רשימת החומרים האסורים של Thorne

לא כל תוספי התזונה נולדו זהים. יש איכותיים יותר, ויש פחות, שמכילים חומרים נוספים. כמובן שאפשר אחרי זה לעשות ניקוי אביב. אבל מלכתחילה נמליץ לבחור תוסף נקי. לכל, כשבוחרים תוספי תזונה, נמליץ להבין את מדיניות האיכות של היצרן ומאיפה מגיעים החומרים שבהם הוא משתמש. ורק אז להסתכל על התוית כדי לראות מה המוצר מכיל (אם מדיניות לא תקינה אז תוית שרשום עליה 100% ויטמין C טהור יכולה להכיל 90% ויטמין C ו-10% עמילן תירס ולקטאז)

חברת Thorne Research היא חברה אמריקאית בעלת מדיניות איכות קפדנית (1). הנה תרגמנו את רשימת ה"לא" שלהם (2) כדי לראות מה לא כדאי שיופיע במוצר.

"רשימת הרכיבים שלעולם לא ימצאו במוצרים שלנו כוללת בין השאר (אבל לא רק):

טיטניום דיאוקסיד

צבע מאכל מטאלי שמלבין את הרכיבים. סווג על ידי הסוכנות הבינלאומית למחקר הסרטן כמסרטן מדרגה B2 (כלומר – "עשוי להיות מסרטן לבני אדם")

אצסולפאם K

אצסולפאם האשלגן המכונה באנגלית  Acesulfame-K (Ace-K) הוא ממתיק מלאכותי אשר מצוין על תוויות של מוצרי מזון בסימן E950 . נמצא קשר בין ממתיק זה לבין עמידות לאינסולין ולחץ דם גבוה.

אספרטיים

ממתיק מלאכותי שנמצא קשור לעמידות לאינסולין ולחץ דם גבוה

סורביטול

סוכר אלכוהול שמשמש כממתיק מלאכותי. יכול לגרום לשלשול, גזים ונפיחות.

סוכרלוז

ממתיק מלאכותי. גרם ללוקמיה במחקרי חיות ובקרב בני אדם מקושר לדלקות במעיים ולהפחתת החידקים הטובים בקיבה ולהפחתת הפלורה הטובה בקיבה (beneficial GI flora)

סירופ תירס עשיר בפרוקטוז (HFCS)

ממתיק המיוצר מעמילן תירס. אחד הגורמים המובילים לכבד שמנוני, סינדרום מטאבולי, השמנת יתר, סכרת ודלקות, והוא עשוי גם להכיל כספית.

חומרים שנאסרו לשימוש על ידי ארגוני ספורט בינלאומיים

אלו כוללים מעל 200 רכיבים (כולל סטרואידים אנאבוליים, חומרים נרקוטיים והורמוני גדילה), אשר יגרמו לפסילת הספורטאים מהשתתפות בתחרויות.

חומצה בנזואית

משמשת כחומר משמר במזון. כשמערבבים אותה עם ויטמין C יכול להיווצר בנזן (benzene) שהוא חומר מסרטן.

Butylated hydroxyanisole) BHA)

נוגד חמצון מלאכותי אשר מצטבר בריאות, בכבד ובכליות ונחשב כמסרטן, נמצא קשור גם לגידולים בבטן במחקרים שנערכו על חיות.

ביספנול A BPA

חומר כימי המשמש כחומר בניין בתעשיית הפלסטיק ליצירת בקבוקי פלסטיק וכלי פלסטיק אחרים. הוא מחקה את פעילות האסטרוגן בגוף ויכול לפגוע בפעילות בלוטת התריס, לגרום לאי פוריות, הפלות ואין אונות. בנוסף החומר יכול לפגוע גם בהתפתחות עוברית ולהגדיל את הסיכון לסרטן.

קרמין (Carmine)

פיגמנט טבעי של צבע אדום המיוצר מחרקים ויכול לגרום לתגובות אלרגיות ואנפילקסיס (תגובה אלרגית מהירה ולא תקינה של מערכת החיסון).

