האם התוסף הזה יכול לעזור להתגבר על "סערה ציטוקינית" של חולי קורונה?

לאחרונה אנחנו שומעים רבות כי"סערת ציטוקינים" אחראית על מצבים קשים של חולי קורונה.

מה היא אותה "סערת ציטוקינים" מדוברת?

סערת ציטוקינים היא תגובה חיסונית בעלת פוטנציאל קטלני, שנגרמת כתוצאה מכך שמערכת החיסון יוצאת משליטה. במצב כזה מערכת החיסון תוקפת תאים בריאים ומציפה אותם בנוזלי הדם, בחלבונים ובחלקי תאים. 

סוג אחד של תאים שנפגע משמעותית מפעילות-יתר של מערכת החיסון הוא תאי נאדיות הריאה. הנאדיות הן תאים עדינים שתפקידם לבצע את חילוף הגזים (חמצן ופחמן דו-חמצני) בין הסביבה החיצונית והגוף. חולים ב-COVID-19 עלולים לסבול מדלקת ריאות חמורה שתוביל לחסימה בנאדיות, וללא עזרת מכונת הנשמה הם עלולים למות מחוסר בחמצן. הנזק לריאות אצל חולים במצב קשה עלול להיוותר גם לאחר המחלה.

 

"סערת ציטוקינים נחשבת כיום כגורם המוות המשמעותי ביותר במהלך התפרצות השפעת הספרדית  בן השנים 1918-20, שהרגה יותר מ- 50 מיליון בני אדם, כמו גם "שפעת החזירים" H1N1 וה"שפעת העופות "H1N1 – וכעת COVID- 19."

תאור מקרה שנותן תקווה

תאור מקרה שפורסם ב- 20 באפריל 2020 על ידי ד"ר Robert Huizenga מדווח על מהפך קליני יוצא דופן כנגד COVID-19 לאחר מתן  NMN  דרך הפה (בתוספת חלבון הבטאין ונתרן כלורי- מלח שולחן).

11 יום לאחר הבדיקה החיובית ל- COVID-19 המטופלת הועברה לבית החולים עם קשיי נשימה והציגה רמות דלקת גבוהות מאוד והיה חשש לחייה.

החל מהיום ה- 13 היא קיבלה בקבוק NMN דרך הפה, למשך יומיים.

תוך 12 שעות המטופלת חוותה שיפור משמעותי בנשימה וספירת תאי הדם הלבנים שלה עלתה ב- 85%.

לאחר שלושים ושש שעות בלבד רמות החמצן והחום שלה היו תקינים ורמות הדלקת הופחתו מאוד.

המטופלת השתחררה ביום ה- 17, והחלימה לחלוטין ביום ה- 23.

"NMN עשוי למלא תפקיד בהיפוך סערת ציטוקין שעלולה להיות קטלנית… NMN דרך הפה ראוי למחקר נוסף בסערת ציטוקין הקשורה ל- COVID-19… סיבוכים של COVID-19 עשויים להיות הפיכים על ידי החזרת NAD +." ד"ר הוזיינגה

NMN הינו חומר המוצא הזמין ביותר להפקת NAD+ בגוף.

במחקרי מכרסמים קודמים נמצא כי ל- NMN יכולות מדהימות להפחית את הפגיעה שמתרחשת ברקות ובאיברים עקב הזדקנות כולל עלייה בחסינות למחלות, שיפור בזרימת הדם והגנה על הכליות, הכבד והמוח מפני מחלות ופגיעות.

בנוסף, בניסויים קליניים בשלב 1 ו-2:  NMN נמצא בטוח ונסבל היטב אצל בני אדם ותועד כמעלה את רמות ה- NAD + בדם.

מהו NAD+?

Nicotinamide Adenine Dinucleotide – NAD+ הינו קו-אנזים עיקרי אשר איבר הנשימה התאי (המיטוכונדריה) זקוק לו לתפעול כל הפעילויות הבסיסיות של התא, בנוסף NAD+ מאפשר קשר בן גרעין התא למיטוכונדריה. במחקרים נמצא כי ככל שאנו מזדקנים כמות ה NAD+ בגופנו יורדת- דבר התורם לתקשורת לקויה בתוך התא, לקושי ביצירת אנרגיה תאית ובשל כך למחלות ולתהליכי ההזדקנות. (חוקרים סבורים כי זהו המפתח העיקרי לסיבה להזדקנות בכללותה)

אלו מקרים נוספים דווחו?

