טופהילדבש מאנוקה - כוח הריפוי של הטבע

כשאנחנו חושבים על ממתיקים, ישר קופצים לנו לראש דברים רעים- סכרת, השמנה, וחורים בשיניים. לא תאמינו כמה דברים טובים מצויים בדבש וכמה תכונות לריפוי תחלואים שונים קיימות בו. עד לא מזמן נקשר שמו רק בתרופות סבתא, אבל לאחרונה השימוש בו הוכח כיעיל כך שבמצבים מסוימים גם בתי-חולים נעזרים בסגולותיו.

 

רבות דובר וסופר אודות תכונותיו המופלאות של הדבש. כיום, ניתן למצוא סוגים שונים של דבש המופקים ממגוון אדיר של צמחים ופרחים, כגון: פרחי הדרים, איקליפטוס, זעתר ועוד. התכונות הבריאותיות של הצמחים עוברות אל הפרחים. הצוף הנאגר על ידי הדבורים מכיל תכונות אלה.

ההבדל בין סוגי הדבש השונים הוא בטעם, המושפע מן הצמח ממנו הופק הדבש, והמשותף ביניהם מתבטא בפעילות האנטי-בקטריאלית, הודות לאנזימים הקיימים בדבש, כל עוד הוא לא נחשף לחום.

כל דבש טבעי לא מחומם הוא מקור טבעי לחומצות אמינו, ויטמיני B, סידן, נחושת, ברזל, מגנזיום, מנגן, זרחן, נתרן ואבץ.

בנוסף לסוגי הדבש הרגילים, קיים אחד שאינו מוכר וידוע בישראל. דבש זה מופק מפרחיו של שיח ה"מאנוקה"  (מנוקה, MANUKA)- בלטינית Leptospermum Scoparium , הגדל באזור נידח ולא מיושב בניו-זילנד.

מקדם העוצמה של דבש מאנוקה 

המרכיב הפעיל בדבש מנוקה (מאנוקה) הוא מתיל גליוקסאל (MGO). הוא האחראי על פעילותו האנטי בקטריאלית, ואינו קיים בסוגי דבש אחרים. הריכוז שלו בדבש מנוקה הוא בין 38 ל-761 מ"ג לק"ג. הדרישה המינימלית לפעילות אנטיבקטריאלית היא 100 מ"ג לק"ג. נמצא כי ככל שריכוז החומר הפעיל גבוה יותר, הפעילות האנטיבקטריאלית חזקה יותר.

 

כל היתרונות של דבש מאנוקה בקטע הוידיאו הבא-

יתרונות דבש מאנוקה

פעילותו המוגדרת כ Non-Peroxide ואנטי-בקטריאלית עוצמתית ביותר. הוא מונע התרבות של חיידקים, אפילו עמידים ביותר.

מפחית את עמידותו ומנטרל את פעילותו של החיידק הליקובקטר פילורי, ואף קוטל אותו, בעוד אנזימים של דבש רגיל אינם עושים זאת.

יעיל פי 2 בטיפול נגד Staphylococcus aureus וכן נגד Strephtococcus pyogenes הגורם לדלקות וכאבי גרון.

חודר לשכבות העמוקות של תאי הגוף, בעוד אנזימים המצויים בדבש רגיל אינם עושים זאת.

שומר על יציבותו במגע עם נוזלי הגוף, בעוד האנזימים המצויים בדבש רגיל מתפרקים.

יכול לעבוד מצוין גם תחת תחבושות (לטיפול בכוויות וניתוחים).

אינדיקציות לשימוש בדבש מאנוקה

כיבי קיבה (אולקוס), תסמונת המעי הרגיז, גזים ונפיחות, ונוכחות של החיידק הליקובקטר פילורי Helicobacter pylori, שנמצא כגורם העיקרי להתפתחות דלקות וכיבים בקיבה. במקרה זה, התחילו את היום עם כף דבש מאנוקה (Manuka).

ריפוי פצעים, חתכים, כוויות, אקנה, אקזמה ובעיות עור נוספות. מאותה הסיבה שדבש יעיל לטיפול בכיבים ודלקות בקיבה, הדבש יעיל גם לטיפול בפצעים. סגולותיו מסייעות בחיטוי והגלדה של פצעים מסוגים שונים כמו חתכים, כוויות, פצעי לחץ ואפילו אקנה. לאחר שיעלות הדבש הוכחה במחקרים, אף בתי חולים עושים בו שימוש במצבים מסוימים. לטיפול בחתך קל, שאינו מדמם במיוחד או כוויה קלה, יש למרוח דבש מאנוקה חמים, לעטוף בתחבושת גזה ולהחליפה מידי יום. לטיפול באקנה ניתן לנסות למרוח שכבת דבש דקה על הפצעים, הדבש מייבש את הפצעים ומונע דלקת וגירוי.

"זה לא קל למצוא דבש מנוקה טוב. הדבש הזה הוא הכי טוב שמצאתי. אני לוקח כפית אחת בלילה מסיבות בריאות. גיליתי שזה גם עובד נפלא על החתכים שלי. גם הכלב שלי (כן, כלב) עבר לאחרונה ניתוח ולא התרפא טוב. אחרי חודש זה היה עדיין נפוח וקצת אדום. שמתי קצת מהדבש על הפצע ותוך לילה האדמומיות נעלמה. זה באמת מדהים" -- עדותו של לקוח מאומת על דבש מנוקה בריכוז MGO 550.

