מה אנורקסיה מחוללת בגוף?

כותבת מיכל אפק  - פסיכולוגית קלינית במרכז להפרעות אכילה ומשקל בתל השומר ומנהלת קהילת הפרעות אכילה באתר "כמוני":

"מראה שלדי, עור מחוספס וסדוק, שיער דליל, ציפורניים שבירות, שיניים חסרות, רוק מועט בפה והפסקת הווסת - זה מה שאנורקסיה עושה לגוף"

"הגוף האנורקטי הוא גוף מורעב. הסימפטומים הפיזיים של אנורקסיה נרבוזה הם כמעט תמיד תוצאה של תת-תזונה. כאשר הגוף מוזן ומשקל הגוף חוזר לטווח הנורמה, רוב הסימפטומים ייעלמו או ישתפרו בהרבה (למרות שעליה במשקל כשלעצמה לעולם לא מהווה מרפא לאנורקסיה). המצב הפיזי של הסובלים מאנורקסיה דורש מעקב קבוע על ידי רופא עקב הסיכון הגבוה הכרוך בהפרעה."  (1)

אנרוקסיה קשורה קשר הדוק לאתגרים תזונתיים

הטיפול בצד התזונתי הוא החשוב ביותר, ולא הצד הנפשי!!! הכולל לעיתים קרובות תרופות פסיכיאטריות נטו, ללא תמיכה תזונתית. מתן תרופות אמנם מטשטש את הסימפטומים הנפשיים, אבל מחמיר את המצב הגופני!!!

  • חוסר ויטמיני B קשור לכל הבעיות הנפשיות (הרחבה - "תזונה לנפש" , (2) ).
  • חוסר אנזימי עיכול הוא חוליה חלשה במיוחד – קריטית, אצל אנורקסיים ורזים כרונים. חוסרים אלה קשורים: במיוחד לחוסר תאבון, בחילות, הקאות, גזים – בטן נפוחה, כאבי בטן. באופן מיוחד חסרים האנזימים לעיכול חלבונים. כי חוסר זה מביא לירידה בספיגת חלבונים מהמזון, שהם אבני הבניין של הגוף:
  • ירידה במסת השריר – חולשת שרירים, במצב חמור גם פגיעה בשריר הלב. חוסר דם, נשירת שיער, ציפורניים שבירות, פגיעה במסת העצם.
  • ירידה בייצור האנזימים שלהם תפקידים רבים.
  • ירידה בייצור נאורו-טרנסמיטורים – מעבירים בין עצביים, פגיעה בפעילות המוח והשלכות נפשיות.
  • ירידה בייצור הורמונים שונים – הפרעות הורמונאליות והפסקת מחזור.
  • ירידה בתפקודי בלוטת התריס. לתת פעילות הבלוטה יש השלכות נפשיות.
  • פגיעה חמורה בחניכיים ובשיניים, בגלל הקאות!!! בין אם זה נעשה בכוונה תחילה (בולימיה), לבין אם ההקאות הן עקב בחילות, כתוצאה ממחסור באנזימי עיכול.

המלצות טופהיל

בחרו היום בבריאות של מחר! טופהיל הוקמה כדי להנגיש ידע נטורופתי בחינם וכדי לעשות שינוי תודעתי בתפיסת הבריאות של כולנו, היא מממנת זאת ע"י מתן ייעוצים נטורופתים ומכירת תוספי תזונה. הירשמו לקבלת טיפים ומבצעים למייל. וכן לערוץ הטלגרם החדש שלנו - @topheal. אנחנו בטופהיל מאמינים שלכל אדם יש את הפרופיל הבריאותי הייחודי לו, וכל אדם זקוק לתמיכה אישית ולליווי לאורך זמן. העיקר הבריאות! וכשרוצים להבריא ייעוץ נטורופתי יכול לסייע מאד ולחסוך הרבה זמן וכסף. לשירותכם גם חנות טבע ייחודית - עם שפע ויטמינים ומינרלים במבצע, ומשלוח במיזוג עד הבית כדי שלא ינמס לכם בדרך. ניתן ליצור איתנו קשר בטלפון 03-9569449, לכתוב לנו, או להגיע אלינו לקליניקה בראשון לציון.

References

  1. מה אנורקסיה מחוללת בגוף - מאת מיכל אפק, פסיכולוגית קלינית במרכז להפרעות אכילה ומשקל בתל השומר ומנהלת קהילת הפרעות אכילה באתר "כמוני"
  2. Vitamin Supplementation Prevents Anorexia
×

נשמח להקשיב ולבדוק איך ניתן לסייע. כתבו לנו כאן:

×