חניכיים בריאות - טיפול טבעי במחלות חניכיים. הכתבה הוכנה בשיתוף ד"ר יהודית יסקין מקליניקת "הודנט"

"יש לי נסיגת חניכיים כבר שנים. הטיפולים שקיבלתי אצל רופא השיניים לא עוזרים. מה עושים?"

מחלות חניכיים (באנגלית: Gum Disease (Gingivitis & Periodontitis))  הינן מן המגפות הטורדניות ביותר של המאה: למעלה מ – 70% אחוזים נפגעים ממחלות חניכיים שונות. מחלה זו הינה כמו רוב המחלות הכרוניות: שקטה ולא מרגישים אותה. "הכול בסדר" עד שמגלים שהמצב חמור. אנשים מתלוננים על חניכיים נפוחות, כואבות, מדממות, ואף שחורות. נסיגת חניכיים. כאב המצביע על דלקת חניכיים. אנשים שואלים - האם ניתוח יהיה פתרון לאורך זמן? איזה טיפול טבעי מומלץ? האם יש אופציה של שיקום חניכיים טבעי? אילו תרופות סבתא קיימות? האם כדאי אנטיביוטיקה? והאם יש אלטרנטיבות?

תסמינים מובהקים לבעיות חניכיים

 • ריח רע מהפה
 • אודם בחניכיים בשלבים המוקדמים
 • דימום בצחצוח
 • לעיתים, נפיחות קלה בצוואר השן, שנראית כמו פצע לבן על בסיס נפוח ואדום: זה הוא Periodontal abscess. בדרך הוא עובר לבד ולא שמים לב אליו, אלא אם כן האבצס מלווה בכאב.

הסבר רפואי: מקום המפגש בין השן לחניכיים נקרא בשפה מקצועית, צוואר השן או סולקוס (Sulcus: שקע קטן בחניכיים המחובר לשן). אזור זה מאוד עדין וחשיבותו רבה: הוא מפריש נוזל שנקרא Gingival fluid המכיל נוגדנים וחומרים שונים המגנים על החניכיים. באזור זה שוקעת האבנית וחוסמת את ההפרשה התקינה של נוזל חשוב זה. עם עיבוי האבנית והלחץ על הסולקוס העדין מתחיל קרע קטן בחניכיים, הנוזל ממשיך להיות מופרש והאבנית מתעבה, חונקת יותר ויותר את החניכיים.

עומק הסולקוס המקורי הוא 1.8 מ"מ בלבד. עומס האבנית עליו מעמיקה אותו ע"י קרע של הסיבים המהדקים את החניך לשן. לסולקוס המוגדל קוראים "כיס פריודונטלי". הכיס הזה נמדד במילימטרים ויכול לגדול עד לקצה שורש השן ולגרום לספיגת העצם שמחזיקה את השן. כתוצאה מכך ניתן להגיע לאיבוד יציבות השן (או השיניים) שתוביל לבסוף לעקירה.
תזונה לא נכונה, שתייה חמה מרובה, עישון, צחצוח שיניים לא נכון ותותבות נשלפות מזרזים את התהליך. כמו כן, סכרת, כולסטרול, חוסר ויטמין D וחוסר Q10 מחמירים את המצב. אזור החניכיים מבחינה הוליסטית הוא אזור המסמל את היציבות הרגשית שלנו ואת הדרך שבה אנו מתייחסים לרגשות שלנו- שם מוחבאים רגשות מודחקים וחוויות רגשיות לא נעימות.

הטיפול הקונבנציונאלי: א. גרידת שורשים מקדימה קצרה. בד"כ מומלץ לצחצח בין השיניים עם אביזרים דנטליים מסוימים. ב. לאחר 3 חודשים בודקים את הכיסים ומחליטים- האם יש צורך בניתוח לצמצום הכיסים או לא ?ג. לאחר גרידת השורשים והניתוח, מומלצת תחזוקה אצל שיננית  כל 3 חודשים.

הטיפול ההוליסטי בחניכיים מתייחס לכל הרבדים שבמחלה:

 • טיפול פיזי: טיפול עמוק+ איזון סגר.
 • טיפול כללי: תוספי מזון.
 • שינוי הרגלי חיים.
 • רובד רגשי ושינוי צורת חשיבה.