לאחר התוצאה החיובית של חולה זה, NMN נוסה על שני חולים קשישים לאחר או במקביל לטיפול המשולש באמצעות הידרוקסיכלורוקין.

שוב, שיפורים דרמטיים נצפו במהירות תוך 36 עד 48 שעות במידות החום, לחץ בחזה, שיעול, כאבי ראש ורמת אנרגיה.

בסקירה שפורסמה ב-23  למרץ 2020 על ידי אוניברסיטת איספהאן למדעי הרפואה מספקת הוכחות לכך שרמות NAD + נמוכות בגוף יכולות להיות קשורות לשיעורי תחלואה גבוהים יותר ולחומרה רבה יותר של מחלת הקורונה.

בין הממצאים ניתן למצוא כי הגוף משתמש בכמויות גדולות של NAD + במאבקו בזיהומים. זיהומים נגיפיים גורמים להיווצרות רדיקלים חופשיים ורדיקלים חופשיים אלו גורמים לנזק ל- DNA. הגוף נעזר ב- NAD+ כדי לתקן מקטעי DNA שנפגעו.

NAD+ מגן מפני מוות מהלם כתוצאה מסערת ציטוקינים.

לאחרונה דווחו מחקרים חדשים שנערכו על ידי בריגהם ובית החולים לנשים בבית הספר לרפואה של הרווארד, והראו כי תוסף עם NAD + הגביר את ההישרדות של עכברים שהוזרקו להם מינונים קטלניים של זיהום חיידקי.

הזרקת NAD + לא הורידה את רמות החיידקים, אך צמצמה את הדלקת שנבעה כתוצאה מ"סערת הציטוקינים" הנגרמת כתוצאה מתגובת מערכת החיסון. שיעורי ההישרדות עלו מ -0 ל -84%.

בטיחות: NMN נמצא בשימוש נרחב כבר למעלה משלוש שנים לטובת תומכי בריאות כללית ואנטי אייג'ינג, ללא תופעות לוואי ידועות.

 

הערת הכותבת: אומנם תאורי המקרה אינם משולים למחקר קליני ויש להשלים מחקרים קליניים בנושא אבל ניתן לקבל מושג על הפעילות החשובה של NAD+ במצבים אלו ולשקול תיסוף בהתאם.

 

היכן ניתן להשיג?

לאחרונה יצא לשוק מוצר NMN חדש ומסקרן! NMN בטכנולוגיית נאנו ליפוזומלית! LSG NMN. מדובר בג'ל לשימוש מתחת ללשון אשר מבטיח ייצוב הפעילות שלו לאורך זמן, ספיגה טובה יותר, ישירות לתאים ולרקמות, ובפחות מנות ליום מכפי שהומלץ בטבליות או אבקת  NMN: רק 2 לחיצות פעמיים ביום! (מספקות 250 מ"ג NMN ליפוזומלי בגודל חלקיקים של 20-40 ננומטר.). 

ניתן להשיג כאן

References

  1. Huizenga, Robert, Dramatic Cytokine Storm Reversal with an Over the Counter NMN Cocktail (April 20, 2020). Available at SSRN:
  2. The Molecular Story of COVID-19; NAD+ Depletion Addresses All Questions in this Infection
  3. NAD+ prevents septic shock by non-canonical inflammasome blockade and IL-10
  4. What is the Link Between NAD+ and Your Cells’ Innate Immune Response?
  5. Das, A … Sinclair, D. Impairment of an Endothelial NAD+-H2S Signaling Network Is a Reversible Cause of Vascular Aging. Cell, Volume 173, Issue 1, 22 March 2018, Pages 74-89.e20
  6. מכון דוידסון למדע ברחובות – מדוע הקורונה הורגת

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X