ציקלמטים

ממתיקים מלאכותיים שמותרים לשימוש בקנדה ואירופה אבל לא בארה"ב (כיוון שה-FDA לא מצא הוכחות לבטיחותם). מחקרים מצאו קשר בינם לבין גידולים בשלפוחית השתן בקרב מכרסמים וניוון אשכים ופגיעה בזרעים אצל קופים.

ביצים

אחד משמונת האלרגנים הנפוצים ביותר, אשר יכולות לגרום לתגובות אלרגיות ואי סבילות.

שרביטן סיני (Ephedra sinica, Ma Huang)

צמח שמשמש ברפאה סינית מסורתית. מכיל אפדרין, אשר שימש בעבר במוצרי הרזיה ונאסר לשימוש בארה"ב. שימוש לרעה בשרביטן יכול לגרום לעליה בלחץ הדם, קצב הלב ועשוי אף לגרום להתקף לב או שבץ.

אתיל ונילין (Ethyl vanillin)

חומר טעם מלאכותי בטעם וניל שמשמש בעיקר בשוקולד. מיוצר מפטרוכימיקלים ונמצא שיכול לגרום לתגובות אלרגיות וכאבי ראש בקרב אנשים רגישים.

אתילן אוקסיד (ETO)

משמש לסטרליזציה של מזון, צמחים ותבלינים. ארגון הבריאות העולמי (WHO) מדרג את ה-ETO כמסרטן מדרגה 1. הוא רעיל מאוד לכליות, לכבד ולעצבים ונאסר לשימוש בארה"ב.

צבעי מאכל מלאכותיים (FD&C numbered color pigments)

צבעי מאכל מלאכותיים מכילים לעיתים קרובות אלומיניום ולעיתים גם כספית. נמצאו קשורים לסרטן, היפראקטיביות ואלרגיות.

פרופילין גליקול

משמש בממתיקים, חומרי שימוש וחומרי המסה. גורם לתגובות אלרגיות ורעיל לכליות, הכבד ומערכת העצבים, במיוחד עבור תינוקות שמעכלים אותם לאט יותר.

שמנים שעברו הידרוגנציה (שומני טראנס)

לדוגמה – שמן סויה שעבר הידרוגנציה חלקית. כיוון ששומני טראנס מקושרים למחלות לב, שבץ מוחי, סכרת ודלקת, ה-FDA הוציא את השמנים הללו מרשימת החומרים הנחשבים באופן כללי לבטוחים ב-2015.

אירידציה (חשיפה לקרינה)

תהליך שמשמש לחיטוי מאכלים, צמחי מרפא, ותבלינים. נחשב שנוי במחלוקת בשל המחסור במחקרים ארוכי טווח לגבי מידת הבטיחות שלו ונאסר לשימוש בתוספי תזונה בארה"ב.

תוצרים של אגוזי עץ ובוטנים

בין שמונת האלרגנים הנפוצים ביותר שיכולים לגרום לתגובות אלרגיות ואנאפלקסיס.

פוליאתלין גליקול (PEGs)

הציפוי של טבליות שמשמש ליצירת טבליות קלות יותר לבליעה ולעיתים קרובות מכיל חומרים מסרטנים כולל דיאוקסן 1,4, אתילן אוקסיד ופחמימנים ארומטיים רב-טבעתיים.

Propyl gallate

חומר משמר נוגד חמצון סינטטי. זהו חומר מסרטן שיכול גם לגרום לאסטמה, גירוי בקיבה והפרעות למערכת האנדוקטרינית.

סכרין

ממתיק מלאכותי. יכול לגרום לסרטן שלפוחית השתן בקרב חיות, ואין אף מחקרים המוכיחים את בטיחותו בקרב בני אדם (רק תצפיתיים). בתור סולפונאמיד הוא יכול גם לגרום לתגובות אלרגיות (הרחבה: ממתיקים מלאכותיים).

סודיום בנזואט

משמר מלאכותי. כשמעורבב עם ויטמין C יכול להיווצר בנזן, שהוא חומר מסרטן.