עקורונת הטיפול ההוליסטי בחניכיים

עקרונות הטיפול ההוליסטי הוצעו לראשונה על ידי רופאי שיניים הוליסטיים מניו- יורק. השיטה גורסת, כי צמצום הכיסים יכול להתבצע ב-2 כיוונים: א. למעלה- ע"י ניתוח, חתך וצמצום הכיס על ידי יד הרופא. ב.  מלמטה- מתוך החניכיים עצמם. ברגע שהם נקיים מחיידקים ודלקת, הרקמה תתרפא והכיס יצטמצם. מבצעים הקצעת שורשים ארוכה וקפדנית מאוד.

הכי חשוב- לשמור על עומק הכיס נקי! כל מטופל שהקפיד על עקרונות הניקוי וניקוז הכיס עליהם אנחנו מבססים את שיטות הטיפול והמניעה שלנו, קרוב לוודאי יצליח לשמור על חניכיים ושיניים בריאות. איזון סגר - חשוב מאוד לבצע איזון סגר כדי לפזר את עומס הסגירה והלעיסה. מחלת החניכיים גורמת לרוב לתזוזות במיקום השיניים וחשוב לתקן אותן.

מגוון תוספי תזונה עליהם נמליץ לבריאות החניכיים

מחקרים עדכניים מוכיחים שיש 2 גורמים עיקריים האחראים על הרס העצם התומכת בשן: א. המערכת החיסונית עצמה: כשהמערכת החיסונית בפעילות מאומצת עקב נוכחות חיידקים, היא מפרישה אנזים מיוחד הנקרא  collagenase המפרק את הרקמה. ב. החיידקים האגרסיביים הקיימים בתוך הכיס מפרישים רעלים ומתרבים כאוות נפשם במקום חם, לח ומוסתר מכל מברשת שיניים. לכן חיפשנו פתרון להורדת כמות החיידקים והרגעת התגובה החיסונית ההרסנית.

ההנחיות שלמטה הן הנחיות כלליות. לגבי מינון והתאמה למצבים ספציפיים יש להתייעץ עם נטורופת. ב"טבע-לי נטורופתיה" אפשר להתייעץ לגבי מינון גם לאחר הרכישה כחלק משירות הלקוחות.

ויטמין D ותרומתו לבריאות החניכיים

ויטמין D חשוב מאוד לבריאות הרקמות הרכות ולא רק לבריאות העצם וחשוב שיהיה במגע ישירות עם החניכיים.

נמליץ על ספריי D3 על בסיס שמן מרווה של נייצרסייג שכן הוא מכיל גם אומגה 3 צמחית מזרעי מרווה מרושתת התומכת בהפחתת דלקת, מסייעת בתיקון רקמות וקרומי התאים הפגועים, מכילה כמות גדולה של נוגדי חמצון חזקים כמו Q10 טבעי, כל 4 הסוגים של ויטמין E, Sclareol ועוד, שמזינים את החניכיים הפגועות. כמה לקחת? במצב טיפולי כדאי לקחת לפחות 5,000 יחב"ל ליום - פחות מזה לא מזיז לו. כדי להגיע ל-5,000 יחב"ל של ויטמין D צריך 5 ריסוסים ביום. כל בקבוק מכיל 100 ריסוסים ומספיק במיונן זה ל-20 יום, לכן הבאנו לכם מבצע שלשות).

להרחבה על ויטמין D ומדוע חסר גם למי שנחשף לשמש ולגבי המינון הנדרש קראו כאן.

שמן מרווה וחשיבותו לחניכיים בריאות

שמן אוומגה 3 צמחי מזרעי מרווה מרושתת: חשוב לצרוך באופן קבוע בנוסף - לטפטף על הסלט או התבשיל בכמות של כפית ליום שכן כפי שהזכרנו קודם, שמן מרווה תומך בהפחתת דלקת, בתיקון הרקמות וקרומי התאים הפגועים, עקב כך שהוא מכיל כמות גדולה של נוגדי חמצון חזקים כמו Q10 טבעי, כל 4 הסוגים של ויטמין E, Sclareol ועוד, שמזינים את החניכיים הפגועות.

ג'ל להתחדשות השיניים

ג'ל להתחדשות השיניים - Oral Care Gel – מסייע בשמירת בריאות השיניים והחניכיים, בהסרת הפלאק והאבנית ובהפחתת גירוי החניכיים. מכיל תמצית זרעי אשכוליות, מיצוי זרעי ענבים, שמן מנטה, שמן תימוס, שמן נים, אלכוהול וצמחים ייחודיים.

