העסקה של מדינת ישראל ברכישת החיסון של מודרנה

בתדרוך עיתונאים על הסגר,  הזכיר נתניהו שהוא רואה את החיסון מתקרב. ושוב לפני הסגר הזכיר את החיסון. אחד החיסונים שישראל קנתה שנחשב למועדף במבצע האצת פיתוח חיסונים של ממשל טראמפ, הוא החיסון של חברת "מודרנה". ישראל קנתה את החיסון הזה. מודרנה תפסה כותרות בזמן האחרון, לאו דווקא בגלל הצלחת החיסון:
הקדמה:

חיסון שפותח תוך יומיים, נכנס לייצור לפני שהסתיימו הניסויים.  בכירים מכרו את המניות במה שנראה כהבעת אי אמון במוצר שלהם

כידוע לפתח חיסון לוקח  שנים,  ואילו החיסון של חברת "מודרנה"  שקנה משרד הבריאות  פותח יומיים לאחר שרוצף הגנום של וירוס הקורונה, כך סיפר לדה מרקר פרופ' למימון בבית הספר למנהל עסקים ב-MIT: "יומיים לאחר מכן, כלומר תוך 48 שעות מודרנה פיתחה חיסון נוגדנים שאפשר להחדיר לאנשים.  21 יום לאחר מכן – ובסך הכל לאחר  63 יום – התחיל השלב הראשון של ניסויים קליניים. המנות הראשונות הוחדרו לבני אדם. זה חסר תקדים. באופן היסטורי, פיתוח חיסון אורך שנים ועשורים. יכול להיות שמתפתחת כאן בועה, אבל היא לגיטימית כי היא מבוססת על מדע".

המנהל הרפואי של מודרנה, ד"ר טל זקס, בוגר הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' באוניברסיטת פנסילבניה,  הפתיע אנשים ברשת החברתית ששמעו אותו אומר בראיון לאילנה דיין שהם לא מחכים לתוצאות שלב 3 של הניסוי על החיסון כדי להתחיל לייצר את החיסון, "אנחנו לא מחכים לתוצאות כדי להשקיע בייצור, למעשה התחלנו בזה כבר בינואר פברואר".

גם כתב "דה מרקר" בעל התמחות במימון שם לב למשהו מוזר: "מעקב אחר פעולותיהם ודיווחיהם של בכירי מודרנה לבורסה האמריקאית מציגה תמונה מדאיגה. מינואר ועד היום מכרו בכירים במודרנה – המנכ"ל, סמנכ"ל הכספים, המנהל הרפואי (טל זקס הישראלי), קרן בבעלות יו"ר הדירקטוריון ודירקטורים נוספים – מניות בשווי של מעל 200 מיליון דולר. אמש פורסם כי המנהל הרפואי מכר את  מניותיו האחרונות (12 מיליון דולר בסך הכל).

הדיווחים מראים שדווקא ביולי, לאחר פרסום תוצאות ניסוי שהתפרשו כחיוביות והעלו את מחיר המניה, הבכירים האיצו עוד יותר את קצב מימוש האופציות ומכירת המניות שבידיהם. היקף המכירות העצום מעלה תמיהות. אמנם אינני משקיע במניות מודרנה, אך אם כן, הייתי מודאג מההתנהלות של הבכירים. יש  לקחת בחשבון כי אזרחי ישראל שילמו עשרות מיליוני דולרים על הזמנת החיסון מראש, וחשוב מכך – כולנו חשופים מבחינה בריאותית להצלחתה של מודרנה".

משרד עורכי הדין ברבוטו וג'והנסון יחד עם היועץ ניל רוטשטיין, להם יש ניסיון של למעלה משלושים שנה בתביעות ייצוגיות בעבירות ניירות ערך, כולל תיקים נגד אנרון והליברון, דורשים בשם המשקיעים לפתוח בחקירה נגד חברת מודרנה וזאת בחשד כי החברה, מנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה.

לאחר שמכר את המניות הודיע ד"ר טל זקס בראיון לניב רסקין –  "החיסון עובד".

