סיקור כנס תעצומות ינואר 2017

חלק 1 – אודות עמותת תעצומות

רתימת חוכמת הגוף והנפש להחלמה מסרטן

גב'  רות רואי וינשטיין על עמותת תעצומות שהיא נשיאתה וממקימיה:"כשהחלום הופך לדרך, הדרך הופכת לחלום!"

עמותת תעצומות היא עמותה ללא מטרת רווח, שהוקמה בשנת 2012 ביוזמתה של רות רואי וינשטיין, על בסיס חזונו של פרופ' גרשם זיצ'ק, המבוסס על מחקר רב שנים, לפיו בגופנו טמונות יכולות ריפוי אשר מועצמות כאשר המבריא מודע להן, לוקח אחריות ופועל להביאן לידי ביטוי.  

כלומר, העמותה מאמינה בריפוי המשלב את הגוף והנפש ונעזר ברפואה מודרנית בשילוב עם שיטות ריפוי עתיקות. מתנדבי העמותה מלמדים את פוגשי הסרטן להסתכל על הסרטן "בעיניים בריאות"  ומלווים אותם במסע לבחירה בחיים, מתוך אחריות אישית. זהו תהליך עמוק הנעשה ביחד ומאפשר למידת קבלת העצמי, המחלה, ולמעשה כל היבטי החיים.

עמותת תעצומות חרטה על דגלה את המושגים: בית, מרחב מאפשר, מחקר, התמסרות, אחריות, לגיטימציה, תמיכה הדדית, השראה, בחירה, אור ומגדלור, בריאות שלמה, תהליך ספיראלי, תעצומות, גוף ונפש, ועוד.

פעילות עמותת תעצומות

העמותה הוקמה מתוך הצורך לספק לחולים מרחב ריפוי, כמו גם מידע וכלים אמינים שיסייעו להם במפגש עם הסרטן, כל זאת, בדרך של שיתוף ונתינה, ובעזרת הרבה מאוד מתנדבים. כתוצאה מכך, העמותה משמשת כאור וכמגדלור למאות אנשים העוברים את המסע במפגש עם הסרטן.

לדברי גב' רות רואי וינשטיין, הסרטן נותן הזדמנות לרפא את כל המרחב שלנו, והוא רק ה"טריגר לריפוי". לטענתה – "להיות בריא זו עבודה קשה!" בהתאם לכך העמותה פועלת למציאת דרכים לשיפור הכלים הקיימים לטיפול במחלה כמו גם למתן יעוץ ותמיכה לחולים, אלה כוללים:

פעילות מחקרית

בימים אלה עורכת העמותה מחקר בשיתוף עם בתי החולים שיבא, מאיר ואיכילוב, כדי לקבוע כדי ניתן לשפר את הטיפול בשילוב עם הרפואה המשלימה ומה מאפשר לפוגשי הסרטן להשיג "ריפוי יוצא דופן".

פעילות תומכת בקהילה

שרות "תעצומות אישי" – שירות טלפוני חינם הניתן על ידי  מתנדבים

מפגשי תרבות וידע – העמותה יצרה שת"פ עם סינמטק ת"א  שבמסגרתו מוצגים סרטים וניתנות הרצאות כמו כן העמותה מארגנת כנסים בנושא. חשוב לציין שהעמותה תתמוך בהגעה לאירועים גם במי שהפרוטה לא מצויה בכיסו

חלק 2 – הוכחות מחקריות להשפעות של סטרס על התפתחות גרורות

פרופ' שמגר בן אליהו (PHD) – השפעות של לחץ פסיכולוגי ופיזיולוגי על תהליכי התפתחות הסרטן

פרופ' בן אליהו, ראש מעבדת המחקר הנוירו-אימונולוגית בבית הספר למדעי המוח באוניברסיטת תל אביב, ובעבר ראש החוג לפסיכולוגיה, עוסק מזה שני עשורים בחקר הקשר שבין ניתוח להסרת גידול סרטני ראשוני, לבין הופעת גרורות והישנות המחלה. כמו כן עוסק פרופ' בן-אליהו בפיתוח טיפולים תרופתיים, המיועדים להפחתת ההשפעה של הורמוני לחץ על היחלשות המערכת החיסונית ועל התבססות וצמיחת גרורות סרטניות.

