טופהיל
שושנת יריחו (לישמניה) - יש טיפול טבעי

כתבה:  הנטורופתית נטע פלג-ג'ראד

לאחרונה אנחנו קוראים בעיתונות על מגיפת שושנת יריחו (לישמניה) המתפשטת ברחבי הארץ. המגיפה, מדירה לאחרונה שינה מעיניהם של לא מעט ישראלים ובהם הורים, שחוששים להידבק בעצמם או לחזות בילדיהם נדבקים. האם הטיפול הקונבנציונלי יעיל? מהן הסכנות שלו? ואילו אלטרנטיבות טבעיות קיימות? על כך בכתבה הבאה.

שושנת יריחו והטיפול הקונבנציונאלי

לישמניאזיס עורית (שושנת יריחו, לישמניה, Leishmaniasis) היא זיהום של העור בטפיל חד תאי מיקרוסקופי (לא וירוס). לישמניה מתאפיינת בדלקת עורית שמתפתחת לפצעים מוגלתיים ממושכים שמשאירים צלקות. המחלה נפוצה בין השאר בישראל (לאחרונה יותר ויותר) ומועברת על ידי זבובון חול. נכון להיום אין חיסון יעיל נגד הטפיל והטיפולים הקונבנציונליים למחלה כוללים ניסיונות בכימותרפיה ובתרופות אנטיביוטיות. (התרופות נגד הטפיל מאפשרות החלמה מהירה של הנגעים, אצל חלק מהמטופלים. יש חולים שאצלם גם לאחר שהטפיל נעלם לגמרי מגופם, הנגעים לא מחלימים ואף מחמירים, בנוסף, לתרופות תופעות לוואי כגון נזק לכבד ולפלורה של המעיים ולעתים גם קנדידה). יש לציין כי ידוע שהמחלה עוברת מעצמה כעבור חצי שנה עד שנתיים.

מחקר חדש(2) מגלה שתגובה חיסונית שהשתבשה היא הגורם לנגעים הכרוניים על עורם של חולים שסובלים משושנת יריחו. אצל חלק מהחולים מערכת החיסון ממשיכה לפעול גם אחרי שהטפיל חוסל, ומביאה להרג מיותר של תאי עור והמשך הדלקת העורית.

מניעה:  על פי ההמלצות הרשמיות של משרד הבריאות, הדרך להפחית את סיכויי ההדבקה היא באמצעות התקנה של רשתות על החלונות בבית, באמצעותן ניתן לסנן את כניסתם של הזבובים אל מרחב המחייה שלכם. בנוסף, ישנה המלצה להימנע מהסתובבות בשעות הערב והלילה בחוץ באזורים המועדים (אלו שעות הפעילות של זבובי החול). חשוב לדעת כי מכיוון שהזבובים עפים בגובה נמוך ילדים נוטים להיעקץ יותר ממבוגרים. ניתן להשתמש בתכשירים המונעים עקיצות יתושים - כדאי, כמובן, להשתמש בתכשירים טבעיים למשל אלו המבוססים על שמן אתרי סיטרונלה.

בטיולים, יש ללבוש בגדים עם שרוולים ארוכים, מכנסיים ארוכים ונעליים סגורות, להשתמש בחומרים דוחי יתושים ולבדוק את אזור השינה.

איך לזהות?

העקיצה נראית בתחילה כעקיצת יתוש רגילה דבר המקשה על הזיהוי - אזורי העקיצות הינם בד"כ הפנים, הרגליים והידיים. דגירת הטפיל מתרחשת בד"כ כחודשיים, ורק אח"כ מופיעה אדמומיות והתרוממות של העור.

לעיתים שושנת יריחו מופיעה בצורות אחרות כגון נפיחות או כיב. לרוב יופיע פצע אחד, אך לעיתים גם כמה פצעים בהתאם לכמות העקיצות. על כן, חשוב לשים לב לנגעים שלא חולפים בעיקר בילדים קטנים ולטפל בהקדם.

הטיפול הטבעי

כל עוד ניתן טיפול בלישמניה שהינו ראוי, מומלץ ומבוקר, ניתן להביא לריפוי הפצעים בתוך שבועות. מנגד, אם דוחים הטיפול או בעת שלא מעניקים טיפול ראוי ונכון, בין היתר בעקבות אבחון שגוי, הטיפול יכול להמשך גם חודשים. סיבוכים וסכנות בשושנת יריחו מגיעים לרוב בדמות כאבים ממושכים, כאשר קיים סיכון גם להיווצרותה של צלקת.

דבש מאנוקה הוא דבש ייחודי המופק מפרחיו של שיח ה"מאנוקה" (MANUKA), והגדל באזור נידח ולא מיושב בניו-זילנד. המרכיב הפעיל בדבש מאנוקה הינו מתיל גליוקסאל (MGO). הוא האחראי על פעילותו האנטי בקטריאלית החזקה, ואינו קיים בסוגי דבש אחרים.
בנוסף הוכח במחקרים כי הדבש מעודד ריפוי פצעים ואף פצעים קשיי ריפוי ויש בתי חולים שמשתמשים בו לצורך זה. במחקר מעבדה שפורסם כבר ב 1997 נמצא כי דבש מאנוקה השיג תוצאות טובות בהבסת הלישמניה. (5)

איך להשתמש? כדי להשיג תוצאות מכסימליות, מומלץ לקחת 1-3 כפיות דבש מנוקה ביום בבליעה. רצוי בריכוז גבוה של לפחות MGO 400.