כעת, מומחה שנכנס לתמונה מציג נתונים שמעולם לא נבחנו על ידי התקשורת בנוגע לחברת מודרנה. המומחה הוא ד"ר דיוויד מרטין מבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת ווירג'יניה. היה יועץ לבנקים המרכזיים, לבנק העולמי, לתאגיד הפיננסים הבינ"ל, עבד עם הקונגרס האמריקאי, עם סוכנויות פיקוח על מסחר ופיננסים בארה"ב, אירופה ואסיה. ייסד את חברת Mosaic Technologies, חברה שיצרה שבעה תאגידים והיתה מעורבת בפיתוח טכנולוגיה ומסחר  ברוסיה, יפן, אירופה וארה"ב. ייסד את חברת M.CAM.

ד"ר מרטין ניטר את נושא הקורונה מאז שנת 2003, כשהתחיל הסארס.  לדבריו יש 1400 פטנטים על חיסונים וטכנולוגיות שקשורות לחיסונים של SARS CoV. "הרעיון שמודרנה נמצאת בעמדה ייחודית שיש לה יתרון בלעדי של מבצע Warp Speed  המבצע לפיתוח מואץ של חיסונים של ממשל טראמפ, זו זכייה בלוטו של 1.4 מיליארד דולר".

אכן, חדשות RT דיווחו בדאגה שמודרנה היא הפייבוריט לזכות במבצע Operation Warp Speed, למרות שמודרנה "מעולם לא הביאה חיסון לשוק לפני כן, וחיסון ה- mRNA שהיא מפתחת הוא מסוג שמעולם לא אושר לשימוש בבני אדם. גרוע מכך, החברה  מדלגת לגמרי על ניסויים בבעלי חיים, והמנהל הרפואי שלה טל זקס מתעקש שהוא לא חושב שזה נחוץ".

הדבר המוזר בפטנט של חברת מודרנה

לדברי ד"ר מרטין דיוויד (Exposing Moderna), בנוסח הגשת הפטנט לחיסון של מודרנה כתוב שיזמו את פיתוח החיסון "בגלל דאגה שוירוס סארס קורונה יגיח מחדש או שיהיה שחרור מכוון של וירוס סארס קורונה". המשפט הזה נכתב לתוך הפטנט ב- 28 למרץ, 2019. "כלומר, כבר לפני 28 במרץ 2019 הפצת הוירוס נלקחה בחשבון. הם כתבו  זאת בעת הגשת הפטנט של מודרנה. הם לא פעלו בעולם תיאורטי.  מדוע כתוב על הגשת פטנט במרץ 2019 "השחרור המכוון" של וירוס קורונה בטא. זה ספציפי. זה לא כמו לומר שאולי יהיה עטלף שעף, זה לא רנדומלי, זו אמירה  מאוד מדויקת. המושג הזה נשמע שוב בספטמבר על ידי ארגון הבריאות העולמי: השחרור המכוון. מדוע  השחרור המכוון זו הגדרה  שכולם מדברים עליו לפני שהוא קורה?"

"הם הגישו פטנט ב- 2015 ומשרד הפטנטים של ארה"ב דחה את הפטנט שוב ושוב, לא פעם ולא פעמיים.  ב- 28 למרץ וירוס סארס קורונה בטא, חיסון ספציפי לחלבון שטענו ששונה בדצמבר 2019 במערת עטלפים בסין.  הפטנט נכתב סמוך להנפקה הראשונית לציבור.  סביר להניח שמישהו ידע שתהיה גיחה מחדש או שחרור מכוון של וירוס קורונה בטא". "זה לא הרושם שלי, אלה מילים שלהם".

"מודרנה לא רק שאינה מייצרת דברים, היא לא חברה שהיתה לה הצלחה פיננסית כשהחלה מ- 2010. החברה החלה  מקבוצת חוקרים בצפון מזרח ארה"ב. הם ראו הזדמנות לנצל טכנולוגיה שלא היתה שלהם.  לחברה בשם
Arbutus היה פטנט 8,058,069 על טכנולוגיית חלקיקי נאנו של ליפידים, שזה כמו מעטפה שבה שמים את ה- messenger RNA כדי להוביל אותו לתוך התא. זהו מנגנון הובלה לחיסון".

"הם מפירים את החוק ומשתמשים בטכנולוגיה של מישהו אחר ללא רישיון. וזו החברה שפאוצ'י בחר למבצע Warp Speed".

