וירולוג שעבד עם ביל גייטס קורא להפסיק באופן מיידי את מבצע החיסונים

ד"ר גירט וואנדן בושה הוא מומחה בוירולוגיה ומפתח חיסונים שעבד עם הקרן של ביל ומלינדה גייטס, עם GAVI (ארגון להפצת חיסונים שהוקם על ידי ביל גייטס), עם ארגון הבריאות העולמי ומוסדות בריאות ותעשייה והיה מתאם בתוכנית חיסון האבולה. הוא מבקר את בכירי המדענים שעוסקים ב"לשטח את העקומה", טוען שמה שהם עושים "זה לא מדע". "אני רואה את כל המדענים בטופ שמסתכלים על העקומה ועל הגלים כמו מישהו שמסתכל על שיעורי המטבע בשוק המניות. כל מה שהם יודעים לומר שזה עולה, מתייצב, יכול לרדת, לעלות. אני מתכוון שזה לא מדע. אין להם מושג אם העקומה תעלה בצורה אקספוננציאלית או תרד. הם אבודים לחלוטין וזה מאוד מפחיד. האנשים האלה לא מקשיבים וזו הבעיה". הוא קורא להפסיק מיד את מבצע החיסונים מפני שהאנושות קרובה לעמידות חיסונים וזה איום על המערכת החיסונית המולדת של האנושות. החיסונים מצויינים, הבעיה היא שמשתמשים בהם בזמן הלא מתאים. המבט שלו הוא מבט-על, לא ברמת האינדיווידואל אלא ברמה הגלובלית. הדיון על תומכי או מתנגדי חיסונים לא רלוונטי כעת לדבריו.

הוא פרסם מאמר שרוצה שיקראו אותו במיוחד ביולוגים, אימונולוגים, גנטיקאים, ביוכימאים, שיש להם ידע בסיסי, "זה לא מדע טילים".

בישראל רופא אחד עוקב אחריו ופרסם את המאמר שלו – ד"ר אבשלום כרמל.  ד"ר כרמל מפנה את תשומת הלב לאזהרתו של ד"ר וואנדן בושה ספציפית לגבי ישראל כמדינה שהצליחה לחסן מיליוני אנשים תוך מספר שבועות:  לדעתו עליה במקרי תחלואה קשים היא "בלתי נמנעת" וזה יקרה "ללא ספק" במדינות שחיסנו מיליונים במספר שבועות – ישראל, ארה"ב ובריטניה. ד"ר כרמל: "לוירולוג הידוע הזה יש תחזית מאד פסימית. להערכתו בישראל תחול עליה קשה בתחלואה תוך כמה חודשים בקרב המחוסנים. אני מקוה שהוא טועה אבל משום מה נראה לי שזאת תקוות שווא".

הסבר מה הסכנה במבצע חיסונים

"בתחילת הפנדמיה היה לנו זן של קוביד שלא היה מאוד מדבק, להבדיל מהואריאנטים החדשים. כשוירוס נכנס לאוכלוסיה הוא מגיע מיד לאלה עם חיסוניות נמוכה. אבל צריך להבחין, ולא עשינו את זאת, בין החלשים והצעירים שיש להם מערכת חיסונית מולדת חזקה ולכן הם מוגנים באופן טבעי. יותר מכך, אם הם ידבקו בקורונה זה יגביר את החיסוניות הטבעית שלהם. לכן מההתחלה לא אישרתי סגירת בתי ספר, אוניברסיטאות ומניעת מגע בין צעירים. זה שונה לגמרי מאנשים פגיעים. כשאתה הולך למלחמה עדיף שיהיה לך את הנשק הנכון. הנשק כשלעצמו יכול להיות מצויין וזה מה שאני אומר על החיסון הזה. אנשים מבריקים יצרו את החיסון בזמן קצר וקיבלו אישור רגולטורי, אז הנשק הוא מצויין. השאלה אם זה הנשק הנכון למלחמה שקורית כעת. והתשובה שלי – בהחלט לא. אנחנו נותנים חיסונים שמיועדים למניעה, בעיצומה של פנדמיה. במילים אחרות בזמן שאנחנו מכינים את הנשק שלנו, אנחנו מותקפים על ידי הוירוס שנמצא בכל מקום. זה שונה ממצב שבו המחוסנים לא נחשפים (או בקושי נחשפים) לוירוס. אנשים שקיבלו מנה אחת נמצאים במצב תת אופטימלי כי הנוגדנים שלהם עוד לא הבשילו.