לטיפול בכיבים על העור ונגעים כתוצאה מסכרת, לטיפול בפצעי לחץ, שאינם מגיבים לטיפול קונבנציונאלי. מומלץ להשתמש בדבש מאנוקה או במשחה סטרילית העשויה מהדבש. חוקרים גילו כי מריחה של דבש מנוקה על העור יכולה לחסל מגוון רב של גורמי מחלות, לרבות MRSA (:סטאפילוקוקוס עמיד לאנטיביוטיקה, חיידק טורף, חיידק אלים). החוקרים היו מרוצים מהעובדה שהחיידקים שטופלו לא פיתחו עמידות לדבש.

"חזק באמת. עובד נפלא כשיש לי אקזמה (אגזמה). אני פשוט מורח את זה ומשאיר את זה על העור לחצי שעה, ושוטף. עשו זאת לשבוע, וראו שיפור גדול" -- עדותו של לקוח מאומת על דבש מנוקה בריכוז MGO 550.

"זה ריפא את הפטריות ברגל של אבא שלי. אני משתמש בו כשיש לי פצע סרטני והוא מאיץ את תהליך הריפוי". -- עדותו של לקוח מאומת על דבש מנוקה בריכוז MGO 550.

חיזוק מערכת החיסון, מניעה וטיפול בדלקות גרון חוזרות, שפעת, טיפול בשיעול: מנהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) הודיע לפני מספר שנים כי תרופות לצינון ושיעול אינן יעילות כשמדובר בילדים עד גיל 6 ושהסכנה הכרוכה בשימוש בהן עולה בהרבה על התועלת. בשל כך, בישראל לא ניתן לרכוש סירופ לשיעול לפעוטות ולילדים עד גיל שש ללא מרשם רופא.  מחקר שפורסם בכתב העת Pediatrics מצא כי שתי כפיות דבש לפני השינה סייעו להקלה על השיעול בילדים בני שנה עד חמש.

"כשקיבלתי את השפעת, היא נמשכה רק 4 ימים (אבל הייתי במיטה רק 24 שעות). אצל כל מי שקיבל שפעת מסביבי זה לקח שבוע-שבועיים. מנוקה היתה תמיד  האנטיויראלי \ אנטיבקטריאלי שלקחתי לדרך. לא לקחתי אנטיביוטיקה במשך 14 שנים" -- עדותו של לקוח מאומת על דבש מנוקה בריכוז MGO 550.

טיפול בשלשול: תכונותיו של דבש מנוקה יעילות גם כנגד שלשול. שתייה מרובה של מים מקלה על שלשול, אך אם נוסיף כף אחת או שתיים של דבש, התוצאות יכולות להיות יעילות יותר ולהביא להקלה מהירה יותר. אנשים סכרתיים צריכים כמובן להיזהר שלא להגזים עם כמויות הדבש.

נסיגת חניכיים ודלקת חניכיים – עקב הפעילות האנטיבקטריאלית הגבוהה של דבש מנוקה, נמצא כי לעיסה או מציצה של מוצרי מדבש מנוקה לא רק הורידה ב-35% את כמות חיידקי השן אלא גם הורידה ב35% את אזורי הדימום. וגם, הסידן, האבץ והזרחן מועילים. ניתן להשיג דבש מנוקה גם כמשחת שיניים, בשילוב פרופוליס.

טיפול יופי: כפית דבש מנוקה ליום היא שיקוי מרפא לשיפור האנרגייה ואיכות החיים. וידוע שהיא משפרת את גם מרקם העור (2).

משפר את איכות השינה: הדבש משחרר באיטיות את הגליקוגן הנחוץ לשנת לילה רגועה. ישנם אתגרי בריאות רבים הקשורים לחוסר שינה.

איך להשתמש?

כדי להשיג תוצאות מכסימליות, מומלץ לקחת 1-2 כפיות ביום. לשיפור האפקט החיסוני, אפשר להוסיף כפית קינמון ציילון אורגני (2).

שאלות ותשובות

לתת או לא לתת דבש לתינוקות? מכיוון שמערכת החיסון אצל תינוקות בני יומם עדיין לא התפתחה, קיים חשש לזיהום של חיידק הבוטולינום. בזמנו נקבע מקדם ביטחון של חודש אחד בלבד כמספיק בהחלט!!!. מקדם זה הלך ותפח ללא צורך.

האם יש תופעות לואי? מי שאלרגי לדבורים צריך להיזהר גם מדבש מנוקה.

איזה סוג מומלץ?

דבש המנוקה המקורי הוא תוצרת Mehua Health, ניו זילנד. מומלץ שיהיה כעזרה ראשונה בכל בית. מומלץ לקחת דבש מרוכז בחוזק גבוה. המינון הטיפולי המומלץ הוא המינון המקסימלי -  550 - המכיל את הכמות המקסימלית של החומר הפעיל ולכן הכי חסכוני. תמצאו על המוצר 1187+ ביקורות ב-AMAZON עם ציון ממוצע של 4.5 כוכבים.

 

 

 

מאיפה להשיג?

אפשר להשיג דבש מאנוקה דרך דרך אתר טבע-לי נטורופתיה (או בטלפון) ולקבל את המוצר עם שירות שליחויות עד הבית. ישנם ריכוזים שונים במחירים שונים - הריכוז הכי חזק הוא גם הכי משתלם.

אם זה לא דחוף, אפשר להזמין דבש מאנוקה גם ישירות בחו"ל ולחסוך קצת כסף (אבל תצטרכו לחכות ולעמוד בתור שבדואר).

References

  1. http://www.manukaonline.com/mgo-Manuka-Honey-benefits.html
  2. http://draxe.com/manuka-honey-benefits-uses
  3. טלי רויזמן, נטורופתית , מתוך אתר מעריב  סגנון | 14/5/2014 – כותבת על ממצאי המחקר שהוצגו בכינוס השנתי של האקדמיה האמריקנית לאותולרינולוגיה - תורת האוזן והגרון, שהתקיים בשיקגו