התועלת הבריאותית הרבה של ירקות עלים ירוקים

לאחרונה, פורסמו שלושה מחקרים שהראו שצריכה של ירקות עלים מפחיתה סיכונים בריאותיים כמו השמנה, יתר לחץ-דם, סוכרת ומחלות לב.

מחקרים בנושא זה נערכו בבריטניה באוניברסיטאות סאות'המפון וקיימברידג',  ובהם נמצא שהניטרטים שבירקות העלים הינם הגורם העיקרי לכך  שלירקות עלים יש תועלת בריאותית כה רבה. מסתבר שעבר הזמן בו ראו בניטרטים גורם מזיק בתזונה.

לדברי דר' אנדרו מוריי מאוניברסיטת קיימברידג' "במחקרים רבים נמצא שלניטרטים יש תפקיד חשוב בהורדת יתר לחץ-דם ובהסדרת המטבוליזם בגוף. צריכה של ירקות עלים נמצאה מפחיתה סיכון  ליתר לחץ-דם, למחלת סוכרת מסוג 2  ולהשמנה, וגם מצמצמת את  הסיכון למחלות לב לסוגיהן."  דר' מוריי נטל חלק בשלושת המחקרים  שהגיעו למסקנות אלו.

ירקות עלים למניעת התקפי לב ואירוע מוחי

במחקר שפורסם בעיתון של האגודה האמריקאית לביולוגיה ניסויית,  בדקו החוקרים מהי ההשפעה של ירקות עלים עשירי ניטרטים על הכמות של כדוריות דם אדומות שיש לאדם. זה נושא הקשור לאספקת החמצן בגוף, כמו גם לסמיכות הדם.  נמצא שצריכת ירקות עלים עשירי ניטרטים, כמו למשל תרד, גורמת לפחיתה בייצור של הורמון בשם אריתרופואטין, עד לרמה הדרושה, שמשפיעה לטובה על מצב הגוף מהבחינות הנזכרות לעיל.

חשוב לשמור שהורמון זה לא יצא מן  האיזון שלו, מאחר ועודף בו עלול לגרום לנזק קשה לגוף. למשל, למצב של עודף של כדוריות דם אדומות שיכול לגרום למחלות קשות ועד לתמותה. דם סמיך מדי גורם למחלות לב מאחר ואין הוא יכול לזרום בחופשיות בנימי הדם. הפחתה בסמיכות הדם עשויה לצמצם שכיחות של התקפי לב ו/או אירוע מוחי. ניטרטים ממקור של ירקות עלים מצמצמים את הייצור של הורמון זה וכך יש זרימת דם טובה יותר בגוף.

ירקות עלים ירוקים וזרימת דם טובה יותר

מחקר נוסף התמקד בתועלת הבריאותית של ניטרטים ממקור של ירקות עלים ובו נמצא שהם עשויים לעזור ביעילות לפעילות  לב אפקטיבית יותר.

מחקר זה פורסם בכתב העת ז'ורנאל  אוף פיזיואולוג'י ובו נמצא שניטרטים במזון מגנים על הלב ומשפרים את זרימת הדם. חובה לציין פה שלא מדובר על ניטרטים ממקור של נקניק ודומיו, אלא ניטרטים המצויים בירקות, בעיקר ירקות עלים. עוד ראוי לציין, שניטרטים מצויים גם בירקות עלים לא ירוקים, כמו חסה אדומה, מנגולד אדום, כרוב אדום וכדומה. במחקר נמצא שצריכת ירקות עלים מכילי ניטרטים מדכאת ביטוי של האנזים ארגינאז בלב  ומעלה את הרמות של L-ארגינין, גם במצבי חוסר חמצן וגם כאשר אין מצב כזה. תועלת זו של ירקות העלים מתבטאת במצבי חוסר חמצן בטיפוס בגבהים וגם במצבי מחלות לב וריאות.

ירקות עלים נגד השמנה ונגד סוכרת

השמנה עמדה במרכז מחקר שלישי שפורסם בעיתון Diabetes. חוקרים גילו שלניטרטים יש יכולת לעזור להפוך תאי שומן רעים, שצבעם לבן, לקבוצת תאים שדומה לזו של תאי השומן החומים שפועלים כנגד השמנה וכנגד סוכרת מסוג 2. המחקר הראה שניטרטים יכולים להוות אמצעי יעיל לגרימת פעילות של תאי השומן החומים ברקמת השומן בגוף וכך לטפל בסינדרום המטבולי לתופעותיו השונות. הירקות היותר עשירים בניטרטים הם תרד, פטרוזיליה וחסה.

אם אתם מתוסכלים ממצב הבריאות שלכם, נבוכים מול שפע האפשרויות, חסרי סבלנות מול הרצון לבדוק את כולן וחוסר הזמן לעשות זאת, יש עצה! אנחנו בטופהיל מאמינים שלכל אדם יש את הפרופיל הבריאותי הייחודי לו, וכל אדם זקוק לתמיכה אישית ולליווי לאורך זמן. בחרו היום בבריאות של מחר! העיקר הבריאות! וכשרוצים להבריא תמיכה נטורופתית יכולה לסייע מאד ולחסוך הרבה זמן וכסף. התקשרו עכשיו לקו החם 03-9569449 או כתבו לנו בוואטסאפ. בואו לבקר!

ידע הוא כח! הכל מתחיל בהקשבה לעצמנו, באמירת תודה, בתפילה לבורא עולם, ובבחירה מושכלת של הערוצים שלהם אנחנו מקשיבים. מי שמעריך מזון בריא וטיפול טבעי, מומלץ שיתעדכן בערוצי תקשורת אלטרנטיביים ונקיים, שאינם מצונזרים. התחברו לקבלת עדכונים במייל . אנחנו שולחים מדי פעם מילות עידוד והעצמה, כתבות מרחבי העולם, מידע על חידושי בריאות , וטיפים מועילים.

תודות 

תודה למערכת "תזונה פלוס" ולד"ר מרדכי הוכברג על הכתבה. אנחנו מתגעגעים מאד לד"ר מרדכי הוכברג ז"ל ולחוברות שהוא כתב. המאמר פורסם בחוברת 96 של העיתון "תזונה פלוס". ניתן להזמין את חוברות 88 עד 99 מכאן, במבצע 9+3. ניתן להזמין גם חוברות בודדות.

הערות העורך

  • חפשו את העלים הכהים, הם עשירים יותר בגורמי תזונה.
  • כמובן, רצוי שהעלים יהיו טריים, ללא חומרי הדברה, ואפשר לשלב גם עלים של צמחי בר שליקטתם. כך הם יהיו עשירים יותר בגורמי תזונה.
  • גם אנשים דתיים יכולים ליהנות מירקות עלים ירוקים ללא חשש חרקים או תולעים – לאחר שבודקים ומנקים אולם, פשוט לטחון אותם בבלנדר טוב כגון ויטהמיקס ואז אין חשש ברייה שלמה. ויש גם עלי בודק.

References

1. תזונה פלוס, חוברת 96, בעריכת ד"ר מרדכי הוכברג.

2. Green vegetables could improve heart's efficiency, blood supply to organs and reduce risk of diabetes and obesity

3. Dietary nitrate increases arginine availability and protects mitochondrial complex I and energetics in the hypoxic rat heart

4. Inorganic Nitrate Promotes the Browning of White Adipose Tissue Through the Nitrate-Nitrite-Nitric Oxide Pathway

5. Leafy green vegetables improve heart function and reduce diabetes and obesity risk – NaturalNews.

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X