האם לא הייתם חפצים לדעת ששניים מהוויטמינים בקבוצת B מסייעים במניעת פיברומיאלגיה ותומכים בעת התאוששות ממצבי התמכרות של סמים ואלכוהול? כל שאר החיות יודעות באופן אינסטינקטיבי כי הוויטמינים B15  ו- B17 מונעים סרטן על ידי הטבע. בני-אדם יכולים להשיג את שני הוויטמינים הללו ממזון, אך בארה"ב, כאשר הם נמכרים כתוסף של קבוצת B, הם מחוץ לחוק ואינם כלולים בתוצרי מאכלים רבים.

ויטמין B15, אשר אף ידוע כחומצה פנגמית, הינו ויטמין השנוי במחלוקת באמריקה, אשר הוסר מתוספי הוויטמינים מקבוצת B. חומצה פנגמית איננה בנמצא בארצות הברית, משום שמשרד הבריאות והאוכל של ארצות הברית הוריד מהשוק מוצרים המכילים את החומצה עוד לפני יותר משני עשורים. למרות זאת, משרד הבריאות והאוכל של ארצות הברית כן עקב אחר מגוון רחב של מצבים רפואיים במדינות אחרות, בהם נעשה טיפול מוצלח בעזרת ויטמין B15.

רוסיה נחשבת למדינה המתקדמת ביותר כאשר מדובר בשימוש ב- B15, בשל אמונתה כי הוא רכיב תזונתי קריטי לטיפול במגוון רחב של סימפטומים ומחלות. מדענים רוסיים הוכיחו כי תוספת חומצה פנגמית עשויה להפחית את הצטברות החומצה הלקטית בגופם של ספורטאים ועל ידי כך, להפחית את עייפות השריר ולהגביר את הסיבולת. הממ... האם אתם חושבים כי הוויטמין הזה עשוי לסייע בטיפול בפיברומיאלגיה?

רוסיה משתמשת ב- B15 באופן שגרתי עבור טיפול בסוגיות בריאותיות רבות, כגון:

 • אלכוהוליזם.
 • התמכרות לסמים.
 • סניליות והזדקנות.
 • נזק מוחי מינימלי עבור ילדים.
 • אוטיזם.
 • סכיזופרניה.
 • מחלות לב.
 • לחץ דם גבוה; סוכרת.
 • מחלות עור.
 • מחלות כבד.
 • הרעלות כימיות.

דמיתיל-גליצין (DMG) היווה תחליף לוויטמין B15 בארצות הברית, משום שהאמונה הרווחת היא כי הוא יגביר את ייצור החומצה הפנגמית בגוף. דמיתיל-גליצין זקוק לחומצה גלוקונית כדי לייצר חומצה פנגמית. דמיתיל-גליצין נחשב לרכיב הפעיל של החומצה הפנגמית.

DMG - (די-מתיל-גליצין) הנקרא גם B15 מעלה רמות אנרגיה, ומסייע בעייפות. הדבר מסייע בטיפול בדיכאון ודיכאון עונתי. נמצא גם במחקרים כי הוא מפחית תדירות של התקפים אפילפטיים.

ד"ר רימלנד, שהוא חסיד של התוסף בטיפול באוטיזם מצא על פי ניסיונו הרב כי התוסף מגדיל את טווח הקשב ומסייע בשיפור מצב הרוח ובהפחתת התקפי כעס והתנהגות כפייתית. מנסיונו ה-DMG גם גרם לשיפור הדיבור במקרים של ילדים שלא דיברו קודם.

תועלות נוספות של DMG כוללות: שיפור בזרימת הדם, שיפור במטבוליזם של הגלוקוז, סיור בייצור הנוירוטרנסמיטורים וה-DNA, סיוע למערכת החיסון ע"י שיפור התגובה החיסונית של הגוף, איזון רמות הגלוקוז בדם, תמיכה בטיהור הכבד, אנטי-וירלי, אנטי בקטריילי, נוגד גידולים, מטהר הרעלות כימיות, ומשפר את תפקוד הכבד.

ניתן למצוא חומצה פנגמית ב:

 • דגנים מלאים כגון אורז מלא.
 • שמרי בירה.
 • גרעיני חמנייה וגרעיני דלעת.
 • גרעיני משמש.

