן, נתרן ואבץ.

בנוסף לסוגי הדבש הרגילים, קיים אחד שאינו מוכר וידוע בישראל. דבש זה מופק מפרחיו של שיח ה"מאנוקה"  (מנוקה, MANUKA)- בלטינית Leptospermum Scoparium , הגדל באזור נידח ולא מיושב בניו-זילנד.

מקדם העוצמה של דבש מאנוקה 

המרכיב הפעיל בדבש מנוקה (מאנוקה) הוא מתיל גליוקסאל (MGO). הוא האחראי על פעילותו האנטי בקטריאלית, ואינו קיים בסוגי דבש אחרים. הריכוז שלו בדבש מנוקה הוא בין 38 ל-1800 מ"ג לק"ג. הדרישה המינימלית לפעילות אנטיבקטריאלית היא 100 מ"ג לק"ג. נמצא כי ככל שריכוז החומר הפעיל גבוה יותר, הפעילות האנטיבקטריאלית חזקה יותר.

דבש עם ערכי MGO גבוהים הוא נדיר מאד ובהתאם גם המחירים שלו. לאחרונה מצאנו דבש עם ערכים של עד 1800 MGO. אבל במחיר של יותר מפי 10.

יתרונות דבש מאנוקה

פעילותו המוגדרת כ Non-Peroxide ואנטי-בקטריאלית עוצמתית ביותר. הוא מונע התרבות של חיידקים, אפילו עמידים ביותר.

מפחית את עמידותו ומנטרל את פעילותו של החיידק הליקובקטר פילורי, ואף קוטל אותו, בעוד אנזימים של דבש רגיל אינם עושים זאת.

יעיל פי 2 בטיפול נגד Staphylococcus aureus וכן נגד Strephtococcus pyogenes הגורם לדלקות וכאבי גרון.

חודר לשכבות העמוקות של תאי הגוף, בעוד אנזימים המצויים בדבש רגיל אינם עושים זאת.

שומר על יציבותו במגע עם נוזלי הגוף, בעוד האנזימים המצויים בדבש רגיל מתפרקים.

יכול לעבוד מצוין גם תחת תחבושות (לטיפול בכוויות וניתוחים).

 

אינדיקציות לשימוש בדבש מאנוקה

כיבי קיבה (אולקוס), תסמונת המעי הרגיז, גזים ונפיחות, ונוכחות של החיידק הליקובקטר פילורי Helicobacter pylori, שנמצא כגורם העיקרי להתפתחות דלקות וכיבים בקיבה. במקרה זה, התחילו את היום עם כף דבש מאנוקה (Manuka).

ריפוי פצעים, חתכים, כוויות, אקנה, אקזמה ובעיות עור נוספות. מאותה הסיבה שדבש יעיל לטיפול בכיבים ודלקות בקיבה, הדבש יעיל גם לטיפול בפצעים. סגולותיו מסייעות בחיטוי והגלדה של פצעים מסוגים שונים כמו חתכים, כוויות, פצעי לחץ ואפילו אקנה. לאחר שיעלות הדבש הוכחה במחקרים, אף בתי חולים עושים בו שימוש במצבים מסוימים. לטיפול בחתך קל, שאינו מדמם במיוחד או כוויה קלה, יש למרוח דבש מאנוקה חמים, לעטוף בתחבושת גזה ולהחליפה מידי יום. לטיפול באקנה ניתן לנסות למרוח שכבת דבש דקה על הפצעים, הדבש מייבש את הפצעים ומונע דלקת וגירוי. על פי מחקר אחד, שפורסם בכתב עת מדעי, פצעים כרוניים הופכים לבעיה עולמית בריאותית משמעותית, עקב בעיות עמידות לאנטיביוטיקה. הטיפולים נעשו יקרים וקשים לטיפול, מושבות החיידקים העמידים (ביופילם), תורמים לעיכוב הריפוי. יש צורך דחוף לאמצעים חדשים, יעילים לטיפול בפצעים. דבש מאנוקה הוכיח יכולת גדולה בתחום זה. לצורך המחקר, סקרו החוקרים דבש מאנוקה בפרט כטיפול חלופי פצעים, בגלל פעילותו האנטי בקטריאלית, הספקטרום הרחב שלו, וחוסר היכולת של חיידקים לפתח עמידות נגדו. המחקר הצביע על כך דבש עשוי למנוע התיישבות חיידקים, ולחסל מושבה שכבר הוקמה. יתר על כן, הם דיווחו כי דבש מנוקה יכול לשמש בהצלחה להרוג את כל ה- MRSAA* בפצעים כרונים. החוקרים תומכים בשימוש בסוג זה של דבש, כטיפול מקומי יעיל לטיפול בדלקות, ובפצעים כרוניים.(4)

