אפילו חשיפה מועטה לרעלי חקלאות פוגעת ביכולת הקוגניטיבית

באנגליה, ערכו במשותף חוקרים מהקולג' האוניברסיטאי לונדון והאוניברסיטה הפתוחה מחקר על נזקי חשיפה ממושכת לרמות נמוכות של קוטלי חרקים בחקלאות. מחקר זה פורסם בכתב העת  Critical Reviews in Toxicology.   במחקר נמצא, שרבים מקוטלי חרקים אלו גורמים לפגיעה ביכולות הקוגניטיביות של בני אדם. במסגרת מחקרם, ערכו החוקרים סקירה כללית על נתונים שנלקחו מ- 14 מחקרים נפרדים, בהם שותפו 1,600 בני אדם.

במחקרים אלו נבדק הקשר בין פעילויות נוירולוגית וקוגניטיבית לבין חשיפה לרמות נמוכות של קבוצת חומרים קוטלי חרקים המכונים זרחנים אורגניים. לדברי החוקרים, "חובה ליישם מסקנות של מחקרים אלו בחיי היומיום". זוהי הפעם הראשונה שמישהו סקר סקירה כללית את נתוני הספרות המקצועית לגבי רעילות למערכת העצבים כתוצאה מחשיפה נמוכה לקוטלי חרקים מסוג זרחנים אורגניים, תוך שימוש סטנדרטי בכללי מחקר מטא-אנליזה".

אמרה מרכזת המחקר שרה מקנזי רוז. "המחקר הראה, שבמרבית המחקרים שנערכו בנושא זה בעשרים השנים האחרונות, נמצא קשר משמעותי בין חשיפה לרמה נמוכה של זרחנים אורגניים לבין הפרעות קוגניטיביות". הפגיעה העיקרית הייתה בזיכרון. יכולת התבטאות נפגעה פחות.

[section label="החשיפה היא יומיומית" anchor="exposure"]

החשיפה היא יומיומית

זרחנים אורגניים לסוגיהם הם החומרים קוטלי החרקים בחקלאות, בהם ישנו השימוש היותר נרחב. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, הם אחראים למקרי הרעלה רבים כל שנה. הם נכללים בין הרעלים היותר מסוכנים לבעלי חוליות, כולל יונקים, עופות, זוחלים ועוד. הם אף שולבו כגזים לשימוש מלחמתי במלחמת העולם השנייה.

עד לאחרונה, מרבית המחקרים עם רעלים אלו נערכו עם חשיפה רבה אליהם, כפי שיכול לקרות בתאונה במפעל המייצר אותם. מחקר אחרון זה הראה שהם מזיקים גם בחשיפה מתמשכת לרמות נמוכות, כפי שנשארות על פני מוצרי חקלאות שרוססו עם חומרים אלו או עם חשיפה של אלו המתגוררים בקרבת שטח חקלאי מרוסס.

אין כל חדש בנתון שרעלי חקלאות כאלו פוגעים במוח. במחקר שפורסם בשנת 2010 בכתב העת  Pediatrics נמצא שלילדים שאצלם בשתן היו שאריות של זרחנים אורגניים, היה כפליים יותר סיכון לפתח הפרעות קשב וריכוז, לעומת  לאלו שהיו נקיים משאריות כאלו. חשיפות לזרחנים אורגניים יש בעיקר לעוסקים בחקלאות לא אורגנית ובמתגוררים בישובים בהם מרבים לרסס שטחי חקלאות.

בארץ, שטחים נרחבים של פרדסים, מטעים, כותנה וירקות מרוססים, מן האוויר או מן הקרקע. רק לאחרונה הוצגו נתונים על כך שבארץ מרססים לאין ערוך יותר מאשר במדינות אירופה. בחקלאות האורגנית יש חלופות לכך. ירקות אורגניים אינם מרוססים. לא מוכרחים להרעיל כל מה ששתול ונטוע וכל מה שזז…

אם אתם מתוסכלים ממצב הבריאות שלכם, נבוכים מול שפע האפשרויות, חסרי סבלנות מול הרצון לבדוק את כולן וחוסר הזמן לעשות זאת, יש עצה! אנחנו בטופהיל מאמינים שלכל אדם יש את הפרופיל הבריאותי הייחודי לו, וכל אדם זקוק לתמיכה אישית ולליווי לאורך זמן. בחרו היום בבריאות של מחר! העיקר הבריאות! וכשרוצים להבריא תמיכה נטורופתית יכולה לסייע מאד ולחסוך הרבה זמן וכסף. התקשרו עכשיו לקו החם 03-9569449 או כתבו לנו בוואטסאפ. בואו לבקר!

ידע הוא כח! הכל מתחיל בהקשבה לעצמנו, באמירת תודה, בתפילה לבורא עולם, ובבחירה מושכלת של הערוצים שלהם אנחנו מקשיבים. מי שמעריך מזון בריא וטיפול טבעי, מומלץ שיתעדכן בערוצי תקשורת אלטרנטיביים ונקיים, שאינם מצונזרים. התחברו לקבלת עדכונים במייל . אנחנו שולחים מדי פעם מילות עידוד והעצמה, כתבות מרחבי העולם, מידע על חידושי בריאות , וטיפים מועילים.

:References

Americans are back on the road for the long Memorial Day weekend after more than two months of coronavirus lockdowns, with beach-area traffic at the start of the summer-vacation season tripling since mid-April.

Low-level pesticide exposure damages cognitive ability

 

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X