טופהילתמצית שורש ליקוריץ - נוגד חמצון מוכח מחקרית
image_pdfimage_print

צמח הליקוריץ (Glycyrrhiza glabra), המכונה גם שוש קירח, הוא אחד הבולטים ברפואה הסינית, המשתמשת בו לטיפול במגוון מצבים בריאותיים המערבים את מע' החיסון ומע' העיכול.

"בכשליש מהחולים המאושפזים עקב התקף לב, רמות הכולסטרול בדם תקינות לחלוטין, אך איכותו פגומה, כלומר, הכולסטרול מחומצן. החמצון מתרחש בעקבות חשיפה לגורמים כמו: עישון, כימיקלים, חיידקים, נגיפים ועוד, והוא גורם לשינוי בהרכב הכולסטרול, המגביר את נטייתו לשקוע בדפנות העורקים גם כשרמתו תקינה" - פרופסור מיכאל אבירם מנהל מעבדות המחקר של בית חולים רמב”ם והטכניון (2)

גילוי זה הביא לכך שלאחרונה מתמקדים החוקרים באיתור חומרים המעכבים את תהליך חמצון הכולסטרול. חומרים אלו, המוכרים כנוגדי חמצון, המצויים בפירות ובירקות, ובמיוחד בקליפות ובזרעי ענבים. נמצא שליין אדום, העשיר בפלבנואידים שמקורם בקליפת העינב, תכונות מעכבות חמצון. "מביניהם הפעילים ביותר שגילינו במשך 15 שנות מחקר הם אלה ששייכים למשפחת הפלבנואידים, ובעיקר נוגדי החמצון הנמצאים בקליפת הענבים, ברימונים ובשורש הליקוריץ".

פרט לפלבנואידים, שכאמור התגלו כבעלי השפעה נוגדת חמצון על הכולסטרול, יש עוד שתי משפחות עיקריות שהוכחו כמסייעות למטרה זו: ויטמין E המצוי בעיקר בשמנים ובהם שמן זית, וקרוטנואידים המצויים בגזר, בעגבנייה ובתרד. המשמעות: מומלץ לצרוך מזונות המכילים נוגדי חמצון אלה, ובעיקר את אלה המשתייכים למשפחת הפלבנואידים, ובהם גם בצל, אגוזים ושורש ג'ינג'ר.

מחקרים עם ליקוריץ מצביעים על תמיכה בטיפול במגוון אתגרי בריאות:

מערכת העיכול - יכולת מוכחת לסייע בחידוש רירית מע' העיכול ובזירוז ריפוייה. לטיפול בכיבים ומחלות דלקתיות של הקיבה והמעיים.

מערכת הנשימה - מכייח ומרגיע שיעול. השימוש המסורתי בליקוריץ הוא לטיפול בשיעול, ברונכיטיס וחיזוק לאחר מחלות ממושכות.

סטרס - הליקוריץ הוא צמח אדפטוגני בהיבט של תמיכה בתפקוד בלוטת האדרנל בהקשר של מתחים רגשיים ועייפות כרונית. צמחים אדפטוגנים משפרים גם היכולת הפיזית והמנטלית, ותגובה אדרנלית למצבי סטרס.

כולסטרול - רכיביו הפעילים תומכים בעיכוב יצירת הכולסטרול "הרע" (LDL) בכבד וחמצונו.

דלקת - השפעה נוגדת-דלקת.

מערכת החיסון –מחקרים הוכיחו שהליקוריץ מגביר את תפקודה ובעל פעילות אנטי ויראלית.

סכרת – מוריד רמות סוכר בדם. בעל מתיקות טבעית ללא קלוריות.

לחץ דם -  משפר ומאזן לחץ דם. מאחר ובליקוריץ קיים רכיב (גליצריזין) המעלה לחץ דם, לאחר שימוש רצוף, מקובל להשתמש בליקוריץ נטול גליצריזין – DGL. ליקוריץ מסוג זה, משפר נתוני לחץ דם.

לב, שבץ - הפחית סיכון להתקפי לב ולאירועים מוחיים.

"במחקרים שנערכו על בני אדם, ביניהם שסבלו מכולסטרול גבוה ומחמצון ניכר של הכולסטרול, הצלחנו להראות ש-100 מיליגרם ליום של תמצית שורש ליקוריץ, הביאה להפחתה מרשימה של 45%-35% במידת חמצון הכולסטרול ושל כ-10% ברמתו בדם". בנוסף התברר שליקוריץ נטול גליצריזין -- הפחית את לחץ דמם של החולים ב-10%." - פרופסור מיכאל אבירם (2)

המלצות טופהיל

להשתמש בתמצית הליקוריץ המופקת בתהליך המיצוי מוגן הפטנט – התוסף טבעי ומוכח. הפטנט מבוסס על מחקרים של פרופ’ מיכאל אבירם מנהל מעבדות המחקר של בית חולים רמב”ם והטכניון, וחוקרים אחרים.

לקחת עם האוכל. להתמיד לפחות 3-6 חודשים כדי לראות שינוי. המלצת היצרן - 2 כמוסות ליום.

מתוך ניסיוננו הקליני, כל בן אדם שונה ותמיד צריך לראות את התמונה ההוליסטית המלאה - צוות הנטורופתיות של טבע-לי נטורופתיה ישמחו לייעץ. העיקר הבריאות! וכשרוצים להבריא ליווי נטורופתי יכול לסייע מאד ולחסוך הרבה זמן וכסף. השירות בעברית וגם ברוסית וכולל משלוחים עד הבית.

 

 

References:

1. Pubmed 19447260

2. YNet

×

מתמודדים עם אתגר בריאותי? מחפשים פתרון טבעי? נשמח להקשיב ולבדוק איך ניתן לסייע. כתבו לנו כאן:

×