ידוע מספרי הלימוד כשיש לך תגובה חיסונית תת אופטימלית, אתה בסכנה לבריחה חיסונית. כלומר הוירוס יכול לברוח מתגובה חיסונית. לכן כשלעצמם, החיסונים מצויינים, אבל לא נכון להשתמש בהם תוך זמן קצר במאסות עם הרבה נוגדנים, כשהוירוס מגיע תחת לחץ עצום. זה לא היה משנה אם אתה יכול למגר את הזיהום אבל החיסון הזה לא מונע זיהום אלא מגן ממחלה. אנחנו מסתכלים רק עד קצה החוטם במובן שאנו מממוקדים בלהרחיק אנשים מאשפוז אבל נתנו הזדמנות לוירוס לחמוק ממערכת החיסון וזה מאוד מסוכן, כי החבר'ה האלה צריכים רק 10 שעות כדי להשתכפל. בלתי אפשרי לתפוס אותו, הוירוס לא יחכה עד שיהיו לנו חיסונים מותאמים. אם עושים חיסונים באמצע פנדמיה זו בעיה גדולה. החיסונים לא בנויים להנתן באמצע פנדמיה. אותו דבר עם אנטיביוטיקה. או שאנטיביוטיקה לא מתאימה לחיידק. צריך התאמה, אחרת יש עמידות. כאן אין התאמה לואריאנטים ששונים מהמקוריים ואנשים כבר משילים את הוירוס.

דבר שני זה כמות הוירוס. אתה לוקח אנטיביוטיקה לפי מרשם, זה לא אומר שאתה יכול להפסיק כשאתה מרגיש טוב. אותו דבר כשנותנים מנה אחת של חיסון, הנוגדנים עדיין לא הבשילו באופן מלא ולכן אנשים נמצאים במצב תת אופטימלי מבחינת מצב ההגנה החיסונית שלהם. מצד שני הם מותקפים על ידי ואריאנטים מאוד מדבקים. ברור שזה מניע בריחה חיסונית (הוירוס חומק ממערכת החיסון) ובסופו של דבר מניע עמידות לחיסונים. וירוס צריך תאים חיים. אם אתה מניע בריחה חיסונית כשאין לוירוס סיכוי לקפוץ על מישהו אחר, למי אכפת. אבל המצב כעת שונה, כי אנו באמצע מלחמה, יש לחץ זיהומי גבוה כי הוירוס נמצא בסביבה. הסיכוי שבריחה חיסונית תמצא מיד תא מארח חי אחר הוא גבוה, זו כמעט ההגדרה של פנדמיה".

זה קומון סנס. מה עושים?

"יש אנשים שמשילים את הוירוס. הנוגדנים מגיעים אחר כך, העליה מתונה. הנוגדנים לא אחראיים להעלמת הוירוס. אז מה אחראי להעלמת הוירוס? יש מדענים מבריקים שמראים שמה שקורה זה שתאי הרג טבעיים מטפלים בוירוס. הוירוס נכנס לתאי אפיתל ומתחיל להשתכפל. אבל תאי הרג טבעיים מופעלים והורגים את התא שבו הוירוס מנסה להשתכפל. הוירוס צריך להסתמך על תא חי, וכשאתה הורג את התא הוא נעלם, הכל נגמר. אז יש לנו את הפתרון.

צריך להבין את השינוי בתמותה ובתחלואה: הגל של תמותה ותחלואה הולך קודם למבוגרים ואז לאנשים שיש להם נוגדנים. צריך גם להבין את המנגנונים המולקולריים כי בסופו של דבר חיסונים פועלים ברמה המולקולרית. ולא הבנו זאת.

חיסונים למניעה לא צריכים לשמש באמצע פנדמיה, לא מבינים מה הוירוס עושה אז הולכים למלחמה בלי להכיר את אסטרטגיית האויב ואיך עובד הנשק. זו בעיה יסודית מלכתחילה."

אבל ממשלה צריכה להגיב איכשהוא

"אני לא חושב. היפוקרטס אמר קודם לא לגרום נזק. לא משנה אם אתה מתחיל לחסן והחיסונים לא עובדים. אנחנו מייצרים תגובת נוגדנים והבעיה שאנו נכשלים לחבר את חלקי הפאזל. נוגדנים ספציפיים לוירוס גוברים על הנוגדנים הטבעיים שלנו, כי לטבעיים יש ספקטרום רחב אבל חיבה נמוכה (low affinity). אפילו אם הנוגדנים לא עובדים יותר בגלל עמידות או זנים חדשים, הם גוברים על הטבעיים כי הטבעיים מספקים לך ספקטרום רחב של הגנה והוא לא ספציפי. לא משנה באיזה ואריאנט או באיזה וירוס קורונה מדובר, הם יגנו עליך אלא אם אתה מדכא את רמת החיסוניות שלך או שהם מנוצחים על ידי הנוגדנים הספציפיים. זה לא שאתה פספסת, אלא גרמת נזק. זה שונה מתרופות. לחסן מישהו זה להתקין תוכנה חדשה על המחשב שלך. הנוגדנים האלה ייקראו בכל פעם כשאתה פוגש בוירוס קורונה, אתה לא יכול למחוק אותם. זה מאוד רציני."

האם אתה מתכוון ל- ADE?