"זה לא קל למצוא דבש מנוקה טוב. הדבש הזה הוא הכי טוב שמצאתי. אני לוקח כפית אחת בלילה מסיבות בריאות. גיליתי שזה גם עובד נפלא על החתכים שלי. גם הכלב שלי (כן, כלב) עבר לאחרונה ניתוח ולא התרפא טוב. אחרי חודש זה היה עדיין נפוח וקצת אדום. שמתי קצת מהדבש על הפצע ותוך לילה האדמומיות נעלמה. זה באמת מדהים" -- 

חדש! דבש מאנוקה טהור - היחיד עם אישור צד ג' שהוא ללא חומרי הדברה, ברמה טיפולית של 10+ - במשלוח מהארץ. 2 יחידות בהנחה

לטיפול בכיבים על העור ונגעים כתוצאה מסכרת, לטיפול בפצעי לחץ, שאינם מגיבים לטיפול קונבנציונאלי. מומלץ להשתמש בדבש מאנוקה או במשחה סטרילית העשויה מהדבש. חוקרים גילו כי מריחה של דבש מנוקה על העור יכולה לחסל מגוון רב של גורמי מחלות, לרבות MRSA (:סטאפילוקוקוס עמיד לאנטיביוטיקה, חיידק טורף, חיידק אלים). החוקרים היו מרוצים מהעובדה שהחיידקים שטופלו לא פיתחו עמידות לדבש.

"חזק באמת. עובד נפלא כשיש לי אקזמה (אגזמה). אני פשוט מורח את זה ומשאיר את זה על העור לחצי שעה, ושוטף. עשו זאת לשבוע, וראו שיפור גדול"

"זה ריפא את הפטריות ברגל של אבא שלי. אני משתמש בו כשיש לי פצע סרטני והוא מאיץ את תהליך הריפוי".

"קניתי את הדבש לשכן סכרתי שהיה לו פצע כואב ברגל שהיה לו קשה להחלים. אשתו אחות ונגמרו לה הרעיונות איך לטפל בו. כשהיא שמה את הדבש על הפצע שלו לראשונה, וחבשה אותו, זו היתה הפעם הראשונה מזה שבועות שהיתה לו איזשהי הקלה בכאב."

"תמיד יהיה לי את הדבש בארון התרופות שלי. לאחר שהתנסיתי בדבש הזה אני מבין את החשיבות של דבש מרוכז בדירוג UMF גבוה. אני משתמש בדבש כתרופה לכל סוגי בעיות העור, הגרון, ועוד. הוא מחזק את החיסוניות, ועוזר למעי ולצרבת. בקיצור, דבש שהוא נס. יקר אבל זה הגוף שלך. "

חיזוק מערכת החיסון, מניעה וטיפול בדלקות גרון חוזרות, שפעת, טיפול בשיעול: מנהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) הודיע לפני מספר שנים כי תרופות לצינון ושיעול אינן יעילות כשמדובר בילדים עד גיל 6 ושהסכנה הכרוכה בשימוש בהן עולה בהרבה על התועלת. בשל כך, בישראל לא ניתן לרכוש סירופ לשיעול לפעוטות ולילדים עד גיל שש ללא מרשם רופא.  מחקר שפורסם בכתב העת Pediatrics מצא כי שתי כפיות דבש לפני השינה סייעו להקלה על השיעול בילדים בני שנה עד חמש.