פרופ' בן אליהו סיפר על מחקר שערך עם צוותו, אשר קבע כי לחץ פסיכולוגי ופיזיולוגי משפיע על התפתחות גרורות. לדבריו: "רוב האנשים שפוגשים כיום סרטן מחלימים…הגישה של המטופל למצבו מאוד משמעותית. לאדם יש סיכוי של 100% להחלים או 0% להחלים. אנחנו צריכים לחשוב איך אנחנו דואגים שהוא יהיה ב- 100% של ההחלמה?"

מהלך המחלה בקצרה

בהתחלה קיים סרטן שאנו לא מודעים אליו. בתקופת הגילוי, מבצעים הסרה של הגידול וטיפול סביב הניתוח.

לאחר מכן מחכים לראות שאין גרורות. לדברי בן אליהו, תקופה זו מאוד קריטית למה שיקרה בשנים שלאחר הסרת הגידול. הוא ושותפיו למחקר מצאו כי לתקופה סביב הניתוח יש משקל רב, ושם נקבע האם יתפתחו גרורות או לא. זהו גם חלון הזדמנויות למטופל לטפל בגורמי הסיכון ולהקטין אותם.

איך בעצם מתפתחות גרורות?

הגידול הראשוני מפזר תאים בדם ובלימפה. בהתחלה לגרורה אין אספקת כלי דם, ככל שהגרורה גדלה, כלי דם חדשים נוצרים ונותנים לה אספקת דם. המערכת החיסונית שלנו בדרך כלל מתקשה להתמודד עם הגידול הראשוני, אבל כן מסוגלת להתמודד עם הגרורות.

אילו תהליכים ביולוגים מתרחשים סביב הניתוח?

  1. תאים סרטניים מתפזרים בזרם הדם – מעצם נגיעת סכין המנתחים בגידול.
  2. מתבצע דיכוי של המערכת החיסונית ע"י כימותרפיה והקרנות.
  3. המטופל חשוף לסטרס מהמחלה וספציפית מהניתוח.
  4. הורמוני לחץ והורמונים דלקתיים שמשתחררים בגוף עקב המצב משפיעים על הרקמה הסרטנית והופכים אותה ליותר חזקה ויותר גרורתית

הוכחות קליניות להשפעת הלחץ סביב הניתוח על התפתחות גרורות

ניסוי 1 – עכבר שחשוף ללחץ נוטה לפתח גרורות

מחקר בראשותו של פרופ' בן  אליה, שפורסם באפריל 2015 במגזין Nature מצא כי עכברים שעברו חשיפה ללחץ פיתחו יותר גרורות. אך כאשר בוצעה התערבות של מניעת תוצאות הלחץ בעזרת תרופות נוגדות חרדה (חסימת ביטא אדרונגנית) או ע מפחית חרדה, העכברים פיתחו פחות גרורות. כמו כן נמצא כי עכברים שלא עברו ניתוח, פיתחו משמעותית פחות גרורות.

בן אליהו מסכם: בתקופה של הניתוח הכי נוח להשפיע על הלחץ של החולה ויש לנצל חלון הזדמנויות זה.

ניסוי 2 – תרופות פשוטות משפרות את סיכוי ההישרדות

בניסוי נוסף ניתנו שתי תרופות בזריקה עם הניתוח. התרופות נועדו להפחית תגובות של לחץ ולהוריד דלקתיות. נמצא כי שתי תרופות פשוטות וזולות אלו משפרות את סיכויי ההישרדות של המטופל ע"י מניעה של תגובת לחץ ומניעה של דלקתיות.

ניסוי 3 – ניסוי בחולות סרטן שד (IN VIVO ) בלינסון 2014-6

 בניסוי שנערך בחולות סרטן שד ניתן שילוב של שתי תרופות – אחת שמורידה תגובת לחץ סימפטטי )לחץ שנובע מסטרס), ואחרת שמורידה תגובה דלקתית חמישה ימים לפני הניתוח. נמצא כי הטיפול התרופתי הוריד את הפרופיל הגרורתי של הגידול וכן גרם לעליה בתפקוד המערכת החיסונית )שיפור במדדי המרקרים) תוצאות ניסוי זה יפורסמו בקרוב.