"לא. הבעיה שאני מדבר עליה היא גלובלית, לא על אדם אינדיווידואל שמקבל תופעה שלילית, אלא על בעיה גלובלית שגורמת לוירוס הזה להיות יותר ויותר מדבק. אנו משאירים לו כל הזמן פירצה להתחמק ממערכת החיסון ולהניע אותה עד לרמה שהוירוס כל כך מדבק שאנו לא יכולים יותר לשלוט בו. לגבי הזנים המאוד מדבקים, יש אנשים שחושבים שהוירוס יירגע ויהיו כמה מוטציות עדינות. אבל הזן המאוד מדבק הזה נשאר. לא יהיו מוטציות ספונטניות שפתאום יהפכו את הוירוס ללא מזיק כי לוירוס יהיה חסרון תחרותי, שלא יוכל להיות יותר דומיננטי, אז זה לא יקרה. אנחנו מדברים על בעיה מאוד מאוד רצינית. ברמת האוכלוסיה זה יותר ויותר זנים שלא ניתן להשתלט עליהם. כשאתה מחסן מישהו אתה הופך אותו לפוטנציאל א-סימפטומטי, שמשיל את הוירוס. ברמת האינדיווידואל, אם יש לך נוגדנים ובנקודה מסוימת המציאות תוכיח זאת, אני חושב שאנחנו מאוד קרובים לעמידות לחיסונים. זה לא סתם שמפתחים חיסונים נגד זנים חדשים. אתה יכול לומר שכלום לא קרה. זה לא נכון. אתה מאבד את החלק היקר של מערכת החיסון שלך שזו המערכת החיסונית המולדת, כי הנוגדנים הטבעיים – ה- IgM ינוצחו על ידי הנוגדנים הספציפיים לוירוס וזה יהיה לאורך זמן. הדיכוי הזה לאורך זמן יגרום לך לאבד הגנה נגד כל ואריאנט ויראלי או ואריאנט של וירוס קורונה, אתה נשאר ללא תגובה חיסונית. Nill. החיסוניות שלך נעלמה. הנוגדנים לא עובדים יותר. עקפו לגמרי את המערכת החיסונית המולדת שלך. כל זאת בזמן שמסתובב זן מאוד מדבק. אם זה לא ברור מספיק, אני באמת לא מבין.

אנשים תקראו את מה שפרסמתי כי זה מדע טהור. כולם יודעים שאני בעל תשוקה לחיסונים, אין לי ביקורת על החיסונים אבל בבקשה תשתמשו בחיסונים במקום הנכון ואל תשתמשו בהם באמצע פנדמיה על מיליוני אנשים. נשלם על זה מחיר ענק. אני נעשה רגשני כי אני חושב על הילדים שלי, הדור הצעיר, זה פשוט בלתי אפשרי מה שאנחנו עושים. אנחנו לא מבינים את הפנדמיה. הפכנו את זה לפנדמיה מלאכותית. מי יכול להסביר מהיכן באים פתאום כל הזנים המדבקים האלה? אף אחד. אני יכול להסביר, אבל לא ראינו את זה בפנדמיות טבעיות קודמות. כל פעם היתה חיסוניות מספיק נמוכה כך שהוירוס לא היה צריך להמלט. בסוף הפנדמיה כשהושגה חסינות העדר הסתובב אותו וירוס. מה שאנו עושים עכשיו זה לרדוף אחרי הוירוס והוא הופך להיות מדבק יותר, זה לגמרי יצא משליטה. אנו מקבלים הרבה אנשים א-סימפטומטים שמשילים את הוירוס. אם הם מחוסנים או שיש להם נוגדנים ממחלה קודמת, הם לא יכולים יותר לשלוט בואריאנטים המדבקים."

כשאתה בעסק של פיתוח חיסונים ובנסיבות אלה אתה אומר עצרו את זה, אנחנו עושים את הדבר הלא נכון, זה מאוד קשה לא להקשיב

"זו התנהגות אנושית. בפאניקה עושים מה שחושבים שנכון עד שיש כאוס גמור ואסון מוחלט. פוליטיקאים יגידו שהמדענים יעצו לנו והמדענים אולי יצביעו על מישהו אחר. אבל אני מבקש מכל מדען לבדוק מה שכתבתי ולחקור את מה שאני קורא immune pathogenesis of the disease. שיעשו שיעורים ואם יוכיחו שאני טועה אני אודה בזה. לא הייתי מסכן את הקריירה והמוניטין שלי אם לא הייתי משוכנע במאה אחוז וזה לא לגביי, זה לגבי האנושות. אנשים לא מבינים מה קורה ולנו יש את המחויבות להסביר זאת. פרסמתי את המאמר ואני מזמין את כל המדענים הבלתי תלויים להסתכל על זה".

מקור:  Mass Vaccination in a Pandemic – Benefits versus Risks: Interview with Geert Vanden Bossche

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X