"בהצהרה הפיננסית של מודרנה משנת 2019 כתוב שקיבלה 287 מיליון דולר מימון מהממשלה ומקרנות. אך מצאנו שמאות מיליוני דולרים הגיעו מ- DARPA, NIH, NIAID.  ביותר מ- 130 פטנטים של החברה הם לא הודו שהם מקבלים תמיכה ממשלתית, למרות שכמעט כל המימון שלהם מגיע משם. החברה הפרה בכך את החוק מעל 130 פעמים. כי אם הם מקבלים מימון פדרלי הם חייבים להצהיר על כך בהגשת הפטנט והם לא עשו זאת".

"לפי החוק של Federal acquisition regulations, כל סוכנות פדרלית צריכה לוודא שהחברות שהיא עובדת איתן מסוגלות מבחינת חוקית לייצר ולמכור מה שהם מוכרים לארה"ב. אין ספק ש- DARPA, NIH, NIAID יכלו לראות שהחברה מפירה את החוק למרות שהעדות קיימת מאז הגשת הפטנט בפעם הראשונה, שהקדימה ב- 4 חודשים את ייסוד החברה. הפטנט הראשון של מודרנה היה קיים לפני שמודרנה היתה קיימת".

"בכל אחד מהפטנטים הם נכשלו להצהיר על מימון פדרלי. כתוצאה מכך, כל סוכנות ממשלתית שנתנה להם חוזה, הפרה את חוקי חוזים תחת סעיף 27/52 של ה- Federal acquisition regulation".

"הבעיה המרכזית היא שהפלטפורמה, המעטפה שבה אתה מוליך את ה-mRNA זו טכנולוגיה שלא בבעלותם".

"מודרנה ידעה על הבעיה של Arbutus, הם ידעו שזו בעיה מספיק גדולה עד כדי כך שהם הלכו לערער על הפטנטים וניסו לגרום לכך שהפטנט של Arbutus לא יהיה תקף. זה לא הצליח להם, וביולי הנהלת הערעורים על פטנטים אמרו מצטערים, הפטנט הוא שלהם והוא תקף.   השוק שלהם קיבל מכה של 9% כשהתגלה לאנשים שמתבשלת בעיה. 9% זו מכה משמעותית לשוק".

"ב- 20-30 לאוקטובר, כשה- FDA יתבקש לאשר את החיסון זה יהיה באסה.  Arbutus יוכלו לעשות  צעד בתגובה להסגת הגבול (כי מודרנה מנסה לגנוב להם את הפטנט) כדי לחסום את מכירת הטכנולוגיה. זה יגרום לטראמפ להיראות מושפל ככשלון בחזית החיסונים.

NIAID  (המוסד הלאומי לאלרגיה ומחלות זיהומיות) הוא המרוויח והקונה. הם מדווחים לשירותי הבריאות. זו ההגדרה של הפרת הגבלים עסקיים ופאוצ'י הוא הארכיטקט הראשי בתיאום מחירים, ישיבה בהנהלות שונות, חיפוש עזרה מבחוץ כדי להתערב במסחר בתוך מדינה, הכל מוגדר תחת החוקים של שרמן וקלייטון.

מה שאנחנו רואים בעשרת החודשים האחרונים זה שלבכירים שלא נבחרו על ידי הציבור יש כוחות בלתי רגילים של מדינת משטרה ולנבחרים אין יכולת להשפיע עליהם. כי הם מבודדים מתחושת אחריות.

יש עדות להפרה של פאוצ'י את חוקי ההגבלים העסקיים. זה חשוב  בגלל ביל גייטס, שבזבז המון  כסף של משרד המשפטים מכל אחד אחר בהסטוריה המודרנית על התדיינות משפטית על הפרות הגבלים עסקיים. העובדה שהם עובדים ביחד ונמצאים ביחד בהנהלות זו הפרה של החוק.

אלה עובדות, לא השערה שלי. וכתוצאה מכך אין להם חסינות מזה. אין חסינות אם אתה מפר את החוק.
כל אחד שנוקט פעולה לכפות על אוכלוסיה, להפחיד אוכלוסיה ולהשיג יתרון ממשלתי, זו פעולה של טרור פנים לפי חלק 2 של חוק הפטריוט.  אין ספק שמה שקרה זו פעולה של טרוריזם פנימי לפי ההגדרה.