לחילופין, ניתן להשתמש בכמוסות מרוכזות של הדבש המכילות ציקלופוואר.  CycloPower™ הינו חומר טבעי המשמש מאיץ ביו-אקטיבי, אשר גורם לתוספי התזונה לעבוד בצורה חזקה יותר ולכן, שימוש ב CycloPower™ מאפשר לקבל תוצאות טובות יותר ללא הגדלת המינון של התוסף.

כיצד לקחת:  1-2 קפסולות, עד 3 פעמים ביום. אין לעבור 6 קפסולות ביום.

בנוסף, יש למרוח דבש על הפצעים מספר פעמים ביום. כדאי לייצר רטייה מגזה ספוגה בדבש, רצוי בריכוז 550 ומעלה.

פטריות מרפא

לפטריות המרפא יתרון בטיפול בלישמניה מכיוון שהינן אנטיספטיות מחד ומשקמות את מערכת החיסון מאידך.

במחקר מ 2011 נמצא כי תמצית (מיצוי מיימי) של פטריית אגריקוז בלזיי יעילה נגד שלבים מוקדמים של לישמניה(3). במחקר מ 2012 ניתנה תמצית מימית של אגריקוס לעכברים (4). לעכברים שלהם ניתנה התמצית הייתה ירידה של כ-60% בזיהום לעומת קבוצת הביקורת, וכן לאחר 14 שבועות לא נמצא זכר לטפילים. על סמך המחקרים הוגשה בשנת 2013 בקשה לפטנט לטיפול בלישמניה בעזרת פטריית אגריקוס בלזיי (Agaricus blazei).

טיפול מוצע בפטריות מרפא:

אגריקוס: בלקיחה פנימית (ילדים מעל גיל 3): לערבב חצי כמוסה במרק או יוגורט וכד' ולתת פעמיים ביום. מבוגרים: 2X2 עד 2X3 ביום.

פורמולת מיקו דיפנס (My Herbs) – פורמולת פטריות מרפא למערכת החיסון: ילדים מעל גיל 3: לערבב חצי כמוסה במרק או יוגורט וכד' ולתת פעמיים ביום.

מבוגרים: 2X2 עד 2X3.

טיפול חיצוני: לערבב אבקת (או חמישית הכמות תמצית) קורדיספס סינזיס עם טרמטס ורסיקולור על בסיס קרם קלנדולה / חמאת שיאה טהורה / דבש מאנוקה / ג'ל אלוורה טהור (אבקת הפטריות כ-5% מכמות קרם הבסיס או תמצית 1% מקרם הבסיס) למרוח חיצונית על העקיצה (לא למרוח אם המקום מדמם).

הערה: 1% מהאוכלוסייה רגישים לחיטין בפטריות ולכן יש לתת פטריות מרפא רק לאחר אכילת פטרייה (לפחות פעם אחת בעבר) ושלילת רגישות.

הטיפול בסו-ג'וק- רפואה קוריאנית (הסבר למטפלים מוסמכים)

הטיפול בסו-ג'וק נועד לעודד את הגוף לריפוי מהיר וטוב יותר, בנוסף לטיפול הטבעי בעזרת דבש מאנוקה ופיטריות.

  1. בשלב ראשוני נטפל בנגע בעור ברמת ההשתקפות. טיפול באמצעות זרעי כוסמת, צבע כחול ודיקור יכול לתת גירוי הולם לנקודות החסומות המתקשות בריפוי ספונטני.
  2. עבודה על השתקפות הטחול. באמצעות דיקור, צבע ירוק, מוקסה וזרעי מאש.
  3. חיזוק מערכת החיסון באמצעות מרידיאן הטחול או צ'אקרת היובש או באמצעות שלושת המקורות. עבודה על העור באמצעות מרידיאני היובש.
  4. עבודה על הנגע ברמת ההשתקפות תמנע היווצרות צלקת. הורדת הטרו וחיזוק הומו בשכבת העור באזור הפגוע תעזור לשיקום וליצירת רקמת עור חדשה ללא צלקת כלל.

References

  1. https://davidson.weizmann.ac.il/online/sciencenews/%D7%A1%D7%95%D7%A3-%D7%9C%D7%A4%D7%A6%D7%A2%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%9C-%D7%A9%D7%95%D7%A9%D7%A0%D7%AA-%D7%99%D7%A8%D7%99%D7%97%D7%95
  2. http://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1006196
  3. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1383576911000705
  4. https://link.springer.com/article/10.1007/s00436-012-3028-1
  5. https://www.health.gov.il/Subjects/disease/Pages/Leishmaniasis.aspx אתר משרד הבריאות מעודכן . ובו סוגי המחלה והטיפולים.