חלק 3 – כוחה של חשיבה חיובית

סיפורה של מבריאה יוצאת דופן – ד"ר ג'נט מיכאיל – רופאה (MD)

ד"ר ג'נט מיכאיל היא רופאת משפחה שהחלימה מסרטן ומרגישה שיש לה שליחות לעזור לאחרים. היא מעבירה סדנאות בנושא ריפוי מסרטן ומחברת הספר "מחוברת לחיים".

ד"ר מיכאיל חלתה בשנת 2007 בסרטן אלים מאוד מסוג סרקומה במפשעה בגודל 9 ס"מ. בתחילה טופלה בדרך הקונבנציונלית: שני טיפולי כימותרפיה בחודש על מנת להקטין את הגידול, ניתוח, כימותרפיה אחרי הניתוח והקרנות כל 25 יום. לאחר סבב זה היא חזרה לעבודה, אולם אחרי שישה חודשים נמצאו בבדיקת סי.טי. כ-80 גרורות בריאות שלה.

בסבב השני של המחלה "כבר היה יותר קשה", כפי שמספרת מיכאיל. היא ידעה כי סיכוייה להחלמה ירדו ל-20%. היא שוב עברה טיפולי כימותרפיה במשך שלושה ימים ויום אחד וכל הטיפולים גרמו לה לתופעות לוואי חמורות. היא מתארת סבל גדול: "הכימו הרס לי את הכליות והגעתי לכשל כלייתי. אמרתי לעצמי שאם אני ממשיכה, אני מגיעה למצב של דיאליזה."

השינוי

בשלב זה חשבה מיכאיל להפסיק עם טיפולי הכימותרפיה אבל תחילה המשפחה התנגדה לכך. בהמשך המשפחה הבינה ותמכה בה וכך גם האונקולוג שלה – פרופ' גיל בר סלע.

כאשר הפסיקה מיכאיל את הטיפולים היא הרגישה "שיחרור מהסטטיסטיקות, הסטרס והמחשבות השליליות". השיחרור לקח אותה "לאושר עילאי ותחושה של החלמה".  היא התחברה לחיים ללא רעלים ו"שכחה מהמחלה". היא העמידה במרכז המחשבה שלה – בריאות. מהרגע הזה עד שהחלימה עברו חודשיים בלבד!

היא טופלה בטיפול אחד מתוך שישה טיפולים וכל הזמן האמינה מאוד חזק בריפוי. לדבריה האהבה לילדים, לחיים ולבעל שלה הייתה במרכז ההחלמה שלה.

איך היא עשתה זאת?

מיכאיל נעזרה בדמיון מודרך ודמיינה קרני אור שעוברים את כל הגוף, מחסלים כל תא ממאיר ומוציאים אותו דרך הרגליים. מיכאיל מפצירה: "תאמינו בכוחות שלכם. תתחברו לכוח שאתם מאמינים בו ותתמידו בכך"

תפקיד התת מודע

התת מודע מתחזק אותנו ועובד גם כשאנו מעולפים. הוא צייתן מאוד (המודע זה הרב חובל והתת מודע הוא הזרוע המבצעת). ד"ר מיכאיל ממליצה לבצע שכנוע עצמי-  להשתיל מחשבה חדשה ונקייה על בריאות. לדבריה הפעלת התת מודע גורמת למערכת החיסון לזהות ולהשמיד את המוטציות.

איך זה עובד?

מחשבה היא לא חומרית ועושה פעולה בדרך קוונטית בגוף. מי שחושב חיובי מקבל דברים חיוביים" – מיכאיל מסכמת – "אנחנו היום מה שחשבנו אתמול, אנחנו מחר מה שאנחנו חושבים היום"

המחשבה והאמונה ככלי לריפוי – ד"ר גיל יוסף שחר (PHD)

ד"ר יוסף שחר הוא מומחה ברפואה תזונתית, ניקוי רעלים וברפואת הרמב"ם והוא המייסד של 'המכון לרפואה תזונתית' – שלוחה של המרכז לרפואת הרמב"ם – שם הוא מתמקד בהכשרת מטפלים ומרצים ברפואה תזונתית על פי שיטת הרמב"ם, ובביצוע תחקירים בנושאי בריאות שאינם מבוצעים ע"י הרשויות.