כשאנדרו קואומו (מושל ניו יורק) עומד לפני המצלמה ואומר  – תצטרך לומר לי אילו 26,000 אנשים לא יקבלו מכונות הנשמה כי אני צריך 30,000, הוא מנסה להשפיע על הממשלה. הסתבר שניו יורק מעולם לא נזקקה ל- 30,000 מכונות הנשמה. הם מעולם לא התקרבו להשתמש ב- 12,000 שניתנו להם מכל מיני מקורות או 1200 שהיו להם. הם מעולם לא הצטרכו 30,000. מעולם לא היו להם 24,000 איש שנשללה מהם גישה לטיפול רפואי. אבל קואומו השתתף בטרוריזם פנימי לפי ההגדרה בחוק הפטריוט,  כשביקש לכפות על אוכלוסיה ולהשפיע על הממשלה לקחת את המשאבים שלה.

העברנו את חוק שרמן וקלייטון כדי למנוע מצב שנמכור את 100% מארה"ב לתאגידים. זו הפרת חוק.

עו"ד אלן דרשוביץ ציטט את פסק הדין של ג'ייקובסון כדי לטעון שהמדינה יכולה לכפות חיסון. אבל בפסק הדין ג'ייקובסון השופט כתב שהחיסון זו מערכת אמונות. בחוקה בארה"ב יש סעיף שאומר שלא ניתן לכפות עליך להאמין במשהו. המדינה לא יכולה לכפות עליך להאמין במשהו. אני לא מבין למה מחוקקים לא לוקחים את נושא החיסונים. זה לא עניין של מדע אלא עניין של אמונה. אנחנו החלטנו שיש לנו את המציל שלנו, הדבר הנפלא שנזריק אותו ופתאום לא תהיה בעיה של וירוס קורונה, סארס, שפעת, פוליו, אוי רגע, יש לנו אותם. אומרים לנו שתהיה לנו את מערכת האמונות הזו.

אתה לא יכול לשחרר חברה מאחריות אזרחית ופלילית דרך הצהרות חירום שניתנו לכל חברה שמייצרת בדיקות אבחון ותראפיות. תחת השימוש בהרשאת חירום, כל חברה מקבלת כרטיס לבן ללא שום אחריות לרשלנות. כל מדינה שממשיכה להנציח את החוקים שמשמרים את הצהרות החירום המטורפות, עושה כך כדי שייצור הפרויקטים  יוכלו להיות פטורים מעונש. העובדה היא שאנחנו צריכים להגיד תשימו את הכסף שלכם איפה שהפה שלכם. אם המדע שלכם יכול לעמוד בבדיקה מדוקדקת של בטיחות ויעילות אני אהיה הראשון בשורה לקבל זאת,  אבל  אם תתנו לי נזקים בגלל שימוש לא נכון ורשלני של המדע, זה העניין שלי.

מודרנה הפרה חוקים פדרלים בתחום  הפטנטים מאז הקמה ב- 2010. אנחנו יודעים שהם ימשיכו לעשות זאת  כי כך הם ממשיכים לנהוג. אנחנו יודעים שהפעילות הלא חוקית הזו תמשיך ואנו חושבים שזה קריטי שוועדת קונגרס יעצרו זאת. זה יכול להפיל את כל השקר הגלובלי.

המצב של קורונה הגיע לדרגה  של הפרת אמנות של נשק ביולוגי וכימי. אני עוקב אחרי זה במשך 17 שנה.

מי מימן את אירוע 201 ? 

באירוע 201 עשו סימולציה של התפרצות פנדמיה שישה שבועות לפני שהיא קרתה. האירוע, שמטרתו להוביל לממשלה עולמית אחת (הסדר העולמי החדש), התקיים בהשתתפות האו"ם, הקרן של ביל ומלינדה גייטס, המרכז לבקרת מחלות של סין ושל ארה"ב, יצרני חיסונים, תקשורת, בנקים מרכזיים.  באותו יום היה בוואהן בסין טקס הפתיחה של משחקי צבאות העולם בהשתתפו 110 מדינות והיו להם כובעים של האו"ם. יש כאלה שחושבים שכבר באותו זמן הפיצו את הוירוס קורונה מפני שאתלטים חזרו חולים. בכתבה אחת נאמר ש"יתכן שאתלטים במשחקי הצבא העולמי הביאו את וירוס הקורונה לאירופה".