"כשקיבלתי את השפעת, היא נמשכה רק 4 ימים (אבל הייתי במיטה רק 24 שעות). אצל כל מי שקיבל שפעת מסביבי זה לקח שבוע-שבועיים. מנוקה היתה תמיד  האנטיויראלי \ אנטיבקטריאלי שלקחתי לדרך. לא לקחתי אנטיביוטיקה במשך 14 שנים"

טיפול במחלות וראליות כולל וירוס הקורונה Covid-19: דבש מאנוקה עשוי לתרום בהתמודדות עם נגיף הקורונה בגלל הפעילות האנטי בקטריאלית החזקה שלו שהוכחה במספר מחקרי מעבדה (5) והיכולת שלו להתמודד עם מושבות פתוגנים (ביופילם). הדבר דורש עוד מחקר אולם למעט חולי סכרת ואנשים שאלרגים לדבש- השימוש בדבש בטוח לחלוטין. בימים אלה (יוני 2020) נערך מחקר קליני גדול (1000 איש!) בקהיר שבודק את השפעת הטיפול בדבש מאנוקה על חולי קורונה. נכון לשעת כתיבת שורות אלה תוצאות המחקר טרם פורסמו. (6)

טיפול בשלשול: תכונותיו של דבש מנוקה יעילות גם כנגד שלשול. שתייה מרובה של מים מקלה על שלשול, אך אם נוסיף כף אחת או שתיים של דבש, התוצאות יכולות להיות יעילות יותר ולהביא להקלה מהירה יותר. אנשים סכרתיים צריכים כמובן להיזהר שלא להגזים עם כמויות הדבש.

נסיגת חניכיים ודלקת חניכיים – עקב הפעילות האנטיבקטריאלית הגבוהה של דבש מנוקה, נמצא כי לעיסה או מציצה של מוצרי מדבש מנוקה לא רק הורידה ב-35% את כמות חיידקי השן אלא גם הורידה ב35% את אזורי הדימום. וגם, הסידן, האבץ והזרחן מועילים. ניתן להשיג דבש מנוקה גם כמשחת שיניים, בשילוב פרופוליס.

טיפול יופי: כפית דבש מנוקה ליום היא שיקוי מרפא לשיפור האנרגייה ואיכות החיים. וידוע שהיא משפרת את גם מרקם העור (2).

משפר את איכות השינה: הדבש משחרר באיטיות את הגליקוגן הנחוץ לשנת לילה רגועה. ישנם אתגרי בריאות רבים הקשורים לחוסר שינה.

טיפול בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה (MRSA):  במחקר קליני שפורסם ב- 2008 (7) שבו הושווה טיפול קונבנציונאלי לטיפול לטיפול בדבש מאנוקה בכיבים כרונים נמצא כי דבש מאנוקה תרם למיגור של 70% מהכיבים.
בנוסף, ד"ר די קרטר- Dr. Dee Carter מאוניברסיטה של סידני - University of Sydney's School of Molecular and Microbial Biosciences, ציין כי לאנטיביוטיקה יש חיי מדף קצרים והחיידקים הפתוגנים נהפכים במהירות לעמידים, מה שהופך אותה לחסרת תועלת לאורך זמן. הדו"ח , שפורסם בכתב העת האירופי למיקרוביולוגיה קלינית ומחלות זיהומיות, European Journal of Clinical Microbiology and Infectious Diseases , טען כי דבש מנוקה חיסל כמעט כל החיידקים הפתוגנים. שלא כמו כל האנטיביוטיקה הזמינה בשוק של היום, אף אחד מסוגי חיידקים שנבדקו, לא הצליחו לשרוד את טיפול דבש. לדברי ד"ר קרטר, יש תרכובות מסוימות בדבש מנוקה, כמו methylglyoxal, הגורמות לכשל רב-מערכתי של החיידקים, ההורג אותם לפני שהם מסוגלים להסתגל ולפתח חסינות. (3)

חדש! דבש מאנוקה עוצמתי ברמה טיפולית מקסימלית של UMF 24+ (ו-MGO 1122+) במחיר מבצע!

טיפול בחיות מחמד

"לא קניתי את זה לעצמי. קניתי את זה לשני כלבי הלברדור שלי שסבלו משיעול המלונה (מצוקה נשימתית מדבקת מאוד וקשה מאד). רק להביא כלב אחד לביקור אצל וטרינר עלה לי 600$ ובנוסף על כך מחיר האנטיביוטיקות שהם רשמו שלמעשה רק סיבכו את המצב. נעשיתי נואש והתחלתי לחפש רפואות הומאופתיות. ואז קניתי את הדבש וגם שמן קוקוס . תוך שעה מרגע שנתתי להם כמה כפיות, שני הכלבים השתפרו באופן דרמטי. נפלתי מהכיסא - רק האנטיביוטיקה עלתה 300$ לכל כלב. הדבש הזה עלה הרבה פחות וגם הטעם טוב. הלכתי לחנות הקרובה וקניתי דבש מאנוקה לכלב של אבא שלי אבל מחברה אחרת. האיכות והטעם היו אפס לעומת הדבש הזה."