לדברי ד"ר יוסף שחר, לרפואה אין פתרונות לרוב המחלות הכרוניות כגון סכרת, יתר לחץ דם וכיוצ"ב ולעומת זאת להרגלי החיים שלנו יש משקל קריטי למניעה ולריפוי של מחלות. למרות שהוא מתעסק ברפואה תזונתית המימד הכי חשוב בעיניו הוא הכוח וההשפעה של אמונה ומחשבה ככלי לריפוי.

המתווך בן השמחה לריפוי – מערכת העצבים

על פי יוסף שחר, כדי לעודד ריפוי ממחלות קשות, הגוף צריך להיות רוב הזמן בדומיננטיות פרה-סימפטטית– כלומר להיות רוב הזמן במצב של רגיעה ולא במצב של סטרס וחרדה.

ה'סיירת' של מערכת החיסון הם תאי NK, שתפקידם לסייר בגוף ולחפש תאים סרטניים עוד כשהם קטנים – זו התחזוקה של הגוף. אולם כשהגוף בסטרס אין לו אפשרות להתרכז בתחזוקה, אלא רק ב"כיבוי שרפות".

מחשבה יוצרת מציאות

בהתאם לכך, ד"ר גיל יוסף שחר ממליץ להשתמש בדמיון מודרך ככלי להרגעה וריפוי – הוא מספר על מקרים שנחשף אליהם, כגון המקרה של בחורה שילדה תאומים ומיד לאחר מכן אובחנה כחולת סרטן. היא לא הייתה מוכנה לוותר על החיים עם התינוקות שלה ובחרה בחיים – היא הודתה לבורא כל יום, ביצעה שינוי תזונתי ותוך שבעה חודשים לא היה זכר לגידול.

מקרה נוסף אותו הזכיר שחר, הוא של ילד בן ארבע שנמצא לו גידול מוח בלתי נתיח. אימו גרמה לו לדמיין חללית שיורה טילים לגידול והוא מתפוצץ ונעלם כל יום במשך תקופה ולאחר חצי שנה הגידול נעלם!

גם ביהדות יש אזכור לכך: הרמב"ם דיבר על "ריפוי ע"י שימחה"

העצות של ד"ר גיל יוסף שחר לפיתוח גישה חיובית יותר

  • האדם צריך לדעת שהוא פה לא בשביל לנוח ועליו להיות מוכן נפשית לתקלות ולקשיים ולא להתרגש מכל דבר שקורה –  לא להתייחס לכל דבר כאילו נחרב העולם ולחייך לכל ניסיון שהוא נחשף אליו.
  • "הנשמה בחרה בעצמה לרדת לעולם, בחרה את הניסיונות שתעמוד בהם, בחרה את ההורים וכד', כי רק ע"י עמידה בניסיונות האדם מתעלה ומכיר את עצמו."
  • אדם צריך לדעת שהוא קיבל את כל הכוחות לנצח והוא ינצח – הכוחות נמצאים בו.  בנוסף יש להתנהל במלחמה (המחלה) בצורה קרה ומחושבת ולא מתוך לחץ.
  • "אין רע יורד מלמעלה" – לדברי שחר כל מה שקורה לנו ולא בשליטתנו קורה לטובה – אם אדם מאמין באמת שהכל לטובה הוא זוכה לראות ולהבין את זה בחייו והטוב הנסתר מתגלה.
  • עלינו לחפש את האור בתוכנו ובנוסף עלינו לדעת לפתוח את החלונות הנכונים-  לדעת לקבל גישות חדשות ועזרה ולא להיות בקיבעון.
  • ולסיום – אם לא תהיה מחשבה טובה, תהיה מחשבה רעה ולכן לדבריו עלינו למלא את החיים שלנו בשמחה, בנתינה באהבה בביטחון ואז לא יהיה מקום לשלילי. יש לזכור כי למילים יש כוח לרפא אבל גם להרוג!

הכתבה מבוססת על סקירת הכנס של נטע פלג ג'ראד

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X