ד"ר מרטין:  "מקור המימון לאירוע 201 לא היה הקרן של ביל גייטס, אוניברסיטת ג'ון הופקינס או הפורום הכלכלי. האירוע מומן על ידי ארגון שנקרא Open Philanthropy שמושקע ב- Sherlock Biosciences שיש לה פלטרפורמת אבחון מחלות שנקראת טכנולוגיית קריספר. הם ניסו להשיג על המוצר אישור של  ה- FDA. הארגון שמימן את אירוע 201 לא לקח קרדיט בולט ולא ידענו על קיומו. רואים שהמימון מוסתר, רואים שיש משהו אחר".

איזורי שחרור הנגיף לפי הסדר

"המיקום הסביר של שחרור לא מכוון של הנגיף לפי הסדר:  בוואהן, סין, צפון איטליה, ניו יורק או סיאטל. נחש מאיפה זה הגיע? מכל המקומות האלה. כיצד יכולנו לזהות את זה? אוניברסיטת קולומביה פירסמה מאמר לפני כמה שנים שאף אחד לא קרא על אוכלוסיות של עטלפים עם יכולת העברת קורונה. מצאתי מסלול של מאמרים שאיפשר לי לנבא. זו לא תיאוריה. האם יש עטלפים בצפון ניו יורק וסיאטל?  כן ולכולם יש נטייה טבעית לשאת את הוירוס אז יש לנו את הנקודות החמות. המקומות של הפנדמיה".

המרכז לבקרת מחלות

"ב- 25 לאפריל 2003 המרכז לבקרת מחלות שיקרו לאמריקאים ולעולם. הגישו פטנט שאמר שהם יכולים לעשות פטנט על סארס קורונה שבודדו מבני אדם. זה היה שקר וזו היתה הפרה של קוד המדינה. המרכז לבקרת מחלות שיקרו והפרו את החוק. הם הגישו פטנט על הטבע, דבר שלא יכולים לעשות. בהמשך שיקרו כשאמרו שהסיבה שהם עשו זאת  כדי שאף אחד לא יוכל למסחר וירוס סארס קורונה – זה היה שקר כי היתה להם כוונה למסחר  זאת.  ב- 2005 משרד הפטנטים אמר להם שהם לא יכולים לעשות את הפטנט הזה, הם דחו אותם. המרכז לבקרת מחלות ערערו ושלחו מידע חדש ונכשלו לשכנע ושוב הפטנט נדחה".

"אם המרכז לבקרת מחלות רצה שהמידע הזה יהיה זמין לציבור למחקר ולא לשימוש מסחרי יכלו  להפוך זאת  זמין לציבור. אבל ב- 2007 הם שילמו כדי שבוחן פטנטים במשרד הפטנטים יפסוק נגד, כדי להגיש את הפטנט. הם שיקרו לציבור כשאמרו  שזה נעשה כדי שאף אחד לא ישלוט באינטרס למסחר את הוירוס. הסיבה שאני אומר שהם שיקרו, זה מתבלט  כשאתה מסתכל על ההגשות שלהם. הם נלחמו כדי לשמור את השליטה המסחרית על וירוס הקורונה, בזמן שהדובר שלהם אמר לתקשורת שהם רק מנסים לעזור.  חוק הפטנטים אומר שאם פרסמת משהו,
אף אחד לא יכול לעשות על זה פטנט. אם הם היו רציניים ודוברי אמת הם היו מפרסמים, אבל הם הסתירו ונעלו את זה  מפני שהיה מאבק פנימי בשירותי הבריאות על מחלות זיהומיות.  ב- 2005 כולם ב- NIH הבינו ש- DARPA נכנסת למשחק ועומדת להתחיל תוכנית מחקר שתעביר הרבה כספים למחלות זיהומיות.

