מומחה שעבד בארגון הבריאות העולמי אומר שלחצו עליו לשנות דו"ח והתפטר

תכתובות פנימיות של ארגון הבריאות העולמי עם איטליה חשפו שהעוזר של מנהל ארגון הבריאות העולמי התגאה שהוא "הצליח" להסתיר דו"ח וללחוץ על מומחה לשנות נתונים על התנהלות ממשלת איטליה במשבר הקורונה. כתוצאה מכך, המומחה התפטר מארגון הבריאות העולמי וחשף את הסיפור

ד"ר פרנצ'סקו זמבון עבד בארגון הבריאות העולמי. כעת הוא מאשים את ארגון הבריאות העולמי בכך שהכריח אותו לשנות דו"ח על התגובה המוקדמת של ממשלת איטליה לפנדמית הקורונה. ארגון הבריאות העולמי פרסם דו"ח ב- 13 למאי 2020, אבל משך אותו בחזרה באותו היום. בכירים בארגון הבריאות העולמי מסרבים לשתף פעולה עם תובעים באיטליה שחוקרים את הטענות של זמבון. הם חוקרים את התמותה הגבוהה בברגמו, איטליה, אחת הנקודות החמות הגרועות ביותר בהתפרצות באיטליה ומרכז הגל של וירוס קורונה שעבר לכל אירופה. תושבי ברגמו מאוד ביקורתיים כלפי תגובת הממשלה. קבוצת שורדים בשם "אנו מאשימים" הגישה יותר מ- 250 תלונות נגד בכירים באיטליה בשנה האחרונה, ועוררו חקירה משפטית. ד"ר זמבון היה חלק מצוות של ארגון הבריאות העולמי שמונה כדי להסיק מסקנות מהניסיון האיטלקי כדי לעזור למדינות אחרות לשפר את התגובה שלהן לפנדמיה. הצוות ייצר דו"ח בשם "אתגר חסר תקדים: התגובה הראשונה של איטליה לקוביד-19 [וירוס קורונה סיני]".

ארגון הבריאות העולמי משך את הדו"ח באותו יום שפורסם, כי הכיל כביכול טעויות עובדתיות מינוריות, שזמבון טוען שתוקנו מהר. הוא אמר שהסיבה האמיתית שהדו"ח הוסר היתה בגלל שהאיר את ממשלת איטליה באור לא טוב, ולכן הופעלו חוטים כדי לסגור אותו.

זמבון אמר לסקיי ניוז שארגון הבריאות העולמי סיכן חיים בעולם ע"י הסתרת הדו"ח, מאחר וממשלות אחרות היו יכולות ללמוד שיעורים בעלי ערך מהטעויות של איטליה:

"היה יכול להיות להם מה שלנו לא היה – זמן", הוא אמר בביתו בוונציה. "לנו [באיטליה] לא היה זמן להתכונן, אבל הדו"ח הזה היה מאפשר להם לקנות זמן, שהיה המסלול הכי חשוב כדי להיות מוכנים טוב יותר לפנדמיה".

"אני חושב שהבעיה כאן היא לגבי חוסר עצמאות וחוסר שקיפות של ארגון הבריאות העולמי".

"המנדט של הארגון הוא לשמור, לקדם את הבריאות של אזרחי העולם…והסיפור שקרה במשך השנה מראה שהארגון קשור לאינטרסים אישיים, אינטרסים של ממשלות ולכוחות פיננסיים" אמר.

זמבון גם אמר שארגון הבריאות העולמי הפר את החוקים של עצמו על חושפי שחיתויות, על ידי כך שסירב לעקוב כשהתלונן על התערבות מבכירים.

"הסיפור האיטלקי הקטן הזה עוזר לך להבין את הסיפור הסיני הגדול יותר", אמר זמבון ל- AFP ביום רביעי, וטען שבייג'ין השתמשה בהשפעה שלה בארגון הבריאות העולמי כדי למנוע מהארגון לבקר את סין או לחקור את מקורות הפנדמיה.

הבעיה הגדולה בשביל ארגון הבריאות העולמי היא שזמבון טוען שיש לו תיעוד שמגבה את התלונות שלו והוא מסבך בכירים בראש הארגון, כולל המנהל הכללי טדרוס אדהנום גבריאזוס.

סוכנות AP דיווחו בשבוע שעבר שתובעים באיטליה מתעניינים במיוחד בעוזר לשעבר של מנהל ארגון הבריאות העולמי, ד"ר רניירי גוארה, הקשר של הארגון לאיטליה בזמן התפרצות הקורונה, הם מאשימים אותו בהצהרות שקריות אליהם כשנשאל בנובמבר.

נראה גם שארגון הבריאות העולמי הצהיר הצהרות שקריות לחוקרים. AP ציינו שאימיילים והתכתבות בצ'אט הראו שגוארה עבד כדי לדכא את הדו"ח מפני שהוא הביך את ממשלת איטליה, בניגוד להסבר כאילו הדו"ח של זמבון נגנז בגלל "חוסר דיוק עובדתי".

"בסוף הלכתי לטדרוס והשגתי את הסרתו", גוארה כתב לבכיר בבריאות הציבור באיטליה, ד"ר סילביו ברוספרו במסר בצ'אט ביום לאחר שהדו"ח סוכל.

המסר נכתב בנימה של התגאות, שהצליח להסיר את הדו"ח.

ארבעה ימים לאחר מכן, גוארה אמר לברוספרו שהוא עבד "כדי לגרום לדו"ח להפוך לאויר" מה שקרה בפועל. גוארה שלח מיילים לזמבון ולחץ עליו לשנות נתונים בדו"ח, מה שגרם לזמבון להגיש תלונה בארגון הבריאות העולמי, כחושף שחיתויות, ובסופו של דבר להתפטר מהארגון.

משרד התקשורת של ארגון הבריאות העולמי הכחיש שהמנהל טדרוס היה מעורב באופן אישי בהשמדת הדו"ח והמשיך להתעקש שמשכו אותו לאחר שפורסם מוקדם יותר עם "חוסר דיוקים וחוסר עקביות", מה שלא מסביר מדוע לא תוקן ופורסם שוב לאחר מכן.

חוקרים איטלקים היו "מבולבלים", כפי שסקיי ניוז ניסחו זאת, כשבכירים בארגון הבריאות העולמי התעקשו שגוארה נתן להם עדות שקרית כאזרח פרטי, לא כנציג הארגון, והתחיל לסרב לענות לשאלות של החוקרים.

"החוקרים מופתעים במיוחד מכך שגוף הבריאות הורה לצוות לא לשתף פעולה, וטען שהיתה להם חסינות משאלות. אבל הם הלכו אפילו רחוק יותר כשכתבו למשרד הבריאות האיטלקי ודחקו בו להגיד לחוקרים להקל את הלחץ על ארגון הבריאות העולמי", דיווח סקיי ניוז.

ארגון הבריאות העולמי אמר ביום רביעי שגוארה הוא כבר לא אחד מ-11 העוזרים של טדרוס, אבל כעת הוא "יועץ מיוחד" לטדרוס. גוארה הכחיש שמשהו לא בסדר במעשיו ואמר שהוא "סיפר לתובעים כל מה שידעתי באותו זמן, באמונה טובה גמורה". ארגון הבריאות העולמי אישר ביום רביעי שקיבל בקשה ל"עזרה משפטית בינלאומית ממשרד התובע הציבורי בברגמו".

מקור: Italian Whistleblower Says W.H.O. Superiors Forced Him to Change Coronavirus Report

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X