B15 מסייע בייצור של חומצות אמינו ספציפיות כגון מתיונין. הוא משחק תפקיד בחמצון הגלוקוז בנשימת התא. כמו ויטמין E, הוא פועל כנוגד חמצון המסייע להאריך את חיי התאים דרך הגנה עליהם מפני חמצון. החומצה הפנגמית מגרה קלות את המערכת האנדוקרינית ומערכת העצבים, ועל ידי הגברת תפקוד הכבד, היא מסייעת לתהליך סילוק הרעלים מהגוף.

הוכח כי B15  מפחית את רמת הכולסטרול בדם, משפר את זרימת מחזור הדם  והחמצון הכללי של תאים ורקמות, ומסייע לטפל במחלות כגון טרשת העורקים ויתר לחץ דם – כמה מהמחלות הנפוצות ביותר באמריקה.

באירופה, נעשה שימוש בוויטמין B15 כדי לטפל בהזדקנות מוקדמת, גם בשל היכולת שלו לגרות ולהאיץ את מחזור הדם והשפעותיו בתור נוגד חמצון. הוא מסייע להגן על הגוף מגורמים מזהמים, בייחוד פחמן חד-חמצני. חומצה פנגמית (וייתכן גם דמיתיל-גליצין) מציעה תמיכה לכל מי שגר בעיר גדולה ומזוהמת או תחת לחץ רב.

כפי שהוזכר קודם לכן, ברוסיה, נעשה שימוש בחומצה פנגמית בעת טיפול בתלות באלכוהול והאמונה הרווחת היא כי הוא מפחית חשק לאלכוהול. דווח כי הוא מפחית חמרמרות. אף נעשה שימוש בוויטמין B15 לטיפול בתשישות, כמו גם באסטמה ושגרון, והוא אפילו בעל מספר יכולות הנוגדות אלרגיות. חלק מהפסיכיאטרים המטפלים בילדים דיווחו תוצאות חיוביות בעת שימוש בחומצה פנגמית לטיפול בילדים המופרעים או מוטרדים רגשית; נעזרים בו כדי לגרות את יכולת הדיבור שלהם ואת התפקודים הרגשיים הקשורים לכך. אף יתכן כי B15 הוא רכיב תזונתי המסייע בטיפול באוטיזם, אך קיים צורך במחקר יותר מדויק.

כרגע לא חוקי להפיץ B15 בארצות הברית, אף על פי שנעשה בו שימוש כתוסף לזמן מה לאורך שנות ה- 70. הצורה הנפוצה ביותר של חומצה פנגמית היא סידן פנגמתי, אך הוא מופיע כדמיתיל-אליצין, הרכיב הפעיל ברוסיה. חומצה פנגמית או דמיתיל-גליצין, לרוב נוטלים עם ויטמין E וויטמין A. כמות שכיחה של דמיתיל-אליצין היא בין 50 ל- 100 גר'. לרוב נוטלים אותו פעמיים באופן יומיומי, בדרך כלל עם ארוחת הבוקר וארוחת הערב. רמת הנטילה הזו עשויה לשפר את רמות האנרגיה הכללית, לתמוך במערכת החיסון ולהפחית את החשק לאלכוהול, מה שהופך אותה ליעילה בעת מיתון בעיות אלכוהול כרוניות.

עבור מידע נוסף אודות ויטמין B15, בקרו את The Richardson Cancer Prevention Diet.

המלצות טופהיל

מומלץ DMG נוזלי - 60 מנות של 300 מ"ג.

בחרו היום בבריאות של מחר! טופהיל הוקמה כדי להנגיש ידע נטורופתי בחינם וכדי לעשות שינוי תודעתי בתפיסת הבריאות של כולנו, היא מממנת זאת ע"י מתן ייעוצים נטורופתים ומכירת תוספי תזונה. הירשמו לקבלת טיפים ומבצעים למייל. וכן לערוץ הטלגרם החדש שלנו - @topheal. אנחנו בטופהיל מאמינים שלכל אדם יש את הפרופיל הבריאותי הייחודי לו, וכל אדם זקוק לתמיכה אישית ולליווי לאורך זמן. העיקר הבריאות! וכשרוצים להבריא ייעוץ נטורופתי יכול לסייע מאד ולחסוך הרבה זמן וכסף. לשירותכם גם חנות טבע ייחודית - עם שפע ויטמינים ומינרלים במבצע, ומשלוח במיזוג עד הבית כדי שלא ינמס לכם בדרך. ניתן ליצור איתנו קשר בטלפון 03-9569449, לכתוב לנו, או להגיע אלינו לקליניקה בראשון לציון.

References

 1. The Forbidden Vitamin B15

×

נשמח להקשיב ולבדוק איך ניתן לסייע. כתבו לנו כאן:

×