סטארט (stearic acid, magnesium stearate)

עזרי יצור המסייעים להכניס יותר חומרים לתוך כל קפסולה. כחומצות שומן ארוכות שרשרת, הם יכולים לפגוע בספיגת חומרים מזינים.

סולפיטים (פוטאסיום ביוסולפיט, סודיום סולפיט)

חומרים משמרים. למרות שהם יכולים להופיע באופן טבעי במזון, הם לעיתים קרובות מוספים במהלך היצור. אלו הם חומרים אלרגנים שיכולים גם לגרום לתגובות אסטמטיות חריפות בקרב אנשים בעלי רגישות לסולפיט.

ונילין סינטטי

תוסף מלאכותי בטעם וניל שמשמש לחיקוי של טעם הוניל ומיוצר מפטרוכימיקלים. עשוי גם להיות מיוצר משמרים מהונדסים גנטית. יכול לגרום לתגובות אלרגיות, כאבי בטן ומיגרנות.

Tertiary butylhydroquinone) TBHQ)

נוגד חמצון סינטטי הקשור ל-BHA ו-BHT. גורם לגידולים, רעיל למערכת העצבים ויכול לגרום להגדלת הכבד."

יש מה לעשות

הגיע הזמן להעלות את הסטנדרט! ואפשר! חברות תוספים איכותיות רבות בארה"ב התחילו לסמן את התוספים שלהן בתור Non-GMO. חברה מובילה שמדיניות האיכות שלה מבדלת אותה לטובה היא Thorne Research. תהליך האיכות שלה מבטיח שכל מאות התוספים מתוצרתה אינם מכילים יבולי GMO. וגם נקיים ממאות חומרים נוספים. עקב הלחץ הציבורי, גם חברת NOW התחילה במהלך לפני כשנתיים והיום לטענתם 72% מהמוצרים שלהם הם ללא GMO. אבל עדיין, המוצרים של Thorne נקיים גם מחומרים רבים נוספים.

אנחנו רואים ניצנים של מגמה זו גם בישראל, עד אז, חשוב לקרוא את התויות בין השורות. עדיף בהרבה לרכוש תוספים מארה"ב שמסומנים בתור Non-GMO או USDA Organic.

איפה להשיג תוספים נקיים?

הנה קישור להזמנת תוספים של תורן ריסרץ', ישירות מחנות טופהיל. ויש גם תוספים אחרים כמו Pure Synergy. ניתן להתייעץ עם "טבע-לי נטורופתיה", הפועלת באופן עקבי להנגיש לכם ידע על תוספי תזונה איכותיים ולתת לכם את חופש הבחירה.

אם אתם מתוסכלים ממצב הבריאות שלכם, נבוכים מול שפע האפשרויות, חסרי סבלנות מול הרצון לבדוק את כולן וחוסר הזמן לעשות זאת, יש עצה! אנחנו בטופהיל מאמינים שלכל אדם יש את הפרופיל הבריאותי הייחודי לו, וכל אדם זקוק לתמיכה אישית ולליווי לאורך זמן. בחרו היום בבריאות של מחר! העיקר הבריאות! וכשרוצים להבריא תמיכה נטורופתית יכולה לסייע מאד ולחסוך הרבה זמן וכסף. התקשרו עכשיו לקו החם 03-9569449 או כתבו לנו בוואטסאפ. בואו לבקר!

ידע הוא כח! הכל מתחיל בהקשבה לעצמנו, באמירת תודה, בתפילה לבורא עולם, ובבחירה מושכלת של הערוצים שלהם אנחנו מקשיבים. מי שמעריך מזון בריא וטיפול טבעי, מומלץ שיתעדכן בערוצי תקשורת אלטרנטיביים ונקיים, שאינם מצונזרים. התחברו לקבלת עדכונים במייל . אנחנו שולחים מדי פעם מילות עידוד והעצמה, כתבות מרחבי העולם, מידע על חידושי בריאות , וטיפים מועילים.

References

  1. מדיניות האיכות של חברת Thorne Research.
  2. Thorne's No-list.

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X