יוביקוינול (Q10 מתקדם בזמינות ביולוגית גבוהה)

יוביקיינול מסייע להחלמה ולשיקום מהיר יותר של החניכיים ולהפחתת הדלקתיות שלהן.  יכולת הגוף לייצר אותו פוחתת עם הגיל (הרחבה). נמצא קשר בין חוסר Q10 למחלות חניכיים (1,2). מומלץ לפחות 1 ליום (בתלות במצבכם).

ויטמין C חיוני לחוזק החניכיים

ויטמין ליפוזומלי C איכותי חיוני לחוזק החניכיים. בנוסף להיותו נוגד חמצון, C  עוזר לגוף להתחדשות הקולגן, רקמת חיבור קריטית בשמירה על חניכיים בריאות. חשוב שהויטמין C יהיה ליפוזומלי שכן דבר זה מאפשר לשמור על רמה יציבה של ויטמין C לאורך זמן (ויטמין C לא ליפוזומלי נשטף מהגוף תוך 4 שעות). לחניכיים נמליץ בנוזל. לחברי טופהיל - מבצע מיוחד.

חומרים נוספים

מולטי ויטמין: חשוב מאוד לספק לרקמה הפגועה את כל הויטמינים ונוגדי החימצון כדי לעזור לה להתמודד.

תשלובת ויטמין E וטוקוטריאונולים –מתן טוקוטריאנולים תומך ביצירת מעקפים לנימי דם שנפגעו )תזונה פלוס, גליון 94, מאת מרדכי הוכברג – Ph.D תזונאי).

נים: עץ הודי באבקה מרוכזת ובתוך קפסולה. ההודים משפשפים את השיניים עם האבקה, כדי להלבין שיניים ובולעים אותה אבקה, כדי להוריד דלקות בגוף ובמיוחד בחניכיים. שמן נים נמצא ב-Oral Care Gel שהזכרנו למעלה. אפשר גם בנפרד.

חניכיים בריאות - הטיפול בבית

בגמר הטפול במרפאה, מתבצעת הדרכה מדויקת לגבי אופן הניקיון והאביזרים הדנטאליים המותאמים אישית לכל אחד. שטיפות פה, שיטת ניקוי עומק הכיסים ותוספי מזון- הם הפתרון לשמור על הכיס נקי עד שהגוף יסגור אותו. מומלץ להשקיע 5 דקות ביום, או פעמיים ביום לבריאות החניכיים.

מעקב: טיפול שיננית כל 3 חודשים.

שינוי הרגלי חיים: להוריד שתייה חמה לגמרי  לתקופה של 3 חודשים עד לריפוי מלא (עיקרון בישול הבשר: כשמבשלים רגל עוף, העור מתרכך מתכווץ וחושף את העצם). לאחר מכן לשתות ולאכול פושר-קר. עישון: מכניס חום גבוה לתוך חלל הפה. לא מומלץ כלל. תזונה: נטולת גלוטן, לפחות לתקופת הריפוי. מומלץ מאוד לכל אחד לבדוק אילו מזונות מזיקים (בדיקות Ipec, Bat, Bicom)

טיפול רגשי

היות והחניכיים הן היציבות הרגשית שלנו מבחינה הוליסטית, יש לטפל בחוויות הרגשיות המודחקות שרשומות בהן. השיטה ההוליסטית  BAT - Life Alignment גורסת, שהגוף שלנו הוא כמו דיסק קשיח מלא בזיכרון של כל חוויה בחיים שלנו. חוויה קשה או שלילית משרה אנרגיה בתדר נמוך שהחיידקים יכולים לחיות ולהתרבות בסביבתה בקלות. לכן ההמלצה שבמקביל לשאר הטיפולים יש לשלב טיפול רגשי כדי להשלים את התמונה. הטיפול ההוליסטי מאפשר לשמור על חניכיים בריאות לאורך שנים וללא ניתוח פולשני.

מקורות והרחבה

 1. קליניקת הודנט – ז'בוטינסקי 138 רמת גן, טל' 036120412
 2. על הקשר שנמצא בין חוסר Q10 למחלות חניכיים. מקורות 1, 2.
 3. ויטמין C שומר על חוזק החניכיים.
X