איך להשתמש?

כדי להשיג תוצאות מקסימליות, מומלץ לקחת 1-2 כפיות ביום (עדיף כפית פלסטיק ולא מתכת). לשיפור האפקט החיסוני, אפשר להוסיף כפית קינמון ציילון אורגני (2).

שאלות ותשובות

מותר לקחת דבש מאנוקה בהריון?  (4)

דבש מאנוקה הוא רפואה טבעית מצויינת ומוכחת שהוכחה מדעית לסייע בריפוי מצבי בריאות רבים, כולל הפחתת הצורך בתרופות, שיש להן נטייה לגרום לתופעות לוואי שליליות.
דבש מאנוקה רותם יכולות ריפוי חזקות שהוכחו להיות מוצלחות יותר בטיפול במגוון רחב של דלקות, אפילו יותר חזק מהאנטיביוטיקה הכי חזקה. אפשר להשתמש בו לטיפול במצבים כמו כיבים \ כאבי בטן, כאבי גרון, צרבת, IBS, גסטריטיס, דלקות במעי, דלקות באוזן, דלקות בסינוסים, וכו'. מדענים גילו תכונות ריפוי חזקות .
בטוח לחלוטין לקחת דבש מאנוקה בהריון. אפשר לקחת אותו גם כשאת מניקה. זו אלטרנטיבה מצויינת לתרופות קובנציונליות ואפשר להשתמש בו בהריון ללא כל תופעות לוואי שליליות. אין שום עדות המציעה שהוא יכול להשפיע על העובר.
 
חשוב לזכור:
1. זה בטוח לצרוך דבש מאנוקה בהריון.
2. זה בטוח לצרוך דבש מאנוקה בהנקה.
3. זה בטוח להשתמש בדבש מאנוקה על העור בזמן ההריון.
4. זה בטוח לפעוטות להשתמש בדבש מאנוקה באופן מקומי על העור.

לתת או לא לתת דבש לתינוקות?

מכיוון שמערכת החיסון אצל תינוקות בני יומם עדיין לא התפתחה, קיים חשש לזיהום של חיידק הבוטולינום. בזמנו נקבע מקדם ביטחון של חודש אחד בלבד כמספיק בהחלט!!!. מקדם זה הלך ותפח ללא צורך. כיום לוקחים מקדם בטחון של פי 12 ולא נותנים דבש לתינוקות מתחת לגיל שנה.

האם יש תופעות לואי?

מי שאלרגי לדבורים צריך להיזהר גם מדבש מנוקה.

איזה סוג מומלץ? ואיך לזהות איכות?

יש לבדוק גם שהדבש RAW (לא מחומם), לא מהונדס, וללא תוספות.

צפו בדברי המגדל:

רמת MGO טיפולית:

 1. 250 ומעלה (UMF 10+) - רמה טיפולית. אפשר להשיג במשלוח מהיר מהארץ .
 2. 500 ומעלה (UMF 15+) - רמה טיפולית גבוהה
 3. 800 ומעלה (UMF 20+) - רמה טיפולית סופר גבוהה.
 4. 1100 ומעלה (UMF 24+) - רמה טיפולית מקסימלית.

דבש מאנוקה מומלץ שיהיה כעזרה ראשונה בכל בית. מומלץ לקחת דבש מרוכז בחוזק גבוה. הריכוז הטיפולי המינימלי המומלץ הוא לפחות 250 - המכיל 250 מ"ג מתיל גליקסאל ב- 1 ק"ג דבש ונחשב אפקטיבי וחסכוני. נמליץ על הדבש של New Zealand Honey Co, מניו זילנד. תמצאו על המוצרים של החברה אלפי דירוגים ב-AMAZON עם ציון ממוצע של 4.5 כוכבים. לחברת NZ Honey Co יש דירוג כפול - הן UMF והן MGO. ה UMF. זהו ארגון הקובע תהליך איכות מסודר לבדיקה חיצונית של איכות הדבש. ובנוסף החברה בודקת גם את ה-MGO של הדבש בעצמה.