ראלף באריק התחיל לדבר ב- 2005 על איך הוירוס קורונה ניתן למניפולציה בצורה  נהדרת, כך שאפשר לייצר  שילובים וגירסאות סינתטיות שמגבירות תכונות שונות של הוירוס. DARPA התחילו לממן זאת  והמרכז לבקרת מחלות רצו שיהיה להם מושב בשולחן. הפטנט נתן להם את המושב הזה כדי לשלוט בתזרים המזומנים של וירוס הקורונה – התעשייה. ב- 2013  ל- Myriad Genetics היה פטנט על גן. בית המשפט העליון פסק שפטנטים על גנים הם לא חוקיים. בימ"ש עליון אמר: ציטוט 2013:    We have long held that patents on nature are illegal. הם לא עשו את החוק ב- 2013, התיקון האחרון לחוק היה ב- 1988. כלומר, המרכז לבקרת מחלות הפרו את החוק. הם נכנסו לסכימה בקונספירציה פלילית ואז הביאו את כל השותפים לקנוניה. מקורות המימון: ה- NIH, NIAID."

"בין 2013- 2015 ד"ר ראלף באריק מאוניברסיטת צפון קרוליינה והחוקרים ששיתפו פעולה, וג'ינג לי שי מהמוסד לוירולוגיה בוואהן, התחילו לעשות הרכב משולב וסינתטי של וירוס קורונה סארס עם הוירוס מספר 1 של וואהן,  שזה האנלוג הכי קרוב למה שנקרא  SARS CoV-2 . הם החלו להתעסק עם זה בין 2013-2015. פאוצ'י כתב את הצ'קים כדי לבצע זאת. בשום נקודה לא ראינו שהמרכז לבקרת מחלות התנגד להסגת גבול על הפטנט. בשום נקודה לא ראינו משהו אחר פרט לכך שהמרכז לבקרת מחלות שיתף פעולה עם המחקר, שיתף פעולה עם החוקרים הם היו באינטראקציה אחד עם השני  וגם  היו בישיבה בכמה הנהלות, דיברו על זה לפני כן. חבר בהנהגת אוניברסיטת צפון קרוליינה למעשה יושב בהנהלה של הקרן של המרכז לבקרת מחלות".

"כשהדברים התחממו ב- 2012- 2013, כש- NIH אמרו שהם  צריכים דחייה של gain of function  – הגברת יכולת שכפול של וירוס, כי הם חושבים שיש דברים שסוטים מהמסלול, מה הם עשו?  הם לקחו את הכסף של משלמי המיסים ודחפו את המחקר.  המרכז לבקרת מחלות, NIH והמוסד לאלרגיה ומחלות זיהומיות הוליכו שולל את משלמי המיסים כדי לבלום את המסחר ולהבהיר שהם שולטים בנרטיב של וירוס קורונה. הם עשו זאת  אפילו לאור ההצהרה של בית המשפט העליון, שאמר שזה לא חוקי שיהיה את הפטנט שהיה להם.   הסיפור מתחיל בשקר ב- 25 לאפריל 2003.   אם אנחנו לא מבינים שבית שבנוי על בסיס של שקרים, תהיה לו בעיית עובש קטנה לשאר הזמן, זה עלינו. זה שחקן רע ואנחנו שמים את הבריאות והכלכלה שלנו והעתיד שלנו בידיים של שותף לקנונית פשע".

"למיטב ידיעתי אין בודק עובדות בלתי תלוי בתקשורת המיינסטרים. הם מעצבי דעה, וזה בסדר אם אנחנו קוראים להם מה שהם. אני יכול לחיות עם זה. האנשים שמעודדים את הנרטיב.

המצב בנוי להכחשה. ארה"ב וסין מאשימות אחת את השניה ואין ספק שאנחנו עשינו את זה. עד 2015 ראינו פירסום משותף לארה"ב וסין שקידם את הואריאציות שעכשיו קיימות בוירוס סארס קורונה 2.  הסיבה שאין לנו תשובה טובה אמיתית  בתקשורת הציבורית היא שהתקשורת שואלת את השאלה הלא נכונה. הם אומרים שסין עשתה את זה וסין אומרת שארצות הברית. ואף אחד לא שואל האם עשיתם את זה ביחד והתשובה היא כן. זה נעשה כתרגיל משותף. את זה ניתן להוכיח עם מאמרים, בקשות למימון ובקשות של הגשת פטנטים.

מקור הכתבה שלמעלה: Dr. David E Martin:  Exposing Moderna

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X

7 טעויות מפתיעות שהורסות לכם את השיניים והחניכיים

X