להלן טבלה המשווה בן ערכי UMF לערכי MGO:

UMF לעומת MGO השוואת ריכוזים

UMF לעומת MGO השוואת ריכוזים

מאיפה להשיג?

דבש מאנוקה טהור בריכוז טיפולי של UMF-10 ניתן לקבל במשלוח במיזוג עד הבית, ישירות מחנות טבע-לי בראשון לציון. זהו דבש מקורי טהור של חברת PURITI, שהעלתה באופן דרמטי את רף הבדיקות כדי להביא לכם את דבש המאנוקה האיכותי ביותר שקיים. חברת PURITI היא בין היחידות שהדבש שלה נבדק על ידי מעבדות בלתי תלויות כדי להבטיח שהוא נקי מחומרי הדברה ומהנדסה גנטית. חוששים שהמוצר יתבשל בדרך? בטבע-לי המשלוח נעשה במיזוג.

חדש! דבש מאנוקה טהור טיפולי UMF-10 במשלוח מהיר מהארץ

אם אתם רוצים דבש טיפולי יותר מרוכז, נוכל לעזור לכם להשיג מחו"ל את דבש המאנוקה המקורי של New Zealand Honey Co, בריכוזים גבוהים יותר. נמליץ דבש ברמה טיפולית סופר גבוהה זה UMF 20+ (שווה ערך ל-MGO 829). לרוצים לחסוך, יש גם רמה טיפולית נמוכה יותר של UMF 15+ (עם MGO 514) - רבע קילו וחצי קילו במחיר משתלם. המוצר נשלח לארץ בשילוח אקספרס עם אחריות, ובתוך הארץ במיזוג, ובדרך כלל מגיע תוך כ-7-12 ימי עסקים (ייתכנו לעיתים עיכובים עקב מצב ויראלי, חופשות וחגים).

חדש! דבש מאנוקה ברמה טיפולית מקסימלית של UMF 24+ (ו-MGO 1122+) במחיר מבצע!

 

אנחנו בטופהיל מאמינים שלכל אדם יש את הפרופיל הבריאותי הייחודי לו, וכל אדם זקוק לתמיכה אישית ולליווי לאורך זמן. צוות הייעוץ הנטורופתי שלנו ישמח לייעץ. העיקר הבריאות! וכשרוצים להבריא ייעוץ נטורופתי יכול לסייע מאד ולחסוך הרבה זמן וכסף. השירות בעברית וגם ברוסית וכולל משלוחים עד הבית. ניתן ליצור קשר בוואטסאפ, או לתאם שיחה בטופס הבא:

איך נראה שיח המאנוקה

הנה מבט מקרוב

אנחנו בטופהיל מאמינים שלכל אדם יש את הפרופיל הבריאותי הייחודי לו, וכל אדם זקוק לתמיכה אישית ולליווי לאורך זמן.

לחצו כאן ותאמו איתנו התייעצות נטורופתית ללא עלות

References

1.  MGO MANUKA HONEY

 1. טלי רויזמן, נטורופתית , מתוך אתר מעריב  סגנון | 14/5/2014 – כותבת על ממצאי המחקר שהוצגו בכינוס השנתי של האקדמיה האמריקנית לאותולרינולוגיה - תורת האוזן והגרון, שהתקיים בשיקגו
 2. Using Manuka Honey During Pregnancy
 3.  פעילות האנטיבקטריאלית הלא שיגרתית של דבש מאנוקה-  המאמר בתרגום מכונה
 4. פוטנציאל ריפוי פצעים כרונים ע"י דבש מנאנוקה, תרגום מכונה
 5. השפעה אנטי ויראלית- מחקר מעבדה
 6. מחקר דבש מאנוקה לטיפול בוירוס הקורונה במצרים
  7
  . מחקר קליני טיפול בכיבים
  8. עוצמת דבש מאנוקה - הבנת סוגי ואיכויות הדירוגים

 

 

×

נשמח להקשיב ולבדוק איך ניתן לסייע. כתבו לנו כאן:

×